Më shum

  Më dhimbsesh Atdheu im

  E vranë dëshmorin, armiqtë, 
  e mbi të u dedhën me tërbim.
  Ia prishën dhe shtatoren 
  kur e panë në këmbë përsëri. 
  Por s’mundën, që këngët e popullit 
  t’i çonin në pushkatim.
  Sikurse s’arritën dot të prangosnin 
  as varg, bile as poezi !
  —-
  Në fund u kujtuan se duhet të bënin diçka 
  për heronjtë e vet.
  Morën baltë e hekur bile dhe bronxin 
  e derdhën pa kursim.
  Si Diogjeni i lashësisë kërkuan, 
  por dëshmorë për ta nuk u gjet.
  Atëhere ndërtuan me kockat e atyre 
  që e kishin braktisur Atdheun tim !
  —-
  Dhe sot parakalojnë mbi shpinë 
  të bulevardit, sklete eshtrash
  Më dhimbsesh Atdheu im 
  kur të shoh se sa keq të kanë vrarë!
  Në kuadrate për ty s’do të ketë më ushtri 
  në roje bajonetash.
  Veç memoriale ngritur, kryqëzuar
  me emra rrugësh e tradhëtarë.
  —–
  Fundja armiqtë le të lodhen e….
  domos që e kanë të kot
  Nga zemra e popullit lapidarët 
  kurrë nuk do t’i shkulin dot !

  Latest news

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

  I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja...

  Related news

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

  I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here