Tag: lajme nga shqiptaret e diaspores

 • Sami Musa,shqiptari i parë që zgjidhet deputet në Parlamentin e Hamburgut

  Kandidati i Partisë Socialdemokrate (SPD) me origjinë nga Pozharani i Vitisë në Kosovë, bëhet deuteti i parë me origjinë shqiptare në Parlamentin e Hamburgut. 35-vjeçari është një afarisët i njohur në Hamburg. Sami Musa ka kandidaur në listën e Partisë Socialdemokrate, e cila në zgjedhjet e ditës së dielë (23 shkurt) ka fituar më shmë…

 • Ju skadojnë dokumentet e qëndrimit në Greqi? Ambasada jep njoftimin e rëndësishëm për shqiptarët

  Ambasada ka dalë me një njoftim të rëndësishëm për të gjithë shqiptarët që ju kanë skaduar dokumentet ose janë në prag të përfundimit, duhet të ndiqni këto udhëzime përkatëse. NJOFTIM! Ambasada e RSH në Athinë, në vijim të eksperiencës së parë në tetor 2019, me synim ardhjen në ndihmë të qytetarëve shqiptarë që jetojnë në…

 • Fëmijë shqiptarë në Veneto duke mësuar shqip në Ditën Ndërkombëtare të Gjuhës Amtare

  Sot nën patronazhin e UNESCO-s dhe Byrosë Rajonale për Shkencë dhe Kulturë në Europë, festohet 21 Shkurti – Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Amtare. Ministri i Shtetit për Diasporën, Pandeli Majko ka zgjedhur si foto të ditës në Ditën Ndërkombëtare të Gjuhës Amtare foto me fëmijët e komunitetit shqiptar në Veneto të Italisë gjatë një ore…

 • Zvicër: 14-vjeçarja shqiptare shpallet kampione e matematikës

  Një vajzë 14-vjeçare shqiptare është shpallur kampione e Matematikës, në Zvicër. Lajmin e ka dhënë Ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku, përmes një postimi në profilin e saj në Fecebook, percjell Fakte. “Më lejoni tua prezantoj Dorea Robellin, kampionen e kantonit të Cyrihut në Matematikë! Po, në matematikë. Tashmë jemi mësuar që diaspora jonë…

 • Të gjithë kuqezi/ Shqiptarët “ndezin” Britaninë në nëntor, ja çfarë do ndodhë në Londër

  Mijëra shqiptarë, të veshur me ngjyrat kuqezi ndezën “zemrën” e Nju Jorkut dy javë më parë, për të përkujtuar 75-vjetorin e masakrave në Çamëri. Por, një lajm i mirë vjen edhe nga Britania. Shoqatat shqiptare atje kanë vendosur që një paradë të tillë ta zhvillojnë edhe në Britani. “Forumi i shoqatave shqiptare në Britani në…

 • Los Angelos: Komuniteti shqiptar promovon kulturën dhe traditat tona

  Shqiptarët kudo nëpër botë nuk e kanë harruar prejardhjen e tyre, ani pse kanë jetuar me vite larg atdheut, shkruan. Pos që janë treguar të suksesshëm në biznese e fusha të tjera, ata kanë hapur edhe qendra kulturore e shkolla shqipe, përmes së cilave promovojnë kulturën e traditën shqiptare. Për promovimin e kulturës shqiptare janë…

 • Artistja Florie Lule Bajraktari nga Suedia një krijuese dhe humaniste e madhe shqiptare!

