Tag: kultura

 • Të pathënat e Deklaratës së Pavarësisë së Kosovës

  “Është vështirë edhe tash të kthehem në atë kohë, por ato mbresa kurrë nuk kanë me u shlye. Për arsye se populli ynë e ka pritë me vite, të them 100 e sa vjet apo jo? Edhe unë e kam pasë një ndjenjë, një kënaqësi të madhe për arsye se historia ndodh çdo ditë. Por…

 • 10 vjetori/ Tirana më 1848

  Me rastin e 100-vjetorit të Tiranës si kryeqytet (shpallja do vinte disa vjet më pas), arkitekti Artan Shkreli ka postuar imazhin më të parë të saj të realizuar ndonjëherë – në Shtator 1848, nga Eduard Lear. “Kjo është pamja e pare e qytetit, shtrire krejt në fushën e Tiranës, që ju shpalos eksploratorit anglez, kur…

 • Revista “Le Monde Illustrae” pasqyron traditën tonë: Gratë shqiptare me kostumet popullore

  Foto e vitit 1880 e botuar në revistën “Le Monde Illustrae ”, pjesë e koleksionit të shkrimtarit francez Fortune Louis Meaulle, janë paraqitur veshjet kombëtare të grave shqiptare të stolisura me elementë të kulturës shqiptare. Kjo revistë ka publikuar këtë foto që daton para shume vitesh, duke paraqitur gratë shqiptare me kostumet popullore sipas krahinave…

 • Si po zhduken Çezmat, që ndër shekuj i bëjnë fresk historisë së Elbasanit

  Burimi më i vjetër i ujit në Elbasan konsiderohet Burimi i Mansit, pranë stacionit antik të Via Egnatias me një histori mbi 2 000-vjeçare. Ujësjellësi i Elbasanit mendohet të jetë ndërtuar rreth 1700 vjet më parë kur edhe daton ndërtimi i kalasë. Çdo rrugicë ka trashëguar me shekuj çezmat, forma më e vjetër e furnizimit…

 • Lulja që identifikon gruan shqiptare dhe mikëpritjen malësore

  Zambaku është lulja e cila te ne është shumë e njohur me të cilën identifikohemi të gjithë shqiptarët, për të cilën janë kënduar edhe këng. Mirëpo, ndoshta dikush mund të mos e dijë se këto lulëzojnë në Bjeshkët e Nemuna dhe lidhet me heroizmin apo bukurinë e gruas shqiptare, shkruan KultPlus. Ndërsa përmes një statusi…

 • Nj딑rrugëtim” i jetës së Ismail Qemalit drejt Kosovës

  Një rrugëtim i jetës së Ismail Qemalit, përmes gjurmëve të gjithë veprimtarisë së tij, ka marrë jetë përmes një ekspozite në Muzeun Kombëtar të Kosovës. Ismail Qemali, ministri i parë reformator dhe liberal i shtetit shqiptar, përmes gjithë objekteve të kësaj ekspozite është shfaqur me një profil të plotë, në përkujtim të 100-vjetorit të vdekjes.…

 • Muzika folklorike, pasuria e madhe e shqiptarëve

  Pasuria kryesore e Shqipërisë është folklori muzikor, por ka edhe krom edhe naftë”, është pak a shumë kështu përshtypja e studiuesve të huaj që shkelën në Shqipëri gjatë shekullit të XVIII-XIX. Gjurmët e lashtësisë së muzikës folklorike shqiptare janë provuar që prej shekujve XIV-XIII p.e.s. Në objekte të ndryshme arkeologjike – skulptura, basoreliefe, terrakota, etj.…

 • Historia estradës së Vlorës dhe katër parodistëve të saj

  Historia estradës së Vlorës dhe katër parodistëve të saj

  Ishte nëntori i vitit 1955. Që nga ai nëntor, qyteti do të fillonte të qeshte, të dashuronte humorin. Humori do të kthehej në një nga dashuritë më të mëdha të qytetit, bashkë me detin, futbollin e Ditën e Flamurit. Krijohet Estrada Profesioniste e Vlorës. Fillesat e para të shfaqjeve humoristike ishin dhënë që pas mbarimit…

 • Papa, arbëreshëve të Italisë: Ruajini traditat tuaja

  Papa, arbëreshëve të Italisë: Ruajini traditat tuaja

  Sot, në Sallën e Palit VI, në Vatikan, u takuan me Papën më se 6000 pjesëmarrës në shtegtimin e arbëreshëve të Eparkisë së Ungros. Mirëseardhja e përzemërt e Françeskut. I gëzuar për këtë pritje, po i drejtoj secilit nga ju mirëseardhjen time të përzemërt. Me rastin gazmor të këtij njëqindvjetori të Kushtetutës Apostolike Catholici fideles,…

 • Xhubleta Shqiptare, “Një Enciklopedi mesjetare mbi katër mijë vjecare”

  Kostumi me xhubletë i grave malësore në Shqipërinë e Veriut është dhe një enciklopedi e botës mesdhetare për katërmijë vjet, por sot gati po zhduket gradualisht aty ku mbijeton ende, ndër shqiptarë. Atëherë xhubleta duhet të merret urgjentisht në mbrojtje ligjore, jo vetëm nga shteti shqiptar, por edhe nga UNESCO. Për paradoks, në Shqipëri ekziston…

