More

  Lulja që identifikon gruan shqiptare dhe mikëpritjen malësore

  Zambaku është lulja e cila te ne është shumë e njohur me të cilën identifikohemi të gjithë shqiptarët shkruan shqip.info, për të cilën janë kënduar edhe këng. Mirëpo, ndoshta dikush mund të mos e dijë se këto lulëzojnë në Bjeshkët e Nemuna dhe lidhet me heroizmin apo bukurinë e gruas shqiptare, shkruan shqip.info.

  Ndërsa përmes një statusi në rrjetin social Facebook, gazetari Ilir Seci na përcjellë një mesazhë të bukur përmes imazheve të zambakeve të fotografuara së fundi:

  “Ani hajde dalim njiherë në Tropojë
  Era bahet zog lulja bahet mollë
  Ku çel zambaku o i kuq si gjaku…”
  – thotë kanga e Malsisë se Gjakoves, kange që evokon zambaket e rralle të Bjeshkëve të Nêmuna – zambaket e rrallë që edhe emnin e kanë shqip “Lilium albanicum”, (Albanian Lily), shqip “Zambaku Shqiptar” – lulja që asht ba simbol i eko-sistemit shqiptar, lulja endemike e Bjeshkëve tona, lulja që falë botanisteve austriake mberriti me pushtue kopshtet botanike anembane planetit shkruan shqip.info.
  – Zambaku Shqiptar i Alpeve lulja që ka buzëqeshjen e gjane sa vetë mikpritja malësore, lulja që asht nji gosti për sytë e çdo bjeshkatari që ka fatin me e adhurue…
  (Këto foto jane marrë në Bjeshket e Malsise se Gjakoves, bash pardje (24 qershor) nga: Bledar Jubani.)

  Lajmet e fundit
  Lajme të ngjashme

  PËRGJIGJU

  Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
  Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu