Zgjedhjet në Shqipëri, çfarë shkruajnë mediat ndërkombëtare

Mediat më të rëndësishme ndërkombëtare kanë shkruar rreth zgjedhjeve në Shqipëri. Kështu, “The Uashington Post” shkruan se shqiptarët kanë votuar pa problem, edhe pse ekzistonte një lloj frike për përplasje. Në shkrimin e kësaj medieje, nënvizohet se qytetarët shqiptarë kanë votuar pa problem, edhe pse vendi kishte kaluar protesta të fuqishme nga opozita dhe se… Continue reading Zgjedhjet në Shqipëri, çfarë shkruajnë mediat ndërkombëtare

Qytetarët në panik, tërmetet shkundin përsëri Korçën

Korça nuk po gjen qetësi nga tërmetet. Mbrëmë në orët e vona janë dëgjuar disa lëkunjde të njëpasnjëshme. Lëkundjet e fundit u shënuan rrëth orës 22:22. Kjo ka sjellur shumë panik tek qytetarët e Korçës të cilët akoma nuk i kanë harruar lëkundjet e 1 qershorit. Lëkundjet e tërmetit të mbrëmshëm kanë qenë me magnitutë… Continue reading Qytetarët në panik, tërmetet shkundin përsëri Korçën

Talentet në futboll, përzgjidhen të rinjtë që do të luajnë në të ardhmen

Shqipëria ka bazën e futbollistëve për të ardhmen edhe brenda vendit, kështu thotë drejtoi i ekipeve kombëtare, Xhemal Mustedanagiç. Pasi ka mbërritur në fazën e fundit të seleksionimeve me përfaqësueset rajonale, kroati shprehet optimist për të ardhmen e kuqezinjve. “Absolutisht që në futbollin shqiptar ka shumë elemente, unë e kam thënë edhe më herët këtë… Continue reading Talentet në futboll, përzgjidhen të rinjtë që do të luajnë në të ardhmen

Francë, shënohet temperatura më e lartë në historinë e vendit

Termometri në Villevieille të Francës shënoi sot 45.1°C, duke vendosur edhe rekordin historik në këtë shtet. Komuna që ndodhet në jug të vendit shpalli “alarmin e kuq”, një vendim i marrë gjithashtu për herë të parë në histori, për shkak të temperaturës së nxehtë. Mbi 4000 shkolla janë mbyllur në Francë dhe njerëzit kanë shpërndarë… Continue reading Francë, shënohet temperatura më e lartë në historinë e vendit

Turizmi detar në Durrës, në një vit mbërritën 110 jahte dhe anije shëtitëse

Gjithnjë e më shumë, operatorët turistikë po e kthejnë vëmendjen nga turizmi detar dhe aktivitetet e tij në Durrës. Në rajonin e detit Adriatik, volumin më të madh të lëvizjeve turistike dhe të ardhurave të siguruara prej tyre e mban Italia, e ndjekur nga Kroacia dhe Greqia, ndërsa në Shqipëri kjo industri është ende në… Continue reading Turizmi detar në Durrës, në një vit mbërritën 110 jahte dhe anije shëtitëse

Lëkundje tërmeti në qarkun e Korçës sot

Lëkundje tërmeti janë regjistruar pasditen e sotme në qarkun e Korçës. Tërmeti ka qenë me magnitutë 3.9 dhe me epiqendër në Devoll, në afërsi të kufirit me Greqinë. Për momentin nuk raportohet për dëme materiale apo njerëz të lënduar. Në 1 qershor, qarku i Korçës u godit nga një seri tërmetesh që dëmtoi shumë banesa… Continue reading Lëkundje tërmeti në qarkun e Korçës sot

Ndarja e OSHEE, kritika nga Vjena. Sekretariati i Enegjisë: Nuk po përmbush detyrimet

Sekretariati i Energjisë në Vjenë i ka tërhequr vëmendjen Shqipërisë se nuk po zbaton në praktikë planin për ndarjen e OSHEE në tre kompani të pavarura nga njëra tjetra. Madje në një deklaratë të fundit ky sekretariat ka njoftuar se shqyrtimi i çështjes kundër vendit tonë të hapur në janar të 2018 po vazhdon. “Sekretariati… Continue reading Ndarja e OSHEE, kritika nga Vjena. Sekretariati i Enegjisë: Nuk po përmbush detyrimet

