Më shum

  Të gjitha

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...
  - Advertisement -

  Janinë 1873/ Fustanella veshja e shqiptarëve që u rrëmbye nga grekët

  Kjo fotografi është e vitit 1873. Janë tre burra të Çamërisë në Janinë të veshur me fustanellë. Fustanella shqiptare është veshja më...

  Shqiptari që mahniti botën , Gjon Mili

  Zbuloni shqiptarin që mahniti botën... Si i bëri për vete kaq shumë njerëz të famshëm? Përse nuk e lejuan...

  Stradiotët shqiptarë – një epokë e zotësisë dhe mercenarizmit

  Prof. Asoc. Dr. Zaho Golemi Dr. Çlirim TOCI Akademia e Forcave të Armatosura

  Nokshiqi, Normandia (e harruar) e shqiptarëve

  Shkruan: Gëzim Mekuli Noka e themeloj Nokshiqin. Fshati Nokshiq, Normandia e harruar e shqiptarëve, e mori emrin pikërisht nga...

  Banesa 300 vjeçare e Zekatëve, Gjirokaster

  Shtëpitë e larta të fortifikuara të tipit kullë(fjala kullë e ka origjinën nga turqishtja) u përkisnin pronarëve të pasur, si zyrtarëve të...

  Revista Angleze “The Illustrated London News” shqiptaret malsor me Fustanela

  Shkruan: Marin MEMA Piktori anglez Richard Caton Woodville është një prej atyre artistëve, që përmes mjeshtërisë së tij, i...

  Ohri, qyteti i dritës

  Shkruan: Fahri XHARRA “ Disa emërtime gjeografike si Nishi , Shtipi ,Ohri iu erdhën Sllavëve nga goja e arbanasve,...

  Skenderbeu: “Mos mbyllni sytë ndaj fqinjëve dhe traktateve të tyre”

  Fjalimi i fundit madhështor i Gjergj Kastritotit Aurenc Bebja, Francë Fjalimi i më poshtëm është...

  Gjuha e folur shqipe jo vetëm e lashtë – por edhe e shkruar – Deshifrim.

  Shkruan: Aleksander HASANAS Në këtë mozaik ku flitet për syrin e keq i *KEQI- shkruar kaq pastër shqip, “ΚΑΙCΥ...

  Lulja që identifikon gruan shqiptare dhe mikëpritjen malësore

  Zambaku është lulja e cila te ne është shumë e njohur me të cilën identifikohemi të gjithë shqiptarët, për të cilën janë...

  Iliret e dikurshëm të Austrisë së sotme

  Shkruan: Fahri XHARRA Kjo është harta gjeografike dhe politike e Austrisë së sotme. Aty i kemi miqt tanë austriak...

  MOIKOM ZEQO: Miti i manipuluar i Eneas së Butrintit

  Shkruan: Moikom ZEQO Mitizimi shpesh edhe politik i historisë së Butrintit duhet ballafaquar me shkencën rigoroze, – kjo pikë...

  Galabrët/Thunatae ishin një nënfis në kuadër të fisit ilir të Dardanëve.!

  Shkruan: Shqipe HOXHA Strabon, VII 5,7 (Papazoglu, F. 1969: 439, D 81), cituar sipas, Zef Mirdita: Dardanci i Dardanija...

  Në Ulpiana, kryqëzoheshin rrugët e dardanisë

  Shkruan : Shqipe HOXHA Në afërsi të Ulpianës, në Fushën e Çerkezit është zbuluar kodërvarri i një princeshe dardane...

  Qyteti 5000 vjeçar në Kapadokia të Turqisë së sotme

  Shkruan: Fahri XHARRA “Ç’t’i besh nuk është faji im qe zotat kanë folur shqip dhe ne sot trashëgojmë gjuhen...

  Shën Gjergji ishte Pellazg nga Cappadocia

  Shkruan: Fahri XHARRA Kapadokia e njohur si Hatti , që nga Koha e vonëshme e Bronzit ishte vendlindja e...

  Kalendari i lashtë Shqiptar

  Populli shqiptar ka patur që në kohëra të lashta një kalendar të vetin, i cili është kalendar unik në botë përkah veçoritë...

  Gegërishtja është dialekti që rrjedh nga pelazgishtja e vjetër është gjuha e Zeusit dhe Perëndive

  Pse duhet, si në kohën e kaluar, të vazhdojmë të injorojmë ose të syrgjynojmë dialektin gegë?! Kam shkruar këtë artikull pas një...

  Kanuni i Lekës së madh apo Lekë Dukagjinit

  Edhe më i fuqishëm te shqiptarët është ruajtur gjatë shekujve kujtesa e thellë historike për Aleksandrin e Madh. Edhe pse jetoi pak,...

  Prijësi i parë shqiptar kundër osmanëve

  Gjergj Arianitit lindi në vitin 1376 dhe vdiq në vitin 1470 në moshën 94 vjeçare. Ai ishte ndër të parët prijës arbër...
  - Advertisement -

  Must Read

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...
  - Advertisement -

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...