Më shum

  Kulturë

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...
  - Advertisement -

  “Korça, zemra e Shqiptarisë”/ Ekspozohen dokumentet e Mësonjëtores së Parë/ Video

  Në qytetin që ka lidhje të ngushtë me 7 marsin kjo ekspozitë tregon një sakrificë të gjithë kombit dhe të gjitha trevave...

  Po ku ka si ti, o Shqipëria ime

  Një nga dy këngët që fitoi çmimin e dytë në festivalin e 19-të të Këngës Kjo këngën erdhi në...

  Jeleku shqiptar që iu dhurua Edith Durhamit ekspozohet në galerinë “Two Temple Place” në Londër.

  Jeleku shqiptar që iu dhurua Edith Durhamit ekspozohet në galerinë “Two Temple Place” në Londër.

  Mësonjëtorja: Leja për t`u çelur u dha nga Porta e Lartë, për të mos lejuar helenizimin e Korçës

  Pse u zgjodh Korça për çeljen Mësonjëtores, shpjegimi është ky: “Shqipëria e Jugut dhe veçanërisht Korça ku kishte vërshyer më tepër se kudo shkolla dhe propaganda greke-fanariote, u zgjodhën edhe si zona kryesore ku duhej vepruar pa vonesë për të bërë atë “një mur” ku të thyhej çdo tentativë e propagandës helene.

  Shqiptarët janë inteligjentë, trima dhe besnikë

  Autori Aubrey Herbert, miku i madh i shqiptarëve, i cili në këtë vepër paraqitet me pseudonimin e tij Ben Kendim.Këtë libër kabotuar...

  Të pathënat e Deklaratës së Pavarësisë së Kosovës

  “Është vështirë edhe tash të kthehem në atë kohë, por ato mbresa kurrë nuk kanë me u shlye. Për arsye se populli...

  Kush e botoi abetaren në dy dialektet e shqipes?

  Një prej figurave kryesore të lëvizjes sonë atdhetare dhe asaj demokratike, është Luigj Gurakuqi. I përkushtuar tërësisht ndaj çështjes së atdheut, veprimtaria...

  Historia shqiptare, selektive, duhet të bëhet rivlerësimi i ngjarjeve dhe personaliteteve

  Nga : Ana Lalaj Historiografia shqiptare përgjithësisht është selektive, ndërsa ngjarje dhe figura të ndryshme në të janë censuruar....

  Varre Ilire në Forinë të Gostivarit

  “Do të ishte mirë që Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë Talat Xhaferi të na tregojë për fatin e pllakës së varrit të...

  Mësonjëset e para të Shqipes

  Në vitin 1891, Korça qyteti më elitar shqiptar, qyteti i dijeve dhe i mësonjëtores së parë shqipe do të shënonte dhe hapjen...

  10 vjetori/ Tirana më 1848

  Me rastin e 100-vjetorit të Tiranës si kryeqytet (shpallja do vinte disa vjet më pas), arkitekti Artan Shkreli ka postuar imazhin më...

  Revista “Le Monde Illustrae” pasqyron traditën tonë: Gratë shqiptare me kostumet popullore

  Foto e vitit 1880 e botuar në revistën “Le Monde Illustrae ”, pjesë e koleksionit të shkrimtarit francez Fortune Louis Meaulle, janë...

  Atdheun do ta doni më shumë kur të doni më shumë njëri-tjetrin!

  Mësimet e Nënë Terezës për dashurinë, ‘Sekreti i Lumturisë’, gjen një nga thëniet më të bukura të saj: “Jeta jonë e varfërisë...

  Si u shkatërrua kultura Ilire nga dyndjet sllave dhe osmane

  Intervista/ Aleksandër Meksi flet si restaurator: Kultura ilire nën dhe është mbuluar nga ndërtimi i pallateve Nga : Leonard...

  Ekspozohet në Londër, jeleku i artë Shqiptar i Edith Durhamit

  Galeria “Two Temple Place” në Londër, ka ekspozuar mes të tjerash edhe jelekun dhuratë nga shqiptarët, dashamirëses së madhe të vendit të...

  Armiqtë e shqipërisë janë shqiptarët, ndaj vazhdojmë të renditemi ndër kombet e fundit në evropë nga Faik Konica

  Të vimë ndër mend! Për fat të keq, aq liksht gjenden shqiptarët sot, sa janë bërë për t’u qarë; e keqja më...

  Si po zhduken Çezmat, që ndër shekuj i bëjnë fresk historisë së Elbasanit

  Burimi më i vjetër i ujit në Elbasan konsiderohet Burimi i Mansit, pranë stacionit antik të Via Egnatias me një histori mbi...

  Nga sharlatanë e matrapazë në llafazanë e kokëpalarë nga Fan Noli

  Fan Noli ka qenë dhe është nga ata njerëz që të vërtetën ta thoshte në sy dhe nuk i trembej asaj, e...

  Çfarë është Iso-Polifonia

  Iso këndohet nga kori i këngëtarëve. Zakonisht është zëri i tretë në këngën polifonike toske dhe zëri i tretë ose i katërt...

  Karakteristikë e valles pukjane: Vallja e Kabashit

  Vallet karakteristike pukjane, si kudo në vendin tonë, janë rezultat i kushteve historiko-shoqërore që sollën njësitë etnografike dhe në kra¬hinën e Pukës,...
  - Advertisement -

  Must Read

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...
  - Advertisement -

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...