Më shum

  Shkencë

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...
  - Advertisement -

  NASA mirëpret turistët në hapësirë

  Nasa do të lejojë vizita në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës nga viti 2020. Agjencia amerikane hapësinore, ka thënë se do të hapë...

  Dita e Oqeaneve, Google sjell këngët e balenave

  Google zbret në terren për Ditën Botërore të Oqeaneve që festohet në 8 qershor dhe lançon “Pattern Radio:Whale songs”, një website...

  Njihuni me Sophian: Roboti që qesh dhe qan ashtu si ju /Video

  Në ditët e sotme, teknologjia ka avancuar së tepërmi, robotët tanimë mund të performojnë lëvizje të komplikuara me elegancë, praktikojnë lëvizje të...

  Birra e së ardhmes? Zbuloni si do jetë ajo

  Birra e së ardhmes do të ketë më pak ndikim në mjedis dhe do të jetë më fitimprurëse për kultivuesit që furnizojnë...

  Bakteret që ’’ushqehen’’ me metan, karburanti i së ardhmes

  Bakteret që’’ushqehen’’ me metan premtojnë të jenë çelësi i karburanteve të së ardhmes, sipas një grup studiuesish të Universitetit të Northwesternit, që...

  Space X lançon 60 satelitë për qasje në internet

  Kompania hapësinore me bazë në SHBA “SpaceX” ka lançuar 60 satelitë për qasje në internet. Në llogarinë e saj...

  Edhe Plutoni ka një oqean të fshehur

  Në sistemin Diellor uji është më i pranishëm se parashikimet. Edhe planeti nano i Plutonit fsheh një oqean nën sipërfaqen e tij...

  Si do të jenë ndërtesat e së ardhmes, arkitektët shpalosin idetë në konkurs

  Revista e arkitekturës dhe dizenjimit, eVolo, ka organizuar një konkurs për se si do të jenë qytetet e së ardhmes.

  NASA: Ata që shkojnë në Mars do t’u duhet të jetojnë atje dy vite

  Shkencëtari turk, Umut Yildiz, i cili punon në agjencinë amerikane të hapësirës, NASA, në lidhje me projektin e udhëtimit në Mars, tha...

  Krahë robotikë kundër lodhjes? Nisin testimet e para

  Dëshira për të pasur katër duar dhe kryer detyrat më të mundimshme me dyfishin e fuqisë dhe gjysmën e përpjekjeve, është ëndrra...

  Toka po degradon. Ngrohja globale, edhe nga çlirimi i karbonit nga dheu

  “Ndryshimi i klimës nuk mund të ndalet nëse vazhdon degradimi i tokës”, thuhet në një raport të fundit, ku theksohet sesi dheu...

  Gjyqtarë… robotë?

  Robotë asistentë për të zëvendësuar magjistratët dhe zhbllokuar kaosin për një funksionim sa më efikas të gjykatave. ...

  Shtëpi Inteligjente, Për 10 vite teknologjia do na zëvëndësojë

  Për dhjetë vite shtëpitë mund të jetë aq shumë të ndërlidhura sa që mund të automatizojnë jetët tona dhe të vendosin...

  Studimi: Në Adn e njeriut duket shenja e varfërisë

  Varfëria lë gjurmë në Adn, duke modifikuar më shumë se 1500 gjene, baraz me 10% të tyre, thotë zbulimi i udhëhequr nga...

  BM shndërron plastikën në hidrogjen

  Kompania për përpunimin e mbeturinave ”Peel Environmental” dhe furnizuesi me energji nga mbeturinat ”Waste2Tricity”, po bashkojnë forcat në projektin e parë në...

  Realiteti virtual, tendenca më e fundit që po fikson kinezët

  Lojërat e realitetit virtual po përhapen në mbarë Kinën, duke tërhequr gjithmonë e më shumë lojtarë të rinj, e duke u kthyer...

  NASA: Udhëtimi i radhës drejt Marsit ‘me helikopter’

  NASA ka testuar me sukses një helikopter që tani është gati të fluturojë drejt Marsit. Çdo pajisje që ka eksploruar Planetin e...

  Dorashka hi-tech për të njohur paraprakisht Parkinsonin

  Quhen ”SensHand” dhe janë dorezat e reja të inteligjencës artificiale, të afta të njohin çdo shenjë të sëmundjes së Parkinsonit, deri në...

  Zhvillohet udhëtimi i parë në kohë me një kompjuter kuantik

  Një kompjuter kuantik ka mundësuar udhëtimin e parë pas në kohë, duke u kthyer në të shkuarën për një fraksion sekonde, duke...
  - Advertisement -

  Must Read

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...
  - Advertisement -

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...