Tag: Iliria

 • A e dini se çfarë pinin ilirët?

  A e dini se çfarë pinin ilirët?

  Përveç ujit dhe qumështit, ilirët e lashtë konsumonin edhe disa nga pijet më të vjetra të njerëzimit. Sipas disa historianëve, ilirët konsumonin në sasi të mëdha verën, madje e kanë njohur këtë pije shumë kohë përpara fiseve greke. Sipas Strabonit, ilirët e Panonisë njoheshin për kultivimin e hardhive dhe prodhimin e verës me cilësi të…

 • Qyteti i humbur ilir, 2500 vjeçar!

  Arkeologët britanik pohojnë se kanë zbuluar një qytet 2500-vjeçar, të cilësuar nga ata si ‘qyteti i humbur’ në Greqi, që sipas tyre paraqet një nga zbulimet më spektakolare të dekadës. Arkeologët nga Universiteti i Gothenburg dhe Universiteti i Bournemouth kanë filluar të hulumtojnë rrënojat në një fshat të quajtur Vlochos, 300 km (190 mile), pesë…

 • Thesari i fshehur i Ilirisë. Ja pasuria e mbretit Gent

  Thesari i fshehur i Ilirisë. Ja pasuria e mbretit Gent

  Historia e popullit tonë është e lavdishme që në gjenezën e saj. Dhe pa dyshim një prej emrave më të mëdhenj të kësaj lashtësie është dhe mbreti Gent. Ai do të vinte në fuqi në vitin 181 pes dhe që sa mori frenat e mbretit në dorë ai do krijonte kontradikta me perandorinë romake, e…

 • Ilirët në sheshin e luftrave dhe mbretërive

  Ilirët në sheshin e luftrave dhe mbretërive

  Ilirët gjithmonë kanë qenë shoqëri e diskutuar në kontekstin e luftrave dhe midis dy qytetërimeve, atij grek dhe romak. Në historinë e këtyre dy qytetërimeve, për vetë faktin se kishin dhe gjuhë të shkruar kurse Iliria jo, shikojmë se del dhe historia e fiseve dhe mbretërive Ilire. Studiuesi Franklin W. Waibank në kumtesën e tij…

 • Iliria në mbretërimin e Bardhylit, fakte e dilema

  Iliria në mbretërimin e Bardhylit, fakte e dilema

  Mbreti Bardhyl mbahet i pari i një dinastie mbretërish ilire në antikitet ose në periudhën helenisike. Kjo periudhë karakerizohet nga vërshimi i kulturës Helene, (fillim i kulturës romake-qytetërimit grek, romak, ilir) edhe në territoret e Shqipërisë dhe mbahet si një nga fazat e hershme të qytetërimit Europian. Për Bardhylin ka shumë teori mbi aktivietin e…

 • Shqipëria e kohës së Cezarit…(Kur konsujt romakë jetonin dhe luftonin në Iliri)

  Shqipëria e kohës së Cezarit…(Kur konsujt romakë jetonin dhe luftonin në Iliri)

  Nga : Luan Rama Mundoheshim të bënim një shaka që ata ta gjenin, duke u thënë se ishte në brigjet e detit Adriatik. Pastaj duke shtuar u thonim se ishte në kufi me Greqinë, pastaj me Malin e Zi. Dhe atëherë këta persona më së fundi arrinin ta gjenin se bëhej fjalë për Shqipërinë. Ata…

 • Qyteti i lashtë ILIR në Kretë dhe monedha e saj shkruar në shqip ELYRION

  Qyteti i lashtë ILIR në Kretë dhe monedha e saj shkruar në shqip ELYRION

  * Έλυρος” Quajtur një vend i lashtë në gjuhën para-greke në Kretë (sot Greqi) i pa shpjegueshëm në gjuhën greke dhe i lënë ashtu pa shpjegim sepse aty shkruhet dhe ka kuptimin e qartë: Έλυρος; Élyros = ILYRIN. Elyros ishte një qytet i lashtë në Kretë jugperëndimore në kodrën e Kefalas, pranë fshatit aktual Rodovani…

 • Spartanët, Pellazgo-Iliro-Shqiptarët e sotëm

  Spartanët, Pellazgo-Iliro-Shqiptarët e sotëm

  Të kujtojmë bashkëkombasit tonë në Greqi, ku semito-egjyptianët zeshkanë grekë, prej pellazgo-shqiptarëve e kanë jetën. Këtë e vërteton Platoni: “Në këto luftra që i admirojmë kaq shumë, kanë ndodhur gjëra që nuk i nderojnë grekët”.Një spartan që largohej para armikut, ishte i ç’nderuar përgjithmonë. Po ashtu, ai që kthehej i gjallë pas një dështimi, fitonte…

