Alarm, zonat e Shqipërisë që po boshatisen nga banorët

Në zhvendosje të përhershme drejt qyteteve të mëdha ose jashtë vendit. Lëvizjet e shqiptarëve vijojnë me ritme të vrullshme prej rreth 3 dekadash tashmë. Të dhënat e fundit të institutit të statistikave tregojnë se qytetet e vogla po boshatisen, teksa po popullohen me ritme të larta Tirana, Durrësi dhe Vlora. Vetëm në kryeqytet jetojnë sot… Continue reading Alarm, zonat e Shqipërisë që po boshatisen nga banorët

Familjet shqiptare në mbijetesë, 63% me pak të ardhura në muaj

Shpenzimet që i duhen një familjeje mesatare në muaj për të kryer një jetë dinjitoze, janë gati 50% më të larta sesa të ardhurat që ata marrin, kjo për 63% të familjeve shqiptare. Për një familje mesatare, jetesa në Shqipëri është e vështirë, madje kthehet në mbijetesë për shkak të të ardhurave të pakta dhe… Continue reading Familjet shqiptare në mbijetesë, 63% me pak të ardhura në muaj

Elbasan, gjenden 100 predha artilerie në zonë të banuar

Lajmi eshte bere i ditur nga Ministria e Mbrojtjes e cila tha se Efektivët EOD të batalionit xhenier të Komandës Mbështetëse në Forcat e Armatosura, zbuloi municione në Bradashesh të Elbasanit. Bëhet fjalë për 100 predha artilerie, të cilat janë transportuar për në poligonin ku do të bëhet asgjësimi i tyre. Në operacion asistuan efektivë… Continue reading Elbasan, gjenden 100 predha artilerie në zonë të banuar

Fermerët e qumështit do të kompensohen me 10 lekë për litër

Fermerët e prodhimit dhe shitjes së qumështit do të kompensohen me 100 lekë të vjetra për çdo litër qumësht të shitur. Vendimi është marrë sot në mbledhjen e Këshillit të Ministrave dhe u bë publik nga ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Bledi Çuçi. Sipas tij kjo masë vjen në kohën kur fermerët janë ngritur… Continue reading Fermerët e qumështit do të kompensohen me 10 lekë për litër

Dosja ‘Hajdari’/ Apeli pranon kërkesën e Izet Haxhisë: Rigjykim!

Gjykata e Apelit ka pranuar sot kërkesën për rigjykim të Izet Haxhisë, ish-truproja i ish-kryeministri Sali Berisha i akuzuar për vrasjen e Azem Hajdarit. Apeli ka vendosur të kthejë çështjen për rigjykim në Gjykaten e Shkallës së Parë, çka do të thotë fillim i procesit gjyqësor nga e para për Izet Haxhinë. Procesi do të… Continue reading Dosja ‘Hajdari’/ Apeli pranon kërkesën e Izet Haxhisë: Rigjykim!

Kiri Hajdari flet për protestën: Me Rudinën mënyra të ndryshme, qëllimi i njëjtë

Kiri Hajdari, djali i ish deputetit të PD Azem Hajdari, ka shpjeguar praninë e tij në protestën e opozitës në kohën kur e motra e tij Rudina nuk ka dorëzuar mandatin si kolegët e saj. Reagimi i plotë: Miq të dashur protestues Protesta e sotme ishte simbol i uraganit opozitar dhe mbi të gjitha revoltës… Continue reading Kiri Hajdari flet për protestën: Me Rudinën mënyra të ndryshme, qëllimi i njëjtë

Mediat e huaja sytë nga Tirana; Jehonë protestës dhe kërkesave të opozitës

Washington Post ka përcjellë lajmin e protestës së sotme të opozitës në Tiranë duke theksuar se tubimi zhvillohet kundër qeverisë së akuzuar nga pjesëmarrësit si të korruptuar e të lidhur me krimin e organizuar. “Mijëra mbështetës të opozitës së qendrës së djathtë, të udhëhequr nga Partia Demokratike, u mblodhën të shtunën para zyrës së kryeministrit… Continue reading Mediat e huaja sytë nga Tirana; Jehonë protestës dhe kërkesave të opozitës