Categories
Bota

Kuq e Zi në Amerikë. Parada e madhe për çështjen shqiptare

Si kurrë më parë mijëra e mijëra shqiptarë veshën Kuq e Zi zemrën e NY. Si u organizua parada për çështjen shqiptare? Përse diplomacia shqiptare mungoi? Çfarë i shqetësoi mediat në Greqi? Si u mbajtën larg partitë politike? Detajet e një organizimi të mbështetur çdo vit nga shteti Amerikan. Ngjyrat e vetme ishin ato Kuq […]

Categories
Lajme

“Historia e Diplomacisë Shqiptare”, vendosja e marrëdhënieve diplomatike me SHBA. Dokumenti i vitit 1922

“Historia e Diplomacisë Shqiptare” sjell këtë javë në arkivën online materialet përkatëse që flasin për përpjekjet e qeverisë shqiptare për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike me SHBA, proces që u finalizua më 28 korrik 1922. Në korrik 1926 emërohet Ministri i parë Fuqiplotë dhe i Jashtëzakonshëm shqiptar në Uashington, Faik Konica, i cili hapi Legatën shqiptare […]

Categories
Lajme

Humbi jetën sot në Letoni, kush është major Klodian Tanushi

Shpërthimi i një mine në kampin “Adazi” të Letonisë u mori jetën dy ushtarakëve shqiptarë, Zarife Hasanaj dhe Klodian Tanushit. Ky i fundit ndërroi jetë katër ditë pas ngjarjes së rëndë në një nga spitalet e Letonisë për shkak të lëndimeve të shumta. Pak javë me parë, kontigjenti shqiptar fitoi garën e zhvilluar në bazën […]

Categories
Lajme

Familjet shqiptare në mbijetesë, 63% me pak të ardhura në muaj

Shpenzimet që i duhen një familjeje mesatare në muaj për të kryer një jetë dinjitoze, janë gati 50% më të larta sesa të ardhurat që ata marrin, kjo për 63% të familjeve shqiptare. Për një familje mesatare, jetesa në Shqipëri është e vështirë, madje kthehet në mbijetesë për shkak të të ardhurave të pakta dhe […]

Categories
Lajme

Ndarja nga jeta e nëntetares Hasanaj, nesër ditë zie kombëtare

Këshilli i Ministrave, ka vendosur që nesër, datë 10 Maj 2019 të shpallet dite zie kombëtare në nderim të nëntetares Zarife Muharrem Hasanaj, rënë në krye të detyrës gjatë misionit të saj jashtë vendit. Sipas këtij vendimi, në të gjitha institucionet shtetërore flamujt do të ulen në gjysmështizë dhe në orën 12 do të mbahet […]

Categories
Lajme

Rama: Kemi bërë detyrat. Presim nga BE-ja hapjen e negociatave

Kryeministri Edi Rama, në një konferencë të përbashkët për shtyp me Federica Mogherinin, përfaqësuesen e lartë për politikë të Jashtme në BE, e cila ndodhet për vizitë zyrtare në Tiranë, deklaroi se “nga Komisioni Europian presim që të na thonë që i kemi kryer të gjitha detyrat e shtëpisë dhe të çelen negociatat”. “Shqipëria flet […]

Categories
Lajme

Maqedonia e Veriut voton për Presidentin e ri, shqiptarët faktor

Maqedonia e Veriut voton sot (5 maj) për Presidentin e ardhshëm të vendit. Ky është raundi i dytë i votimeve pasi në të parin dështoi votimi si pasojë e interesimit të vogël të qytetarëve për të dalë në votime. 1.79% ishte pjesëmarrja në raundin e parë, apo 755.702 votues zgjodhën në mes Blerim Rekës, Gordana […]

Categories
Lajme

Mediat ndërkombëtare: Shqipëria ndër shtetet më të sigurta në botë

Suedia, Zvicra dhe SHBA janë së bashku me Shqipërinë 4 shtetet me të sigurta në botë bazuar në sipas infastrukturën (bunkere, fortesa) si dhe hapësirat natyrore në të cilat është më pak e mundshme që të përhapet lufta e tretë botërore. Indeksi i Paqes Ndërkombëtare “Global Peace Index” ka publikuar listën me shtetet më të […]

Categories
Lajme

Sulmi mbi policinë në Elbasan, dëshmia: Në treg ka tunele nëntokë

Në procesin gjyqësor ndaj biznesmenit Suel Çela dhe miqve të tij, Enea Bekteshi e Kelmend Xhaferri, u dëgjuan rrëfimet e zyrtarëve të lartë të policisë së Elbasanit, lidhur me incidentin e ndodhur në hyrje të tregut Agro-ushqimor mbrëmjen e 18 shtatorit të 2017. Ervin Ballaci, shefi i sektorit kundër krimeve të Rënda në policisë lokale […]

Categories
Lajme

Kush ishte Admir Murataj, njeriu që sfidoi policinë greke dhe shqiptare

Admir Murataj, ideatori i grabitjeve spektakolare të blindave me para, mbeti i vrarë pas grabitjes më të madhe, ku dyshohet se grupi i tij mori 10 milionë euro nga avioni në pistën e aeroportit ndërkombëtar të Rinasit. Dhe nuk ishte çudi që pas grabitjes më të fundit, policia ngriti menjëherë dyshimet mbi Admir Muratajn, i […]

