Categories
Bota Lajme

Marrëveshja Di Maio – Rama, 30 mjekë shqiptarë nisen në Bergamo

Tridhjetë mjekë shqiptarë do të arrijnë në Itali të Shtunën pasdite për të mbështetur vendin fqinjë në urgjencën e Coronavirus. Mjekët do të zbresin pasdite në Romë, por të gjithë do të operojnë në Bergamo, qyteti më i prekur, ku do të transferohen, shkruajnë mediat italiane. Dërgimi i personelit shëndetësor është rezultat i një bisede […]

Categories
Bota Lajme

Rëndohet bilanci në Itali si pasojë e koronavirusit mediat italiane, deri më tani 21 persona kanë humbur jetën.

Rëndohet bilanci në Itali si pasojë e koronavirusit. Sipas asaj që shkruajnë mediat italiane, deri më tani 21persona kanë humbur jetën. Numri i të vdekurve për shkak të koronavirusit ka shkuar në 21 persona. Ndërkohë që numri i të infektuarve është rreth 850. Doktorët italianë ndërkohë vazhdojnë që të mbajnë nën vëzhgim të sëmurët dhe […]

Categories
Bota Lajme

Shkon në 3 numri i të vdekurve në Itali nga koronavirusi, anulohen karnavalet në Venecia

Në Itali shkon në 3 numri i të vdekurve nga koronavirusi. Viktima e radhës, një grua, u nda nga jeta në Kremona, ndërsa ndodhej nën kujdesin e mjekëve. Për banorët e shumtë, situata është njësoj sikur të ndodheshin në luftë. Numri i të prekurve vazhdon që të rritet dhe aktualisht janë 150 persona të vendosur […]

Categories
Diaspora Shqiptare

Bashkim familjar në Itali, ja procedurat e reja që duhet të ndiqni

Dalin rregulla të reja për të gjithë ata që kërkojnë që të bashkohen me dokumente me familjarët, që jetojnë dhe punojnë në shtetit fqinj, Italinë. Nëse keni për shembull bashkëshortin që jeton në Itali, për të mundësuar bashkimin familjar gjatë 2019, ai duhet të ketë të ardhura minimale të paktën 8.9 mijë euro në vit. […]

Categories
Bota Diaspora Shqiptare

Motrat shqiptare “çmendin” jurinë e “The Voice of Italy”, këndojnë shqip

Dy motra shqiptare kanë arritur të përzgjidhen në garën e The Voice of Italy. Gjatë performancës së tyre motrat Serena dhe Ina Sinani, mahnitën jurinë italiane dhe bënë që të katër anëtarët të ktheheshin për t’i kërkuar në skuadrën e tyre. Interesant ishte fakti se vajzat kënduan shqip, këngën e Era Istrefit “Shumë pis”. (TemA)