historia ilire

Disa teza që mbrojnë prejardhjen ilire të shqiptarëve

A janë shqiptarët të vetmit pasardhës të ilirëve në trojet e tyre? Teoritë kundërshtuese dhe ato mbështetëse të kësaj teze,…

3 weeks ago

Kur Mbreti Genti doli hapur kundër Romës duke zgjedhur mbrojtjen e integritetit dhe të pavarësise politike të shtetit të Ilirisë

Shkruar nga : Lutfi Alia Mbreti Genti ose (Genci) doli hapur kundër Romës. Ai nuk pranoi t’i nënshtrohet, nuk bëri…

3 weeks ago

Ilirët donin paqe, por luftës i përgjigjeshin me luftë!

Nga: Aurenc Bebja Në librin e autorit dhe kryemurgut francez, Pierre Bauron, me titullin « Les Rives Illyriennes – Brigjet…

4 weeks ago

Iliria ishte trualli i civilizimit të sotëm europian

Për të gjithë ata që e njohin historinë e Ilirisë, para Krishtit edhe historinë e Ilirikut pas Krishtit e kanë…

4 weeks ago

Briti, Londra, dardanët dhe historia!

Fahri Xharra Britanikët e pranojnë që Briti i dha popullit të tij ligjet dhe sundimin e tij për 24 vite…

4 months ago

Kalendari ilir daton si më i vjetri në Evropë

Kalendari më i vjetër në Evropë është gjetur në Vucedol – “Orioni i Vucedolit “. Kalendari i Vucedolit është një…

1 year ago

Selaniku dhe Manastiri dy qytete të rëndësishme të historisë shqiptare

Para më shumë se një shekulli shumë qytete mes Sarajevës dhe Stambollit ishin qendra të rëndësishme ekonomike dhe kulturore me…

1 year ago

The Encyclopædia Britannica: Nuk ka asgjë turke te Gjysmëhëna dhe Ylli, tregohet nga monedha e mbishkrime të ketë qenë një simbol i lashtë ilir

Nga : Besir Bajrami Nuk ka asgjë të qartë turke në kombinimin e Gjysmëhënës dhe Yllit që shfaqet në standardin…

1 year ago

Vasil Ujku, Shqiptari që u bë mbreti i Moldavisë dhe sundoi për 19 vite

Për prejardhjen e familjes Koçi ka disa teza. Njëra prej tyre i identifikon paraardhësit me rrënjë nga Shqipëria Jugore, të…

1 year ago

Shenjtori Ilir që themeloi perandorinë më të madhe që ka njohur bota

Kostandini i Madh, njihet si një nga perandorët më të mëdhenj që ka njohur bota. Emri i tij, u shenjtërua…

1 year ago

Sarkofagu i Meleagrit, thesari i Durrësit që u grabit nga osmanët

Sarkofagu i Meleagrit, padyshim është një pjesë e trashëgimisë sonë kombëtare dhe përbën një pjesë së thesarit tonë arkeologjik. Fatkeqësisht,…

1 year ago

Rrënjët shqiptare në Greqi / Studimi i BE-së: Janë 696 fshatra ku flitet shqip

Shkruan: Arben LLALLA Projekti Europian i vitit 1987 me studiues nga shumica e vendeve anëtare për të faktuar përmes gjuhës,…

2 years ago

Stradiotët shqiptarë – një epokë e zotësisë dhe mercenarizmit

Prof. Asoc. Dr. Zaho Golemi Dr. Çlirim TOCI Akademia e Forcave të Armatosura Në burimet e shumta shqiptare dhe europiane…

2 years ago

Banesa 300 vjeçare e Zekatëve, Gjirokaster

Shtëpitë e larta të fortifikuara të tipit kullë(fjala kullë e ka origjinën nga turqishtja) u përkisnin pronarëve të pasur, si…

2 years ago

Revista Angleze “The Illustrated London News” shqiptaret malsor me Fustanela

Shkruan: Marin MEMA Piktori anglez Richard Caton Woodville është një prej atyre artistëve, që përmes mjeshtërisë së tij, i ka…

2 years ago

Ohri, qyteti i dritës

Shkruan: Fahri XHARRA “ Disa emërtime gjeografike si Nishi , Shtipi ,Ohri iu erdhën Sllavëve nga goja e arbanasve, e…

2 years ago

Skenderbeu: “Mos mbyllni sytë ndaj fqinjëve dhe traktateve të tyre”

Fjalimi i fundit madhështor i Gjergj Kastritotit Aurenc Bebja, Francë Fjalimi i më poshtëm është marrë nga libri i autorit…

2 years ago

Lulja që identifikon gruan shqiptare dhe mikëpritjen malësore

Zambaku është lulja e cila te ne është shumë e njohur me të cilën identifikohemi të gjithë shqiptarët shkruan shqip.info,…

2 years ago

Iliret e dikurshëm të Austrisë së sotme

Shkruan: Fahri XHARRA Kjo është harta gjeografike dhe politike e Austrisë së sotme. Aty i kemi miqt tanë austriak të…

2 years ago

MOIKOM ZEQO: Miti i manipuluar i Eneas së Butrintit

Shkruan: Moikom ZEQO Mitizimi shpesh edhe politik i historisë së Butrintit duhet ballafaquar me shkencën rigoroze, – kjo pikë inkandeshente…

2 years ago