Më shum

  Emergjencat Civile, çadra në Korçë për të strehuar banorët e mbetur në qiell të hapur

  Fshati Floq në Qarkun e Korçës ishte një prej më të prekurve nga lëkundjet sizmike të orëve të para të mëngjesit të kësaj të shtune.

  Me disa shtëpi të dëmtuara, e shumë banorë të frikësuar se nata do t’i gjejë ende pa strehë, në veprim janë hedhur Emergjencat Civile, të cilat jo vetëm kanë vizituar fshatin e Floqit, me në krye drejtorin e Përgjithshëm Haki Çako, por kanë ofruar edhe çadra përmes bashkëpunimit me forcat e ushtrisë.

  Në fushën e ndodhur pranë një shkolle, Forcat e Armatosura kanë ngritur një minikamp me çadra, shtretër dhe batanije për të strehuar e sistemuar banorët e prekur nga tërmeti, si dhe ata që kanë lënë shtëpitë nga frika se ngjarja e orëve të para të mëngjesit mund të përsëritet sërish.
  Në Korçë ishte edhe zv.ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi, si dhe prefekti i këtij qarku.

  Latest news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Related news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here