Categories
Bota Lajme

Përkeqësohet gjendja e kryeministrit britanik Boris Johnson

Është përkeqësuar mesa duket gjendja e kryeministrit britanik Boris Johnson i prekur nga koronavirusi. BBC shkruan se orët e fundit ai ka ka kaluar në terapi intensive. Johnson u shtrua një ditë më parë në spital, siç u tha për të bërë disa analiza më shumë, por mesa duket gjendja ka qenë më serioze.

Categories
Bota

Mësuesit britanikë peticion për djalin shqiptar: Është pasuri për vendin, ne kemi investuar për të

Ai është një pasurie e madhe. Ai ka kaluar provimet në nivel shumë të mirë.  Ai gjithashtu ia ka dalë të sigurojë një ofertë shumë të mirë nga një firmë menaxhimi të pasurive për shkak të aftësive të tij të shkëlqyera në matematike…. Në Britani është hapur një peticion për të parandaluar deportimin e një studenti […]

Categories
Bota

Banka Qendrore Evropiane hedh euro të reja në qarkullim

Banka Qendrore Evropiane ka hedhur në qarkullim nga dita e sotme kartëmonedhat e reja 100 dhe 200 euro-she. Këto kartëmonedha kanë elementë inovator sigurie dhe janë më të lehta për tu kontrolluar me metodën, prek-shiko dhe përthyej. “Nga 28 maji, kartëmonedhat e reja janë në qarkullim në të gjithë eurozonën. Krahasuar me paraardhëset ato janë […]

Categories
Bota

Zgjedhjet europiane: Nervozizëm në Berlin

Partitë në pushtet në Gjermani i ka zënë nervoziteti. Në zgjedhjet europiane ato do të humbasin. E qartë është kush do të fitojë. Por e paqartë është si do vazhdohet më tutje.// Marrë nga DW/ Nga Fabian von der Mark. Koalicioni i madh që qeveris Gjermaninë, ai midis kristiandemokratëve, kristiansocialëve dhe socialdemokratëve mund të humbasë […]

Categories
Bota

E përlotur, kryeministrja britanike jep dorëheqjen

Kryeministrja e Mbretërisë së Bashkuar, Tereza Mej, mbajti një fjalim të përlotur sot teksa njoftonte se po jepte dorëheqjen. Ajo tha se ka bërë maksimumin deri tani, por në 7 qershor do të dalë nga zyra më e lartë e vendit. Mej u detyrua të japë dorëheqjen pasi nuk arriti të realizojë marrëveshjen për Brexit, […]

Categories
Diaspora Shqiptare

Shqiptari nga Kosova me njërin nga restorantet më të famshme në Berlin

Fatos Xhafolli (40-vjeçar) kishte ardhur nga kryeqyteti i Kosovës, Prishtina, për të filluar si një i huaj, por duke punuar shumë, ka arritur të jetë i suksesshëm në këtë fushë. Tashmë ai është shefi Fatos Xhafolli, një shtetar shqiptar i Kosovës është pronar i restorantit “Nuovo Mario”. Ai para 25 vjetësh ishte prapa banakut, kurse […]

Categories
Bota

Mbyllet Lotaria Amerikane, Presidenti Trump firmos vendimin

Presidenti i SHBA Donald Trump paraqiti të enjten planin e tij për reformimin e sistemit të emigracionit, duke thënë se do që të rekrutojë më të talentuarit. Propozimi për ndryshimin e ligjeve të emigracionit, vjen pas vitesh hapash prapa dhe ngecjesh. “Ne diskriminojmë kundër gjenive. Ne diskriminojmë kundër të shkëlqyerve. Kjo nuk do të ndodhë […]

Categories
Diaspora Shqiptare

Itali/ Hapet klasa e re, 200 shqiptarë do mësojnë gjuhën amtare

Me veshjen kombëtare shqiptare, me flamuj kuq e zi dhe me tortë me simbolin e shqiponjës, dhjetëra fëmijë shqiptarë  iu gëzuan faktit të hapjes së klasës së tyre të re në Itali. Ashtu siç ishte paralajmëruar, në Bressanone të Italisë është hapur një klasë shqipe. Shkolla shqipe në Trento ka njoftuar se më shumë se […]

Categories
Bota

Ushtria amerikane pranon për herë të parë: Nuk jemi vetëm në planet /Video

Në nëntor 2004, një grup aeroplanësh luftarakë amerikanë USS Nimitz kishte një takim radar-vizual me një objekt fluturimi të paidentifikuar. Në dhjetor 2017, u publikuan incizimet rreze të kuqe të incidentit, dhe Washington Post shkroi se pamjet u liruan nga ish-oficeri i inteligjencës, Lewis Elizondo, për të ndriçuar operacionin sekret të Ministrisë së Mbrojtjes. Ushtria […]

Categories
Bota

Kërcet grushti mes deputetëve në Parlament, disa të lënduar /Video

Në parlamentin e Hong Kong-ut ka plasur grushti. Deputetët ndonëse duhej të diskutonin ndryshimet e parashikuara në ligjin që lejon dërgimin e të dyshuarve në Kinë për gjykim, kanë përfunduar duke goditur njëri-tjetrin. Pas përleshjes, disa prej deputetëve janë lënduar, dhe një prej tyre u dërgua me urgjencë në spital. Ligjvënësi demokrat Gary Fan u […]