  E çmojmë, e duam dhe e vlerësojmë artin, me art mbështesim heroinat e Kosovës!  Pikturat e artistes shqiptare, Florie Lule Bajraktari, që jeton dhe vepron në Skandinavi (Suedi) kanë vlerë dhe rëndësi tëjet të madhe kombëtare dhe ndërkombëtare! Kjo pikturë vlenë më shumë se një vepër dhe më shumë se një film, sepse libri dhe…

 • Jim Belushi nostalgjik për Shqipërinë: I dua rrënjët e mia

  Jim Belushi është ndër aktorët e paktë shqiptarë që ka arritur sukses në Hollywood. Ai është djali i një emigranti shqiptar dhe është rritur në Çikago, ndërsa origjinën e tij e ka përmendur gjithmonë. Në një postim në rrjetet sociale ai kujtoi me nostalgji kohën kur ndodhej në Shqipëri në vitin 2007. “Duke u rritur…

 • Rregulla të reja për vizat amerikane

  Departamenti Amerikan i Shtetit njofton se tani kërkon nga aplikantët për vizë të japin hollësi për llogaritë në median sociale, si dhe adresën e emailit dhe numrin e telefonit. Rregulloret e reja për ata që kërkojnë vizë amerikane si vizitorë apo si aplikantë për të imigruar në Amerikë përfshijnë emrin e llogarisë së aplikantit në…

 • Arba Kokalari është deputetja me origjinë shqiptare, por që përfaqëson Suedinë në PE

  Arba Kokalari është deputetja me origjinë shqiptare, por që përfaqëson Suedinë në PE

  Arba Kokalari është deputetja me origjinë shqiptare, por që përfaqëson Suedinë në PE.  32-vjeçarja mori mbështetjen e suedezëve në këto zgjedhje, ndërsa përfaqësonte partinë e Moderatëve suedezë, pjesë e Partisë Popullore. Partia e Arbës arriti të sigurojë në rezultat prej 17.6 % me të cila garanton 4 deputetë. “Unë kam hyrë në parlamentin evropian! Faleminderit…

 • Ismail Keta, një jetë mes sakrificave të mëdha dhe suksesit…

  Ismail Keta, një jetë mes sakrificave të mëdha dhe suksesit…

  Në vitin 1997 ai emigroi në Gjermani. Ismaili e kujton personin që i dha babait paratë borxh që i duheshin për biletën e avionit. Fillimisht ai punoi në një restorant, ku pas një jave e pushuan nga puna, pasi ai nuk ishte i qeshur. Më pas, filloi punë në një diskotekë si “security”. Në këtë…

 • Zgjedhjet lokale në Greqi, rekord kandidatësh shqiptarë

  Zgjedhjet lokale në Greqi, rekord kandidatësh shqiptarë

  Plot 69.821 janë kandidatët për zgjedhjet europarlamentare dhe për pushtetin lokal, që zhvillohen të djelën në Greqi. Pranë tyre, nga e njëjta pozitë tashmë, renditen në një sfidë të paprecedentë me dhjetra përfaqësues të denjë të komunitetit shqiptar në vend. Vota e emigrantëve shqiptarë-shtetas grekë më 26 maj pritet të luajë rol deciziv për mjaft…

 • Suedi: Rreth 65.5% e nxënësve shqiptarë mësojnë në gjuhën amëtare

  Suedi: Rreth 65.5% e nxënësve shqiptarë mësojnë në gjuhën amëtare

  Në Suedi, në Qendrën Kulturore të Kosovës në Malmo i përfundoi punimet seminari dhe konferenca për gjuhën amtare, dygjuhësinë dhe integrimin, të mbajtura nga 16 deri më 19 maj 2019. Këto dy aktivitete u bashkorganizuan nga Ministria  e Diasporës dhe Investimeve Strategjike, MASHT-i dhe Lidhja e Shoqatave Shqiptare “ILIRIA”, ka njoftuar MDIS, përcjell albinfo.ch. Në…

 • Shqiptari nga Kosova me njërin nga restorantet më të famshme në Berlin

  Shqiptari nga Kosova me njërin nga restorantet më të famshme në Berlin

  Fatos Xhafolli (40-vjeçar) kishte ardhur nga kryeqyteti i Kosovës, Prishtina, për të filluar si një i huaj, por duke punuar shumë, ka arritur të jetë i suksesshëm në këtë fushë. Tashmë ai është shefi Fatos Xhafolli, një shtetar shqiptar i Kosovës është pronar i restorantit “Nuovo Mario”. Ai para 25 vjetësh ishte prapa banakut, kurse…