 • Konstantini i Madh , gjak Dardano-Ilir

  Konstantini i Madh , gjak Dardano-Ilir

  Kthim tek të parët tanë (shkrimi #2) Shkruan: Brilant GASHI Ilirët , kjo rracë e shquar pellazge nuk ishin vetëm perandorë të shteteve të tyre ilire . Jo jo nuk ishin vetëm aq sepse ata ishin diçka më shumë në botën antike . Ata ishin perandorë të mëdhenj të perandorive që kanë lënë gjurmë të…

 • Misteret e një rruge shekullore shqiptare që lidhte Beratin me Janinën

  Misteret e një rruge shekullore shqiptare që lidhte Beratin me Janinën

  Dikur në rrugën që lidhte Beratin me Janinën, kalonin disa ndër figurat më të njohura të historisë. Po sot çfarë fshihet e ndodh përgjatë saj? Si jetohet? Cilat janë gjurmët e jashtëzakonshme? Ndiqni të plotë videon e dokumentarit të gazetarit Marin Mema, “Misteret e një rruge shekullore”.

 • Straboni: Si e morën grekët Athinën Pellazge?

  Straboni: Si e morën grekët Athinën Pellazge?

  Asnjë provë e vetme nuk është pranuar deri më sot për grekët që vijnë në fillim të mijvjeçarit të dytë para Krishtit edhe u zënë vendin pellazgëve. As Lineari A edhe as Lineari B, që u triumfua si gjuhë greke, nuk dhanë prova bindëse për ekzistencen e gjuhës greke. Luftën e Trojës e bënë, me…

 • Zanat dhe Shtojzovallet e malit te Pashtrikut.

  Zanat dhe Shtojzovallet e malit te Pashtrikut.

  Zanat dhe Shtojzovallet e malit te Pashtrikut (1986) ekzistojne te misheruara tek vazjat dhe nuset e Hasit (Assi) nepermjet veshjes se tyre perrallore (Hasi i thate dhe Hasi i bute. Shqiperi-Kosove). Kjo veshje tradicionale 100% Iliro-Arbnore (Dardane) eshte teper impresionuese. Kjo n.q.s e shikojme ne aspektin vizual, artistik, struktural, morfologjik dhe funksional. Nderkohe qe tek kjo…

 • Revolta ilire që tronditi perandorinë Romake

  Revolta ilire që tronditi perandorinë Romake

  Kryengritja më e madhe e armatosur e ilirëve ka qenë ajo e viteve 6-9-të erës sonë. Revolta, e udhëhequr nga Bato i fisit Daesitiate, u shndërruar në një konflikt të armatosur midis trupave romake dhe një aleance të fiseve ilire. Shkaku i revoltës ishte vendimi i Romës për një mobilizim ushtarak në Iliri. Kryengritësit sulmuan…

 • Plisi – simbol i të zgjedhurve të Zotit!

  Plisi – simbol i të zgjedhurve të Zotit!

  Janë të shumtë studiuesit që pohojnë se « Historia fillon me shkrimin » . Por gjithashtu duhet të pranojmë se, përpara se njeriu të krijonte alfabetin, për t’u shprehur, ai ka vizatuar apo gdhëndur figura dhe simbole në kockë, objekte prej balte dhe faqe të gurrta.

 • Madhësia dhe madhështia e Ilirisë sipas Appianit

  Madhësia dhe madhështia e Ilirisë sipas Appianit

  Appiani i Aleksandrisë (95 165 AD), thuhet se ishte historian grek. Tani veç e kuptuam se kush ishin grekët. Vepra e tij madhore “Historia e Romes “ në 24 libra si duket ka mbetur e pa prekur në tërësi .

 • Glauku, mbreti ilir fitimtar në intrigat e kohës

  Glauku, mbreti ilir fitimtar në intrigat e kohës

  Mbretëria e Glaukut, midis Apolonisë dhe Dyrrahut ishte nga më të rëndësishmet në Iliri për arsye se kishte linjën kryesore të shpërndarjes së mallrave, pozitën gjeografike detare, si dhe ndërlidhjen midis Maqedonisë dhe Korkyras. Për këtë dhe shumë arsye të tjera politike të brendshme dhe të jashtme, Glauku gjithmonë u gjend në marrëveshjet dhe luftrat…

 • Varri i pellazgut në Varna ,Bullgari

  Varri i pellazgut në Varna ,Bullgari

  Pausanias (110 prK –180 prK:). (Pausania lib.VIII. 1.4) e thoshte “Burri i parë që ka lindur në botë ka qënë Pellazgu, një burrë i dalluar për përmasat dhe bukurinë e figurës së tij që i kalonte të gjithë të vdekshmit e tjerë për kualitetet e shpirtit.