Më shum

  Banka Qendrore Evropiane hedh euro të reja në qarkullim

  Banka Qendrore Evropiane ka hedhur në qarkullim nga dita e sotme kartëmonedhat e reja 100 dhe 200 euro-she. Këto kartëmonedha kanë elementë inovator sigurie dhe janë më të lehta për tu kontrolluar me metodën, prek-shiko dhe përthyej.

  “Nga 28 maji, kartëmonedhat e reja janë në qarkullim në të gjithë eurozonën. Krahasuar me paraardhëset ato janë më kompakte dhe më praktike, ngjyrat e tyre janë më të shndritshme po ashtu…ato janë më të sigurta sepse kemi integruar elementë të rinj sigurie”, u shpreh ekspertja në BQE, Laure Lalouette.

  Mbi shiritin e argjendtë një hologram satelitor tregon simbole të vogla të Euros që rrotullohen përreth numrit kur kartëmonedha përthyhet dhe bëhet më e qartë nën dritë direkte. Shiriti i argjentë tregon po ashtu edhe portretin e Evropës, motivin arkitekturor dhe një simbol të madh të Euros. Elementët e përmirësuara të sigurisë i bëjnë kartëmonedhat më rezistente ndaj falsifikimit.

  Kartëmonedhat e reja 100 dhe 200 euro-she, kompletojnë serinë Europa, që ka zëvendësuar gradualisht kartëmonedhat e para euro të lëshuara në 2002. BQE tha se kartëmonedhat e reja kanë të njëjtën lartësi me kartëmonedhën 50 euro-she ç’ka i bën ato më të përshtatshme, për tu procesuar nga makinat. Ato përshtaten më mirë në kuleta dhe janë më rezistente. Kartëmonedha 100 euro=she, është e treta më e përhapura pas atyre 50 dhe 20 euro-she.

  Latest news

  “Qyteti Muze i Beratit”, vendi i ruajtjes së traditës dhe lashtësisë shqiptare

  Nga ADEM LUSHAJ – Deçan – Kosovë Ruajtja e vlerave antike si, shtëpitë, kalldrëmet, rrugicat, pastaj Kalaja, Muzetë e shumta, Lumi “Osum”, ullishtat, “përsheshi me...

  3 Trajtime në shtëpi për të rinuar lëkurën e duarve!

  Duart tona kanë një lëkurë shumë të hollë dhe të ndjeshme. Pikërisht për këtë kërkojnë kujdes të veçantë. Disa faktorë mund ta rrënojnë lëkurën.Për...

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut Nga: Haxhi MEHMETAJ, arkeolog Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri të...

  Lajm i mirë për emigrantët shqiptarë në Angli, kandidati për kryeministër ka vetëm 2 kushte për leje qëndrimi

  Boris Johnson kandidatit kryesor për t’i zënë vendin kryeministres së dorëhequr Tereza May ka dhënë një lajm të mrekullueshëm për të gjithë emigrantët që...

  Related news

  “Qyteti Muze i Beratit”, vendi i ruajtjes së traditës dhe lashtësisë shqiptare

  Nga ADEM LUSHAJ – Deçan – Kosovë Ruajtja e vlerave antike si, shtëpitë, kalldrëmet, rrugicat, pastaj Kalaja, Muzetë e shumta, Lumi “Osum”, ullishtat, “përsheshi me...

  3 Trajtime në shtëpi për të rinuar lëkurën e duarve!

  Duart tona kanë një lëkurë shumë të hollë dhe të ndjeshme. Pikërisht për këtë kërkojnë kujdes të veçantë. Disa faktorë mund ta rrënojnë lëkurën.Për...

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut Nga: Haxhi MEHMETAJ, arkeolog Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri të...

  Lajm i mirë për emigrantët shqiptarë në Angli, kandidati për kryeministër ka vetëm 2 kushte për leje qëndrimi

  Boris Johnson kandidatit kryesor për t’i zënë vendin kryeministres së dorëhequr Tereza May ka dhënë një lajm të mrekullueshëm për të gjithë emigrantët që...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here