Më shum

  E thonë shkencëtarët, këto janë vitet më mira të jetës

  Duke u përpjekur të ndalojnë plakjen, shkencëtarët po përpiqen të përcaktojnë se cilat vite janë më të mirat në jetën e njerëzve, por tani për tani, ata nuk kanë sukses.

  Koha më e mirë për martesë është rreth moshës 30-vjeçare, ata që duan fëmijë duhet të merren me të para moshës 32-vjeçare, vendimet financiare merren më së miri rreth moshës 50-vjeçare, dhe viti më i mirë për të përdorur telefon mobil është 12-vjeç, tregojnë studime të shumta.

  Jay Olshansky, profesor në Universitetin e Illinois në Shkollën e Shëndetit Publik të Çikagos, po eksploron se si të ngadalësojë procesin e plakjes duke ekzaminuar faktorë të ndryshëm, siç është gjenetika e jetëgjatësisë, shkruan ‘The Wall Street Journal Online’.

  “Nëse ekziston një pilulë që mund të ndalojë plakjen biologjike, në cilën pikë duhet të merret?”, thotë Olsanski.

  Studiuesit si Olshansky kërkojnë të kuptojnë misterin e jetëgjatësisë dhe institucionet që vlerësohen më të mirat për vite dhe pse. Ata matin nivelet e frikës dhe stresit në periudha të ndryshme të jetës, si dhe nivele të kënaqësisë në mosha të caktuara.

  Një studim zbuloi se vitet më të mira për martesë janë 28-32 vjeç, dhe nëse doni fëmijë, është më mirë, sipas Kolegjit Amerikan të Obstetërve dhe Gjinekologëve, të fillojnë përpara moshës 32-vjeçare.

  Seksi është gjithashtu i rëndësishëm, dhe burrat rendisin 47 si vitin më të mirë dhe gratë në moshën 53-vjeçare.

  Profesori i Psikologjisë në Universitetin e Kalifornisë Jugore, Arthur Stone, thotë se hulumtimet që ai ka bërë me kolegë në universitete të tjera kanë treguar që vitet e 70-ta janë të mira për kënaqësinë e jetës, ndryshe nga vitet midis 20 dhe 50 kur shqetësohen për para, punë, fëmijë.

  Frika dhe stresi fillojnë të bien rreth moshës 50-vjeçare. Stone thotë se ai shpesh pyeste njerëzit në fund të moshës 50 dhe 60 nëse dëshironin të ishin në të 30-tat dhe, përveç një personi, askush nuk donte të ishte përsëri i ri.

  “Më ka magjepsur. Njerëzit nuk e dëshirojnë atë. Kishte shumë konfuzion dhe ndodhi në atë kohë, “tha Stone.

  Themeluesi i një firme këshilluese në Kaliforni, e specializuar në moshën e moshës, Ken Dychtwald, thotë se do të dëshironte të kishte një trup si në të tridhjetat, por jo përsëri në vitet e 30-ta. “Jam shumë më i mençur në 60 sesa kam qenë në 40-vjeç,” tha Dichwald, 63-vjeç.

  Njerëzit e moshuar gjithashtu argëtohen më mirë. Njerëzit midis moshës 65 dhe 74-vjeç, ata me përvojë, thonë se kanë më shumë qejf sesa ata në grup-moshat e tjera, sipas hulumtimeve të bëra nga Age Wave dhe Merrill Lynch.

  Sondazhi, i cili përfshiu afro 4,000 njerëz të moshës 25-vjeç e sipër, tregoi gjithashtu se ata midis moshës 35 dhe 54-vjeç kishin më pak argëtim.

  Latest news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Related news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here