Categories
Bota

Rrëfimi i Vasfije Krasniqi Goodman, përloti kongresistët amerikanë

Viktima e dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë, Vasfije Krasniqi, ka dëshmuar para Komitetit për Marrëdhënie të Jashtme të Kongresit Amerikan tmerrin që e ka përjetuar nga forcat serbe. Ajo e shpalosi historinë e saj të trishtë, ku si 16-vjeçare është sulmuar dhe dhunuar seksualisht, rrëfim ky që i përloti edhe disa të pranishëm në […]

Categories
Bota

Përleshje dhe arrestime, 1 Maj i trazuar në Paris, Rusi dhe Turqi

Përleshjet kanë shpërthyer në Paris në protestën e organizuar me rastin e 1 majit, Ditës Ndërkombëtare të Punëtorëve. Një person është arrestuar nga policia në bulevardin Montparnasse në Paris, ndërsa një tjetër raportohet se është plagosur në përleshje. Me mijëra njerëz demonstruan edhe në Stamboll. Policia ka arrestuar 84 persona që kishin tentuar të hynin […]

Categories
Bota

Takimi Rama-Merkel, Cakaj: Gjermania, pro negociatave me BE

Ministri i Punëve të Jashtëm në Detyrë, Gent Cakaj komenton takimin e kryeministrit Edi Rama dhe kancelares gjermane Angela Merkel, të zhvilluar sot në Berlin. Përmes një postimi në “Facebook”, Cakaj shprehet se në këtë takim Merkel konfirmoi mbështetjen e Gjermanisë, për çeljen e negociatave. “Takimi me Kancelaren Angela Merkel konfirmoj edhe një herë mbështetjen […]

Categories
Bota

Shpërthim i fuqishëm pranë një aeroporti në Londër /Foto

Një zjarr i madh ka shpërthyer pasditen e kësaj të diele në një depo pranë aeroportit të Heathrow në kryeqytetin e Anglisë, Londër. Sipas mediave lokale, të paktën gjashtë kamionë dhe 40 zjarrfikës kanë shkuar menjëherë në vendin e ngjarjes, ndërsa me ta janë bashkuar edhe forcat e policisë dhe po punojnë për shuarjen e […]

Categories
Bota

Evropa rrezikohet nga thatësira

Ekspertët e motit paralajmërojnë për thatësira në Evropë gjatë verës, ndërsa zjarrfikësit janë përballur me zjarre në pyje të enjten, ndërsa fermerët shqetësohen për të korrat dhe përsëritje të kushteve të vitit 2018. Në Gjermani, ekonomia më e madhe e Evropës, fermerët kanë frikë që në fillim të sezonit të mbjelljes për shkak të reshjeve […]

Categories
Bota

Qeveria shqiptare, 100 000 euro për rindërtimin e Notre Dame

Qeveria shqiptare ka vendosur dhënien e ndihmës financiare për qeverinë e Republikës së Francës në masën 100 000 (njëqind mijë) euro për rindërtimin e Katedrales “Notre-Dame” në Paris, pas dëmeve të shkaktuara nga zjarri. Fondi për rinovimin e Katedrales “Notre Dame” të Parisit, të dëmtuar rëndë nga zjarri i dy ditëve më parë, ka mbërritur […]

Categories
Bota

Tusk propozon shtyrjen e Brexit-it për një vit, por me disa kushte

Kryetari i liderëve të Bashkimit Evropian, Donald Tusk propozoi të martën t’i ofrojë Britanisë një zgjatje të afatit të Brexit-it deri në një vit, me mundësinë e largimit më herët, vetëm nëse Britania e ratifikon marrëveshjen ekzistuese të tërheqjes. Në një letër drejtuar krerëve të BE në prag të një samiti të posaçëm për të […]

Categories
Bota

Vazhdojnë paqartësitë rreth Brexit-it

BREXIT-i vazhdon të mbetet në një udhëkryq. Ekspertët e BE-së janë në pritje të një informacioni nga Britania lidhur me mënyrën se si do ta realizojë daljen nga Bashkimi Europian, ndërsa udhëheqësit e Bashkimit kanë të plan të takohen të enjten për të diskutuar për largimin e Britanisë nga blloku, 10 ditë para datës së […]

Categories
Lajme

Mediat e huaja sytë nga Tirana; Jehonë protestës dhe kërkesave të opozitës

Washington Post ka përcjellë lajmin e protestës së sotme të opozitës në Tiranë duke theksuar se tubimi zhvillohet kundër qeverisë së akuzuar nga pjesëmarrësit si të korruptuar e të lidhur me krimin e organizuar. “Mijëra mbështetës të opozitës së qendrës së djathtë, të udhëhequr nga Partia Demokratike, u mblodhën të shtunën para zyrës së kryeministrit […]

Categories
Bota

Autori i masakrës në Zelandën e Re para gjykatës, nuk shfaq pendesë

Brenton Tarrant u paraqit sfidues në gjykatë ku mësoi akuzat akuzat që rëndojnë ndaj tij. 28-vjeçari nga Australia, me të hyrë në sallë bëri me duar gjeste të lidhura me supremacinë e bardhë, e nuk shfaqi asnjë emocion ndërsa lexohej aktpadia. I dyshuari kryesor per masakrën e një dite më parë në Christchurch, më e […]