Categories
Bota Lajme

Rëndohet bilanci në Itali si pasojë e koronavirusit mediat italiane, deri më tani 21 persona kanë humbur jetën.

Rëndohet bilanci në Itali si pasojë e koronavirusit. Sipas asaj që shkruajnë mediat italiane, deri më tani 21persona kanë humbur jetën. Numri i të vdekurve për shkak të koronavirusit ka shkuar në 21 persona. Ndërkohë që numri i të infektuarve është rreth 850. Doktorët italianë ndërkohë vazhdojnë që të mbajnë nën vëzhgim të sëmurët dhe […]

Categories
Lajme

KQZ jep shifrën zyrtare: Pjesëmarrja në votime 21.6%

21.6% është pjesëmarrja e shqiptarëve në votimet e 30 qershorit. Shifra është konfirmuar pak minuta më parë nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, që raportoi se 771 mijë e 863 qytetarë kanë ushtruar sot të drejtën e votës. Opozita ka pretenduar përgjatë gjithë ditës për një shifër më të ulët të pjesëmarrjes së qytetarëve, Partia Socialiste […]

Categories
Lajme

Zgjedhjet në Shqipëri, çfarë shkruajnë mediat ndërkombëtare

Mediat më të rëndësishme ndërkombëtare kanë shkruar rreth zgjedhjeve në Shqipëri. Kështu, “The Uashington Post” shkruan se shqiptarët kanë votuar pa problem, edhe pse ekzistonte një lloj frike për përplasje. Në shkrimin e kësaj medieje, nënvizohet se qytetarët shqiptarë kanë votuar pa problem, edhe pse vendi kishte kaluar protesta të fuqishme nga opozita dhe se […]

Categories
Aktualitet

Restaurohen banesat monument; Berat, po ndërhyhet në zonën e lagjes Kala

Në Berat disa monumente kulture të kategorisë së parë në lagjen muzeale “Kala” po i nënshtrohen restaurimeve. Me një fond prej 2.2 milionë lekësh nga Instituti i Monumenteve të Kulturës do të riparohen fasadat, çatitë e dëmtuara, suvatimet, elementet drusore, apo do te behet edhe zëvendësimi i dritareve dhe elementëve muzealë të dëmtuar etj. Restaurimet […]

Categories
Lajme

Korçë, lëkundjet sizmike shënojne dëmtimet e para

Qyteti i Korçës është përfshirë sërisht nga lekundjet e njëpasnjëshme sizmike nga ku janë shënuar dëmtimet e para, kryesisht në pallate. Lekundjet e fundit janë shënuar rreth orës 22:22. Ndërkohë qyteti i Korcës gjate kësaj nate në panik është përballur me dëmtime kryesisht në rënie të pjesshme të suvave të pallateve në lagje të ndryshme. […]

Categories
Aktualitet

Turizmi detar në Durrës, në një vit mbërritën 110 jahte dhe anije shëtitëse

Gjithnjë e më shumë, operatorët turistikë po e kthejnë vëmendjen nga turizmi detar dhe aktivitetet e tij në Durrës. Në rajonin e detit Adriatik, volumin më të madh të lëvizjeve turistike dhe të ardhurave të siguruara prej tyre e mban Italia, e ndjekur nga Kroacia dhe Greqia, ndërsa në Shqipëri kjo industri është ende në […]

Categories
Lajme

Luftë tregtare mes vëllezërish, Kosova kërcënon me taksë Shqipërinë

Në debatin për efektet e taksës 100% ndaj Serbisë dhe Bosnjës, organizuar nga Instituti Riinvest, ministri i Tregtisë dhe Industrisë (MTI), Endrit Shala, ka paralajmëruar taksë edhe për shtete tjetra. Shala ka përmendur Shqipërinë dhe Maqedoninë ndaj të cilave prodhuesit kosovarë kanë ankesë për disa taksa të këtyre vendeve. “Unë veç i kam paralajmëruar MSA-në, […]

Categories
Lajme

Ndarja e OSHEE, kritika nga Vjena. Sekretariati i Enegjisë: Nuk po përmbush detyrimet

Sekretariati i Energjisë në Vjenë i ka tërhequr vëmendjen Shqipërisë se nuk po zbaton në praktikë planin për ndarjen e OSHEE në tre kompani të pavarura nga njëra tjetra. Madje në një deklaratë të fundit ky sekretariat ka njoftuar se shqyrtimi i çështjes kundër vendit tonë të hapur në janar të 2018 po vazhdon. “Sekretariati […]

Categories
Kuriozitete

Ja cilat kafshë rrezikojnë zhdukjen në vendin tonë

Shqipëria duke qenë se është një vend i cili ka klimë mesdhetare dhe dalje të gjerë në det, jep mundësinë e krijimit të habitateve të ndryshme për gjallesa të ndryshme. Në vendin tonë rriten kafshë të cilat ja të përshtatura në këtë klimë e që mbi të gjitha janë të rralla. Këto kafshë prej vitesh […]

Categories
Bota

Mësuesit britanikë peticion për djalin shqiptar: Është pasuri për vendin, ne kemi investuar për të

Ai është një pasurie e madhe. Ai ka kaluar provimet në nivel shumë të mirë.  Ai gjithashtu ia ka dalë të sigurojë një ofertë shumë të mirë nga një firmë menaxhimi të pasurive për shkak të aftësive të tij të shkëlqyera në matematike…. Në Britani është hapur një peticion për të parandaluar deportimin e një studenti […]

