Më shum

  Thënie Kombëtare

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...
  - Advertisement -

  Fjalë të urta shqipe për Punën

  Gjenerata e re shkruan shqip si me tastierë të prishur. Rr.Haradinaj/PrishtinëAi që përton sot, pendohet mot. VLORËBujku i mirë, ia merr me...

  Fjalë të urta shqipe për Lirin

  Ai që ndërton me djersë, mbron me gjak. BERATAi që bahet i butë si dele e hanë ujqtë. KOSOVËAs veshi të mos...

  Fjalë të urta shqipe për Drejtësin

  Atë që merr me një dorë, kthehe me të dyja. VLORËBan mirë e harro, ban lig e kujto. VERIBëj nder e gjej...

  Fjalë të urta shqipe për Thjeshtësin

  Ai që do të zihet, zihet edhe me macen. DARDHËDuro sa mund, gëzohu pa fund. VERIDhe durimi ka kufi. JUGDhisë kur i...

  Fjalë të urta të Mençura

  Shkolla e krijon përvojën, përvoja shkollën kurrë. Rr. Haradinaj/Prishtinë Dita me diell duket që në mëngjes. MYZEQEDjathin, mirë që...

  Fjalë të urta Shqiptare

  Burrë e grua si mish e thuaDardha bien nën dardhëDëgjo shtatë a tetë dhe përseri bëj si di vetëFashati që duket, s'do...

  120 fjalë të urta shqipe

  Amanetin e mban toka. SHKODËR Amanetin as deti nuk e mban, e qet në lëndinë. DukagjinBurri o të mbyt, o të...

  “Kur hyp i ligu në pushtet, s’e njeh as babën e vet”

  Fjalët e urta janë fjalë ose norma te krijuara nga populli, te cilat tregojnë te vërtetat në jetën e përditshme, me anë...

  Thënie nga Andon Zako Cajupi

  1.C'eshte kisha dhe xhamia,Vend ku behet marrezia,Vend ku shkojne njerz te çmendur,Ndaj e shohim kaq dendur. 2.Shqiptarët? Sot s'ka...

  Thënie mbi Shqiptarët e Shqipërinë

  “Nga thëniet të cilat mbledhim nëpër lista të caktuara duhet përfshirë edhe ato të cilat nuk na pëlqejnë, por që i takojnë...

  10 thënie që të huajt i kanë shkruar për Shqiptarët

  Maurico Druon, sekretar i akademisë frënge: “Shqiptarët i përkasin popujve më të vjetër se vetë historia, dhe gjyshërit e shqiptarëve merrnin pjesë...

  Thënie nga Gjergj Fishta

  Cilësohet poet kombëtar e njihet edhe si Homeri shqiptar. Gjergj Fishta (23 dhjetor 1871 – 30 dhjetor 1940), ishte frat françeskan, piktor,...

  Thënie Kombëtare nga Ismail Qemali

  “Qëllimi ynë kryesor është si të shpëtojmë atdheun nga kthetrat e armikut, të ruajmë nga rreziku i shfarosjes tepricat e ushtrisë dhe...

  Thënie Kombëtare: Dr. Pjeter Bogdani

  „Shqiptarët u asht dashtun të luftojnë pa pushim për me ruajtun karakterin kombtar kundër mundimevet të bamuna prej qeveriës tyrke për mos...

  Shtatë thënie të ndritura të Heroit Kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu

  Është fjala këtu për një përzgjedhje sentencash skënderbejane përzgjedhje “disi arbitrare” nga ana jonë, qëmtuar në letërkëmbimin e kufizuar të Heroit tonë...

  Thënie të Mit’hat Frashëri dhe paradokset shqiptare

  Portreti i babait të tij, rilindësit Abdyl Frashëri, varej në muret e shkollave në Shqipëri, ndërsa ai, i biri, konsiderohej armik i...

  100 thëniet më të bukura të Faik Konicës për Shqipërinë dhe shqiptarët

  1. E ashpër, e vrazhdë, si populli i fuqishëm që e flet, por edhe plot shije e hijeshi, si frutat dhe lulet e...

  Thënie Kombëtare: Gergj Kastrioti- Skenderbeu

  “Kryeni detyren ndaj atdheut per e cilin asnjehere nuk duhet kujtuar se eshte derdhur gjak, se eshte luftuar sa duhet, sepse dashuria...

  Thënie Kombëtare: Horald Whitehall (Profesor i linguistikës anglo gjermane)

  “Shqipja është dega më e vjetër e trungut të familjes së gjuhëve indoevropiane. Si e tillë, ajo nuk është degëzuar më tutje, por...

  Sami Frashëri – Thëniet më të bukura të tij

  Si udhëheqës ideologjik, demokrat, mendje e ndritur prej dijetari, ai mbetet një nga personalitetet më të rëndësishëm të Rilindjes, por edhe një poliglot që dinte plot tetë gjuhë të huaja. Thëniet më të bukura të tij…
  - Advertisement -

  Must Read

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...
  - Advertisement -

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...