 • Itali/ Hapet klasa e re, 200 shqiptarë do mësojnë gjuhën amtare

  Itali/ Hapet klasa e re, 200 shqiptarë do mësojnë gjuhën amtare

  Me veshjen kombëtare shqiptare, me flamuj kuq e zi dhe me tortë me simbolin e shqiponjës, dhjetëra fëmijë shqiptarë  iu gëzuan faktit të hapjes së klasës së tyre të re në Itali. Ashtu siç ishte paralajmëruar, në Bressanone të Italisë është hapur një klasë shqipe. Shkolla shqipe në Trento ka njoftuar se më shumë se…

 • ‘Festivali i Popujve’, shqiptarët në Itali: Promovojmë kulturën!

  ‘Festivali i Popujve’, shqiptarët në Itali: Promovojmë kulturën!

  Komuniteti shqiptar, i cili jeton në Itali do të marrë pjesë në “Festa dei Popoli” (Festivali i popujve) që do të mbahet gjatë datave 18-19 maj 2019 në Bresica të Italisë. Në faqen e Qendrës së Migrantëve të Bresicës janë publikuar disa ftesa speciale në formën e videove, ku pjesëtarë  të komuniteteve të ndryshme në…

 • Emigrantët shqiptarë, prodhues të maskave në Venecia

  Emigrantët shqiptarë, prodhues të maskave në Venecia

  Kastriot Zilja, artist nga qyteti i Vlorës, tani e rreth 29 vjet jeton në Venedik, ku ka ngritur edhe biznesin e tij të prodhimit dhe tregtimit të maskave veneciane. Shqiptari që krijon maska për karnavalin e VeneciasE ka nisur këtë aktivitet rastësisht, por tashmë është një nga furnizuesit e tregut të suvenireve të maskave në…

 • Pjesëmarrje historike e kandidateve në Itali, 95 kandidatë shqiptarë në garë

  Pjesëmarrje historike e kandidateve në Itali, 95 kandidatë shqiptarë në garë

  Pjesëmarrje historike e kandidateve shqiptare në Itali. Ajo mbërrin në 95 kandidatë, si shprehje e integrimit të komunitetit shqiptar në shoqërinë italiane. Shumë kandidatë shqiptarë për zgjedhjet e shumta në fund të majit (evropiane dhe komunale) tregojnë se politikisht komuniteti shqiptar ka bërë hop cilësor që mungonte pjesën së gjallë të komunitetit shqiptar të Italisë.…

 • Erdhi dita për tu njohur me fituesit e Lotarisë Amerikane

  Erdhi dita për tu njohur me fituesit e Lotarisë Amerikane

  Te gjithe ju qe keni aplikuar per Lotarine Amerikane dhe jeni në pritje te rezultateve, duke filluar nga 7 maji 2019, mund të mësoni nëse jeni apo jo fitues i Lotarisë Amerikane për vitin 2020. Sipas njoftimit zyrtar, për të parë nëse jeni përzgjedhur, të regjistruarit në DV-2020 do të mund të përdorin numrin e…

 • Historia e 14-vjeçarit që u largua me skaf drejt Italisë

  Historia e 14-vjeçarit që u largua me skaf drejt Italisë

  Hallulli jeton me bashkëshorten dhe tre fëmijët në Abruzzo, në Pratola Peligna. Ai është president i Shoqatës Italo-Shqiptare si dhe drejton një kompani ndërtimi. Ardhja në Itali, në vendin e shpresës ishte ëndrra e tij. Në korrik 1992, në moshën 14 vjeçare ai udhëtoi drejt Italisë me një skaf në mënyrë ilegale, dhe arriti të…