Categories
Lajme

Të moshuarit të rrezikuar në verë/ Mjekët: Kujdes nga dielli dhe uji i ftohtë

Nisja e sezonit të plazhit është shënuar me dy viktima. Një 70- vjeçar në Durrës dhe dy të moshuara në Vlorë ndërruan jetë, pasi pësuan atak kardiak me t’u futur në ujë. “Temperaturat e larta zgjerojnë enët e gjakut dhe duke qenë se zemra nuk ushqen organet e tjera, por edhe veten, sforcohet duke çuar […]

Categories
Lajme

Leskoviku i braktisur/Me sytë nga turizmi, por të rinjtë po ikin

Leskoviku është një prej atyre qyteteve shqiptare që ruan në vetvete vlera dhe tradita të shumta. Sot  ky qytet nuk e ka më lavdinë e dikurshme e megjithatë arrin të ruajë një pasuri të thellë në vetvete. Me natyrën e pasur, vlerat njerëzore historike e turistike të cilat presin të shfrytëzohen, banorët këtu dinë të […]

Categories
Lajme

Sheshi “Skëndërbej” vlerësohet me çmimin e parë në Spanjë

Pas vlerësimit që mori në bienalen e Çikagos, çmimit prestigjioz europian për “Hapësirën Publike Urbane 2018” në Barcelonë dhe çmimit të dytë për Arkitekturën Bashkëkohore 2019 që u akordua nga Bashkimi Europian, sheshi “Skënderbej” vijon të tërheqë vëmendjen e profesionistëve ndërkombëtarë të arkitekturës, si një nga hapësirat që ka pësuar një transformim të jashtëzakonshëm. Së […]

Categories
Aktualitet

Siguria ushqimore, sekuestrohen 44.5 ton ushqime

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka sekuestruar 44.5 ton ushqime për asgjësim, ndërsa ka gjobitur edhe biznesin përkatës. Nga inventarizimi i produkteve ushqimore nga ku u konstatuan 44.5 ton produkte (verë, raki, maja, uthull, ujë, lëndë e parë etj) u vërtetua se subjekti vazhdonte aktivitetin në shkelje të ligjit dhe duke shpërfillur Urdhrin e Bllokimit të […]

Categories
Lajme

Golem, pushuesit kërkojnë t’u rikthehet hapësira buzë detit

Edhe pse të dëmtuar nga prerjet e shumta, plazhi i Golemit ruan ende brezin e pishave të buta bregdetare, po tani që plazhi ka nisur me intensitet të plotë del në pah mungesa apo pamjaftueshmëria e infrastrukturës për të përballuar fluksin e automjeteve që vërshojnë drejt zonave turistike, veccanërisht në fundjavë. Në mungesë të parkimeve […]

Categories
Bota

Kuq e Zi në Amerikë. Parada e madhe për çështjen shqiptare

Si kurrë më parë mijëra e mijëra shqiptarë veshën Kuq e Zi zemrën e NY. Si u organizua parada për çështjen shqiptare? Përse diplomacia shqiptare mungoi? Çfarë i shqetësoi mediat në Greqi? Si u mbajtën larg partitë politike? Detajet e një organizimi të mbështetur çdo vit nga shteti Amerikan. Ngjyrat e vetme ishin ato Kuq […]

Categories
Lajme

Muzika mbledh mijëra turistë në bregdetin e jugut

Turistët e huaj janë rikthyer në Dhërmi pas përshtypjeve krejt pozitive që patën vitin e shkuar. Këtë herë ato do të shijojnë muzikën e eventit Kala Festival. “Kjo është hera e shtatë që vij në Shqipëri dhe hera e dytë në festival. Fantastike, është fantastike do të vazhdoj të vij”, tha një turist anglez. “ […]

Categories
Lajme

Kolaps në dogana, serverat në të gjithë Shqipërinë dalin jashtë funksionit

Të gjithë serverat e doganave në Shqipëri kanë dalë jashtë funksionit. Top Channel raporton se kjo situatë ka shkaktuar kolaps në pikat kufitare. Edhe në doganën e Kapshticës në jug të vendit është njejta situatë problematike. Dhjetëra automjete kanë mbetur të bllokuara pasi nuk kryejnë dot zhdoganimin. Për momentin janë të paditura shkaqet që kanë […]

Categories
Lajme

Statistika shqetësuese të migracionit nga Shqipëria

Nga Shqipëria, thotë DW, po largohen njerëzit me standard jetese. Duke cituar ekspertë vendas, gjiganti mediatik gjerman i konsideron shqetësuese statistikat ndërsa thotë se emigrimi i viteve të fundit dallon nga ai viteve 90-të. Gjatë vitit të kaluar, 38.703 shqiptarë e lanë vendin për të emigruar jashtë kufijve. Më herët, në vitet 2011-2017 , numri […]

Categories
Lajme

Zvicra dorëzon kërkesën që shqiptarëve tu vihen vizat

Holanda dëshiron të rivendosë vizat për shqiptarët. Po Zvicra? Kjo është ajo që kreu i Lidhjes Kombëtare Lorenzo Quadri po kërkon në një interpelancë të dërguar në Këshillin Federal. Quadri rikujtoi se parlamenti hollandez në javët e fundit ka miratuar me shumicë të madhe një mocion për ripërtëritjen e kërkesës për viza për shtetasit shqiptarë […]