Shqiptaret

Shqiptarët e Krajinës (Hercegovinë). Cilët ishin ata?

shkruan Fahri Xharra “Nuk është për t’u përjashtuar që në Bosnje e Hercegovinë të ketë pasur, madje që prej lashtësisë,…

4 weeks ago

Dumont: Nuk ka në Evropë racë më të lashtë se shqiptarët

Si historian dhe albanolog, francezi Dumont ndërmori një udhëtim nëpër Shqipëri dhe Greqi, nga viti 1870 deri më 1871, për…

1 month ago

Këta ishin 3 vëllezërit shqiptarë që shpëtuan në ‘Titanik’

Tragjedi që do të jetojë nga pavdekësia Kaloi mbi një shekull nga gjëma mbinjerëzore, që 100 vjet përpara, mori 1517…

1 year ago

Si përfundoi kostumi shqiptar i Bajronit në Muzeun e Veshjeve në Angli

Dr. Dorian Koçi Vizita e Lord Bajronit dhe John Cam Hobhouse në Shqipëri gjatë vjeshtës së dytë të vitit 1809…

1 year ago

Trimat e Shqipërisë së Jugut të vëllazëruar me ata të Veriut.

Lufta u zgjerua më shumë nga krahu i malit të Taraboshit. Në këtë drejtim u lëshuan trimat e Labërisë të…

1 year ago

Tërmeti, fatura 1 miliardë euro/ 700 milionë euro për banesa. 300 për biznesin, shkollat dhe spitalet

Fatura 1 miliardë euro që kryeministri Edi Rama deklaroi si dëm të tërmetit në takimin me homologun italian Conte është…

1 year ago

Iku në Amerikë pa ditur fare anglisht, por sot ajo drejton një kompani të suksesshme duke ndihmuar shumë shqiptar

Orieta Kristo ka emigruar nga Shqipëria në SHBA në moshën 14 vjeçare, pa ditur pothuajse fare anglisht. Mirëpo sot ajo…

1 year ago

Galabrët/Thunatae ishin një nënfis në kuadër të fisit ilir të Dardanëve.!

Shkruan: Shqipe HOXHA Strabon, VII 5,7 (Papazoglu, F. 1969: 439, D 81), cituar sipas, Zef Mirdita: Dardanci i Dardanija u…

2 years ago

Historia e Çerçiz Topullit

Historia e Çerçiz Topullit (lindur ne 1880-vdekur ne 15 (ose 17) korrik 1915), është historia e një Heroi të Popullit…

2 years ago

Përshtatësi i parë i Eposit të Kreshnikëve

Optikë rileximi për librin “Trimat e Jutbinës” të shkrimtarit Arif Gjyli, vepër që jeton dhe sot sepse autori i ruajti…

2 years ago

Si u formua krahina Malësi e Madhe

As. prof. dr. Kahreman Ulqini Malesia e Madhe gjate shek. XV-XVII shtrihej brenda ketyre kufive natyrore. Prroni i Thate, Mali…

2 years ago

Prekë Cali: Vërtet jam malsor pa shkoll, por jam shqiptar

Grupi i Prek Calit doli në gjyqin komunist. Ai i zhvillua në nji ndërtes dykatshe, diku në veriperendim të Gjimnazit.…

2 years ago

Ribashkimi i Çamërisë Shqipërisë është vullnet i pandalshëm i popullit shqiptar

Shqipëria deri në Prevezë është gjeografia e plotë e Shqipërisë. Këtë gjeografi shqiptarët përjetësisht duhet ta plotësojnë dhe ta mbrojnë.…

2 years ago

Ismail Qemali më 1913: Evropa është e pandjeshme ndaj shkeljes së të drejtave të shqiptarëve

“Excelsior” ka botuar të shtunën e 26 prillit 1913, në faqen gjashtë, intervistën e Ismail Qemalit, zhvilluar në Champs-Elysées (Paris),…

2 years ago

Bashkim familjar në Itali, ja procedurat e reja që duhet të ndiqni

Dalin rregulla të reja për të gjithë ata që kërkojnë që të bashkohen me dokumente me familjarët, që jetojnë dhe…

2 years ago

Shqiptarët janë raca më e vjetër në Evropë – thuhet e shkruhet për ne

“Shqiptarët janë raca më e vjetër në Evropë – Janë më te vjetër se latinet e grekët – dhe kanë…

2 years ago

Shqiptarët, të stresuarit e Evropës

Përveçse një nga popullsitë më të varfra të Evropës, shqiptarët rezultojnë të jenë ndër popujt më të stresuar në botë.…

2 years ago

Pazari i Vjetër i Shkodrës/ “Hipermarketi” më i madh mesjetar i Ballkanit

Nga : Ali Hasani Pjesë e rëndësishme e historisë, kulturës dhe traditës së Shkodrës është edhe Pazari i Vjetër  i…

2 years ago

E mrekullueshme, rikthehet në Shqipëri pas 110 vitesh shkaba e zezë /Foto

Shkaba e zezë (Aegypius monachus) u rishfaq më në fund në Shqipëri, pas afro 110 vitesh ku dy individë të…

2 years ago

Papa Albani: Më shkruani në varr që rrjedh nga gjaku shqiptar

Papa Klementi XI (Gjon Francesk Albani) lindi më 23 korrik 1649 dhe vdiq më 19 mars 1721 në Romë. Ai…

2 years ago