Categories
Histori Të gjitha

5 maj dita e Dëshmorëve të Atdheut

Shënohet sot 5 Maji, Dita e Dëshmorëve të Atdheut. Ashtu si çdo vit tjetër, edhe sot pritet të zhvillohet ceremonia zyrtare e homazheve në Varrezat e Dëshmorëve të Kombit. Zyrtarë të shtetit dhe politikës do të vendosin kurora me lule përpara memorialit “Nënë Shqipëri”, në nderim të të rënëve në luftën anti-fashiste. Pritet që sot […]

Categories
Thënie Thënie Kombëtare

Thënie Kombëtare: Dr. Pjeter Bogdani

„Shqiptarët u asht dashtun të luftojnë pa pushim për me ruajtun karakterin kombtar kundër mundimevet të bamuna prej qeveriës tyrke për mos mi shkombtarizue…“ Dr.Pjeter Bogdani shqip.info/

Categories
Thënie Thënie Kombëtare

Shtatë thënie të ndritura të Heroit Kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu

Është fjala këtu për një përzgjedhje sentencash skënderbejane përzgjedhje “disi arbitrare” nga ana jonë, qëmtuar në letërkëmbimin e kufizuar të Heroit tonë kombëtar ardhur gjer në ditët tona, mbijetësisht e fuqimisht. Janë sentenca që shfaqin çka është me tipike e sintetike në mendimin, botëkuptimin dhe karakterin e tij, sentenca që i tejkalojnë kufijtë e kohës […]

Categories
Poezi Shqip

Më dhimbsesh Atdheu im

E vranë dëshmorin, armiqtë, e mbi të u dedhën me tërbim.Ia prishën dhe shtatoren kur e panë në këmbë përsëri. Por s’mundën, që këngët e popullit t’i çonin në pushkatim.Sikurse s’arritën dot të prangosnin as varg, bile as poezi !—-Në fund u kujtuan se duhet të bënin diçka për heronjtë e vet.Morën baltë e hekur bile dhe bronxin e derdhën pa kursim.Si […]