Categories
Lajme

Zbulohen pamjet, si u larguan serbët të turpëruar nga Kosova / Video

Në një video të publikuar në ‘Youtube’, e cila është xhiruar në Kosovë nga mediat gjermane, shihen ushtarët serbë të cilët kokulur u larguan nga Kosova në vitin 1999. Dokumentari i përket medias gjerman “Spigel TV”, ku tashmë prej vitesh është edhe në kanalin e “youtube”. Ky televizion, por edhe shumë media të tjera kanë […]

Categories
Diaspora Shqiptare

Studentja shqiptare pjesë e CERN, laboratorit të fizikës nukleare

24-vjeçarja nga Kosova, Ardiana Bushi, është bërë studentja e parë që bëhet pjesë e CERN-it, i cili është një nga laboratorët më të mëdhenj në botë për fizikë nukleare. Bushi është zgjedhur në mesin e 1424 personave sa kanë aplikuar gjithsej nga e gjithë bota. Studentja e Fizikës në Universitetin e Prishtinës, e cila vjen […]

Categories
Lajme

Banka Botërore: Taksat mbi rrogën në Shqipëri janë dy herë më të larta se në rajon

Banka Botërore vlerëson se taksat mbi pagën në Shqipëri janë dy herë më të rënda se sa në vendet e tjera të rajonit. Në raportin e fundit ekonomik për Ballkanin Perëndimor, BB vëren se norma progresive prej 23%, është unike në të gjithë rajonin dhe dukshëm më e lartë se sa ajo që aplikojnë vendet […]

Categories
Lajme

Arta Marku apel prokurorëve: Mbani larg median nga hetimi

E pranishme në analizën vjetore të Prokurorisë së Krimeve të Rënda, kryeprokurorja e përgjithshme e përkohshme, Arta Marku tha se 2018 ka qenë një vit i vështirë pune, por nuk harroi të ‘shigjetonte’ disa prokurorë që sipas saj nuk kanë qenë në lartësinë e detyrës. Ajo tha se duhet të hetohen sa më shpejt çështjet […]

Categories
Lajme

Në 20 vite/ Dyfishohen divorcet në Shqipëri, ja shkaku kryesor

Numri i divorceve në Shqipëri është dyfishuar që prej fundit të viteve ’90 një statistikë që nxit ekspertët të arrijnë në konkluzionin se familja shqiptare është në krizë.Mbi 80% e kërkesë padive regjistrohen në gjykatë nga gratë dhe në pjesën më të madhe shkaku kryesor i divorceve është dhuna. Fëmijët janë viktima të konflikteve mes […]

Categories
Lajme

Gazeta e Vatikanit: Kriza në Shqipëri, e ngjashme me vitin ‘97

Krizën aktuale politike, gazeta e Vatikanit, “L’Osservatore Romano”, e quan të ngjashme me 97-n. Duke bërë një panoramë të gjithë itinerarit 1 mujor të protestave dhe veprimeve politike, gazeta shkruan se nëse nuk gjendet një zgjidhje, qoftë dhe me ndërmjetësimin e ndërkombëtareve, situata mund të degradojë. “Para një krize të ngjashme në vitin 1997 vendi […]

Categories
Lajme

Protesta/Zbulohet plani i opozitës, rrethim Parlamentit në 6 pika

Ndryshe nga protestat e mëparshme, që janë përqendruar tek hyrja kryesore e Parlamentit, opozita ka një plan tjetër për nesër. “BalkanWeb” mëson se plani është konfirmuar nga një zyrtar i lartë i opozitës. Plani i ri i opozitës ka për qëllim të paraqesë një Parlament që funksionon vetëm me forcën e blindave dhe dhunën policore kundër protestuesve. […]

Categories
Bota

Vazhdojnë paqartësitë rreth Brexit-it

BREXIT-i vazhdon të mbetet në një udhëkryq. Ekspertët e BE-së janë në pritje të një informacioni nga Britania lidhur me mënyrën se si do ta realizojë daljen nga Bashkimi Europian, ndërsa udhëheqësit e Bashkimit kanë të plan të takohen të enjten për të diskutuar për largimin e Britanisë nga blloku, 10 ditë para datës së […]

Categories
Lajme

Shqipëria me pagën mesatare më të ulët në rajon, vetëm 340 euro

Shqipëria shënoi nivelin më të ulët të pagës mesatare mujore në rajon, sipas përllogaritjeve të Fondit Monetar Ndërkombëtar. Pagat në Shqipëri nuk janë më shumë se 340 euro në muaj, teksa fqinjët tanë ofrojnë paga shumë të larta. Paga mesatare në Maqedoni, sipas të dhënave, ju afrua 600 eurove në muaj ndërsa në Bosnjë, më […]

Categories
Lajme

“S’ka Shqipëri, ka 3 tepsi”, forma e veçantë e protestës së 54-vjeçarit/ Foto

Dilaver Nela është padyshim protestuesi më i veçantë, që ka mbërritur para kryeministrisë, ndërkohë që pritet të vijnë mijëra mbështetës të tjerë të opozitës. 54-vjeçari nga Laçi ka gjetur një formë të veçantë të protestës, duke përdorur 3 tepsi, për të përshkruar situatën politike në vend sipas mënyrës së tij. “S’ka Shqipëri, ka 3 tepsi”, […]