E fundit/ Shqiptarët mund të udhëtojnë pa viza në një tjetër shtet

Këshilli i Ministrave ka miratuar heqjen e vizave me një tjetër shtet. Referuar marrëveshjes së miratuar në parim,  shtetasit nga Bjellorusia nuk do të duhet më të aplikojnë për vizë për t’u futur në Shqipëri. Marrëveshja e miratuar në parim, është një marrëveshje e ndërsjelltë, që do të thotë se edhe shtetasit shqiptarë që do… Continue reading E fundit/ Shqiptarët mund të udhëtojnë pa viza në një tjetër shtet

Facebook do të lëshojë në qarkullim monedhën digjitale Libra

Kompania e mediave sociale Facebook ka zbuluar planet për të lëshuar në qarkullim, vitin e ardhshëm, një monedhë të re digjitale, të quajtur Libra. Facebook tha se njerëzit do të jenë në gjendje të bëjnë pagesa me monedhën nëpërmjet aplikacioneve të tyre, si dhe përmes shërbimit të mesazheve WhatsApp. Kompanitë e pagesave Uber dhe Visa… Continue reading Facebook do të lëshojë në qarkullim monedhën digjitale Libra

Kuq e Zi në Amerikë. Parada e madhe për çështjen shqiptare

Si kurrë më parë mijëra e mijëra shqiptarë veshën Kuq e Zi zemrën e NY. Si u organizua parada për çështjen shqiptare? Përse diplomacia shqiptare mungoi? Çfarë i shqetësoi mediat në Greqi? Si u mbajtën larg partitë politike? Detajet e një organizimi të mbështetur çdo vit nga shteti Amerikan. Ngjyrat e vetme ishin ato Kuq… Continue reading Kuq e Zi në Amerikë. Parada e madhe për çështjen shqiptare

Organizata Botërore e Shëndetësisë jep alarmin: Po shpërthejnë epidemi vdekjeprurëse

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka dhënë alarmin për epidemitë e reja vdekjeprurëse. OBSH merr shkas nga shpërthimi masiv që ka ndodhur me Ebolan, ku tani kanë kapur shifra alarmante. Republika Demokratike Kongos po përjeton shpërthimin e dytë më të madh në gjithë historinë e saj. Tashmë duket sikur OBSH është dorëzuar përballë Ebolas dhe bën… Continue reading Organizata Botërore e Shëndetësisë jep alarmin: Po shpërthejnë epidemi vdekjeprurëse

Parada e shqiptarëve në New York, Marin Mema në krye të tubimit për Çamërinë

Mijëra shqiptarë veshën në ngjyrat Kuq e Zi zemrën e New  Yorkut në Shtetet e Bashkuara. Si kurrë më parë ata u derdhën në rrugët e Manhatanit për të përkujtuar 75 vjetorin e masakrave në Çamëri. Parada e realizuar nga organizata “Rrënjët Shqiptare” dhe pa asnjë mbështetje politike nga Shqipëria kishte për drejtues ceremonial të… Continue reading Parada e shqiptarëve në New York, Marin Mema në krye të tubimit për Çamërinë

Emergjencat Civile, çadra në Korçë për të strehuar banorët e mbetur në qiell të hapur

Fshati Floq në Qarkun e Korçës ishte një prej më të prekurve nga lëkundjet sizmike të orëve të para të mëngjesit të kësaj të shtune. Me disa shtëpi të dëmtuara, e shumë banorë të frikësuar se nata do t’i gjejë ende pa strehë, në veprim janë hedhur Emergjencat Civile, të cilat jo vetëm kanë vizituar… Continue reading Emergjencat Civile, çadra në Korçë për të strehuar banorët e mbetur në qiell të hapur

