More

  Arkeologji

  - Advertisement -

  Muri Pelazgjik i Akropolit të Athinës

  Nga : Altin Kocaqi Teoria pelazgjike është një teori e pastudiuar me rëndësinë e duhur shkencore nga ana e shkencës shqiptare. Sa herë që niset...

  Dollia e verës dhëshmi e tregtisë Dyrrahëse

  Restaurimi i dolisë të zbuluar në gjirin e Durrësit sjell në Muzeun Arkeologjik një relikt që hedh dritë mbi tregtinë e verës në gjatë...

  Një artifakt i zbuluar në malin e Tomorit me simbolet e dodonës, diellin dhe lisin!

  Ky shkrim bazohet tek studimi i studiesit Perikli Ikonomi: “Dodona Pelazgjike dhe Tomor’ i zotit të Pellazgëve” Tomuriasa – Tomorrica e Skraparit Perikli Ikonomi kishte...

  Njerëzimi e ka origjinën nga “pellazgët”, nga Ballkani, jo nga Afrika

  Shumica e ekspertëve janë të bindur se ndarja e njeriut nga majmuni u bë në Afrikë. Por një ekip studiuesish gjermanë, nga Qendra “Senckenberg”...

  Parku Arkeologjik i Finiqit në Shqipëri, destinacion kulturor e turistik

  Qyteti i lashtë i Finiqit përbën një vlerë të madhe historike dhe arkeologjike, pjesë e pa ndarë e trashëgimisë shqiptare kulturore. Qyteti antik i Foinikës...

  Mbretëria Ardiane, zbulohet qyteti ilir i para 2300 vjetëve në Bushat

  Fatmira Nikolli – Në pamje të parë, i ngjante vetëm një toke bujqësore. Deri në vitet 1990, aty qe vendosur edhe një repart tankesh. Në...

  Kush e zbuloi Mozaikun e Shenjtë të Arapajt, ndër më të mëdhenjtë në Ballkan…

  Në kodrën e Shën Mëhillit, 6 km larg qytetit të Durrësit, në vitin 1974 u zbuluan rrënojat e një kishe të hershme kristiane. Kjo...
  - Advertisement -

  Must Read

  - Advertisement -