 • “Guna me Rrëke”, promovim traditës dhe trashëgimisë kulturore të Myzeqesë

  “Guna me Rrëke”, promovim traditës dhe trashëgimisë kulturore të Myzeqesë

  TIRANË, 27 maj/ATSH/ Një aktivitet kushtuar traditës dhe trashëgimisë kulturore të Myzeqesë u organizua këtë fundjavë nga bashkia Fier në zonën e Semanit. Veshjet tradicionale, gatimet, kabaja dhe këngët e vallet myzeqare, u prezantuan në panairin “Guna me rrëké”, që u zhvillua në zonën e Semanit. Për të dytin vit radhazi, bashkia e Fierit organizoi…

 • Mitologji Shqiptare zanat e malit

  Mitologji Shqiptare zanat e malit

  Shkruan Prof. Zymer Mehani “Zana e malit “ Zana e malit është krijesë mitologjike shqiptare, me veti tepër origjinale autoktone dhe e krahasueshme më tepër me figura të këtilla ballkanike dhe malore të popullsive në Gadishullin Ballkanik. Ajo mund të krahasohet edhe me Artemidën e grekëve ose Dianën e romakëve. Vështirë mund të shkohet në…

 • ​Për 8 mars fjalët e nënës Rozafa, nënës nga legjenda e popullit.

  ​Për 8 mars fjalët e nënës Rozafa, nënës nga legjenda e popullit.

  “- Shëndosh ju, o kunetë. Po unë do t’ju la nji porosi: kur të më muroni në mur, synin e djathtë të ma lini jashtë, dorën e djathtë të ma lini jashtë, kambën e djathtë të ma lini jashtë, gjinin e djathtë të ma lini jashtë. Se djalin e kam të vogël. Kur të nisë…

 • Durrës – Emrat ilirë, Dëshmi Emblematike.

  Emrat ilirë të zbuluar në Durrës përbëjnë më shumë se gjysmën e të gjithë emrave vetjakë ilirë të njohur deri tani në Shqipëri. Pjesa më e madhe e tyre janë zbuluar në mbishkrimet e gurëve sepulkralë, të nxjerrë në dritë gjatë gërmimeve arkeologjike në vitet 1950-1960 në zonat kodrinore e fushore të nekropolit të Durrësit.…

 • Okarina e Runikut, në fshatin e Drenicës ku është zbuluar instrumenti 5 mijë vjeçar

  Okarina e Runikut, në fshatin e Drenicës ku është zbuluar instrumenti 5 mijë vjeçar

  Që pas gjetjes së Okarinës më të vjetër 5 mijë vjeçare në fshatin Runik të Komunës së Skenderajt, institucionet nga Kosova nuk kanë ndërmarrë asnjë hap për të nisur gërmime të tjera. Edhe ky zbulim ishte bërë nga arkeologë jugosllavë në vitin 1968, derisa në gërmimet e 1984-ës kishin gjetur shumë artefakte të tjera të…

 • Edukimi dhe sportet në botën ilire, fama e Epidamnosit në lojërat olimpike

  Edukimi dhe sportet në botën ilire, fama e Epidamnosit në lojërat olimpike

  Kleosteni i Epidamnusit ishte fitues në garat me karrocë në Olimpiadën e 66-të në vitin 516 para Krishtit dhe i dhuroi “Zeusit” portretin e tij sipër karrocës Analizat e burimeve letrare historike dhe të siteve arkeologjike na lejojnë të shikojmë një aspekt interesant të jetës të përditshme të realiteteve kulturore që përbënin fiset e Ilirisë.…

 • Me lojërat olimpike riktheu traditat ilire, jo greke

  Me lojërat olimpike riktheu traditat ilire, jo greke

  Origjina tek ilirët, 5 shekuj para Krishtit. Objektet arkeologjike që tregojnë traditat sportive të ilirëve: vrapuesja e Prizrenit, hedhësi i diskut dhe atleti. Vangjel Zhapa Me lojërat olimpike riktheu traditat ilire, jo greke Nga Lluka Heqimi Lojërat Olimpike të antikitetit të nisura në vitin, 776 para Krishtit janë kundërshtuar si saktësi kohe nga arkeologët dhe…

 • Kartolina të vjetra nga Shqipëria/ 1914-1918

  Kartolina të vjetra nga Shqipëria/ 1914-1918

  A keni parë ndonjëherë kartolina të vjetra nga Shqipëria? Keni interes të dini si dukeshin qytetet shqiptare një shekull më parë? Po ju paraqesim me koleksionin e rrallë të kartolinave të krijuara nga shtëpia botuese gjermane Purger & Co, të cilat datojnë nga viti 1914 në vitin 1918. Koleksioni i plotë është publikuar në adresën albanianphotography.net, themeluar…

 • Kur vasiliqia tradhtonte me mendje nga Ismail Kadare

  Kur vasiliqia tradhtonte me mendje nga Ismail Kadare

  Në veprën e Kadaresë është një tjetër çift i martuar me diferencë të madhe moshe. Ai është Ali Pashë Tepelena dhe Vasiliqia te  romani “Kamarja e turpit”. Sipas romanit, Vasiliqia qe bashkëshorte besnike e Aliut . Ndoshta për herë të parë e tradhtoi me mendje me Bajronin kur ky qe mik tek ta. I pari njeri të…

 • Kulla e Mic Sokolit, një simbol i trashëgimisë kulturore dhe historike

  Kulla e Mic Sokolit, një simbol i trashëgimisë kulturore dhe historike

  Pasuritë kulturore në të gjithë Shqipërinë vëzhgohen dhe mirëmbahen në mënyrë sistematike nga specialistët e Drejtorive Rajonale të Trashëgimisë Kulturore. DRRK Shkodër do të kujdeset për kryerjen e ndërhyrjeve restauruese në Kullën e Mic Sokolit, në fshatin Bujan, Tropojë. Një monument në të cilin do të gjeni jo vetëm vlerat kulturore, por edhe gjurmë të…