Tërmet 5.3 ballë në Korçë, raportohet për banesa të dëmtuara

Korça është zgjuar sot nga tërmeti. Rreth orës 06:27 minuta janë ndjerë lëkundje të forta tërmeti me magnitudë 5.3 ballë dhe thellësi 4 km, ç’ka ka alarmuar qytetarët, të cilët kanë dalë jashtë banesave të tyre. Lëkundjet janë ndjerë në Ersekë dhe Pogradec e ndërsa epiqendra ishte 12 km vijë ajrore mes Korçës dhe Ersekës,… Continue reading Tërmet 5.3 ballë në Korçë, raportohet për banesa të dëmtuara

Holanda letër KE-së për vizat me Shqipërinë, ambasada: Vlerësimin e jep Komisioni Europian

Holanda dorëzoi sot zyrtarisht në Komisionin Europian draft rezolutën e miratuar pak kohë më parë në parlament, përmes të cilët kërkohet rikthimi i regjimit të vizave për shqiptarët. Në letrën drejtuar komisionerit të emigracionit dhe punëve te jashtme, Dimitris Avramopulos, pretendohet me shkrim që Komisioni Europian të marrë në konsideratë pezullimin e vizave për shtetasit… Continue reading Holanda letër KE-së për vizat me Shqipërinë, ambasada: Vlerësimin e jep Komisioni Europian

Vjen lajmi i madh, KE rekomandon hapjen e negociatave për Shqipërinë

Komisioni Europian rekomandon hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Gjatë publikimit të Progres Raportit, Komisioneri Hahn deklaroi se Shqipëria ka bërë një reformë të paprecedentë në drejtësi, ndërsa vlerësoi si historike marrëveshjen mes Maqedonisë së Veriut dhe Maqedonisë. “Rajoni duhet të ketë më shumë rezultate të qëndrueshme, së pari shteti ligjor. Qëllimi… Continue reading Vjen lajmi i madh, KE rekomandon hapjen e negociatave për Shqipërinë

Tensione të larta ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit pas arrestimeve në Kosovë

Operacioni i arrestimeve të 19 zyrtarëve policor në Kosovë, nxiti tensione në veriun banuar me shumicë serbe por edhe ndërmjet ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, ndërsa autoritetet ndërkombëtare bën thirrje për respektim të parimeve të sundimit të ligjit. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha se operacioni është një ndërmarrje e institucioneve të Kosovës për vendosjen e… Continue reading Tensione të larta ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit pas arrestimeve në Kosovë

Turistë mbi motor. Të apasionuarit pas udhëtimeve zgjedhin majin të vijnë në Shqipëri

Turistët tregojnë se kjo është periudha më e mirë për të pushuar në jugun e Shqipërisë, pasi nuk ka trafik dhe rrugët janë të lira për të udhëtuar me motora dhe biçikleta. Këta janë të huajt aventurierë, që nuk e vizitojnë Shqipërinë vetëm për detin dhe qetësinë, por dhe për çdo mundësi që vendi ynë… Continue reading Turistë mbi motor. Të apasionuarit pas udhëtimeve zgjedhin majin të vijnë në Shqipëri

Fabrikë ilegale e mishit; Prodhohej sallam në kushte të rrezikshme për shëndetin

AKU ka bllokuar 257 kg mish në Katund të Ri të Durrësit. Një dhomë e vogël deri në dy ditë më parë në mënyrë ilegale ka shërbyer si thertore. Pasi gjëja e gjallë therej këtu, mishi më pas përpunohej në sallam. Ambienti në fjalë ndodhej ngjitur me njësinë e tregtimit të mishit të Ramiz Shallës.… Continue reading Fabrikë ilegale e mishit; Prodhohej sallam në kushte të rrezikshme për shëndetin

Zbulohet burimi i ri i naftës. “Shell” gjen në Shpirag depozitat e reja në tokë

Për herë të parë pas shumë dekadash, Shqipëria mund të jetë pranë një zbulimi të rëndësishëm nafte. Testimi i shumëpritur gjigantit ndërkombëtar “Shell”, në pusin e Shpiragut, konfirmoi zyrtarisht potencialin e prurjeve të naftës në këtë zonë, në rendin e disa mijëra fuçive në ditë. Përmes një njoftimi zyrtar të shpërndarë edhe në mediat ndërkombëtare,… Continue reading Zbulohet burimi i ri i naftës. “Shell” gjen në Shpirag depozitat e reja në tokë