Tag: e ardhmja

 • Njeriu i parë me çipin e Neuralink në tru mund të kontrollojë mausin e kompjuterit përmes të menduarit

  Njeriu i parë me çipin e Neuralink në tru mund të kontrollojë mausin e kompjuterit përmes të menduarit

  Pacienti i parë njeri që implantoi një çip në trurin e tij nga Neuralink është rikuperuar plotësisht dhe është i aftë të kontrollojë një maus kompjuteri me mendimet e tij, tha themeluesi i startupit Elon Musk. “Progresi ka qenë i mirë dhe pacienti siç duket është rikuperuar plotësisht pa asnjë efekt anësor. Pacienti mund të…

 • NASA merr mesazh me rreze lazer nga 16 milionë km larg

  NASA merr mesazh me rreze lazer nga 16 milionë km larg

  Një eksperiment inovativ në bordin e misionit Psyche të NASA-s sapo mori arritjen e tij të parë të rëndësishme duke kryer me sukses demonstrimin më të largët të komunikimit me lazer. Demoja e teknologjisë një ditë mund të ndihmojë misionet e NASA-s të hetojnë më thellë në hapësirë dhe të zbulojnë më shumë të dhëna…

 • Përdoruesit e Samsung u trembën pasi pranuan një mesazh të çuditshëm në telefonat e tyre

  Përdoruesit e Samsung kanë mbetur të habitur pasi morën njoftime të çuditshme.

 • Si ta kuptoni nëse dikush po ju spiunon në Facebook

  Nëse dyshoni se dikush po ju spiunon apo ka hyrë në llogarinë tuaj, Facebook ju jep mundësinë ta kontrolloni ose parandaloni atë. Facebook ka teknologji që gjurmon ku profili juaj është i loguar dhe mund t’ju ndihmojë të dilni ose të mbroni profilin tuaj nga njerëzit që përpiqen ta hakojnë atë, shkruan “The Sun”. Facebook…

 • Koronavirusi/ Apple paraljmëron mungesë stoqesh iPhone prej uljes së prodhimit në Kinë

  Gjigandi amerikan i teknologjisë Apple tha se nuk pret të arrijë pritshmëritë e tremujorit të dytë si për të ardhurat ashtu dhe për prodhimin global të celularëve të saj iPhone prej uljes së prodhimit dhe kërkesës në Kinë si pasojë e epidemisë së koronavirusit. Kompania tha se situata ka shkaktuar një deficit madhor prej $4…

 • Vendet e punës që do të zënë robotët!

  Vendet e punës që do të zënë robotët!

  Zhvillimi i teknologjisë po avancon me hapa marramendës, sidomos kur vjen fjala tek inteligjenca artificiale dhe robotika. Por kjo ka nxitur shqetësimet se disa punë që sot i mbulojnë njerëzit, në të ardhmen mund të mos ekzistojnë më për ta, sepse do të zëvendësohen nga robotët. Cilat janë më të rrezikuarat? Klasifikimi më i fundit…

 • Lidhja në internet do të bëhet përmes dritës

  Në të ardhmen do të mjaftojë thjesht një llambë LED për të qenë gjithnjë të lidhur në internet me kompjuterin, tabletën dhe smartfonin, ky është revolucioni i “Li-Fi”, një “Wi-Fi” prej drite që do të mundësojë transmetimin e shpejtë të sasive të mëdha të të dhënave duke garantuar një mbrojtje më të madhe të komunikimit.…

 • Njeriu i 2100, ja si teknologjia do të ndryshojë trupin tonë

  Në bazë të disa studimeve, kompania Maple Holistics ka ideuar modele që përfaqësojnë evolucionin fizik të njeriut, e deformuar nga modeli i sotëm, për shkak të përdorimit të gjatë të pajisjeve teknologjike. Shpinë e kërrusur, duart do të jenë si kthetra, bërrylat do të jenë të drejtuara në këndin 90 gradë, muskujt e qafës do…

 • Studimi/ Teknologjia “litar shpëtimi” kundër vetmisë

  Një studim i ri ka kërkuar të hedhë poshtë mendimin popullor se teknologjia kontribuon në vetminë në shoqëri. Universiteti York në Britaninë e Madhe, në të dhënat e mbledhura nga 180 persona për një periudhë prej dy vitesh ka dëshmuar se teknologjia në fakt luan një rol në reduktimin e ndjenjës së vetmisë. “Njerëzit që…

 • Fizikanët: Dielli ka ”personalitet” të dyfishtë

  Dielli ka një ”personalitet” të dyfishtë pasi fusha e jashtme magnetike e tij ndjek një ritëm të ndryshëm nga ajo e brendshme, sipas studimit të Universitetit amerikan të Kolorados, i paraqitur në konventën e Shoqatës Astronomike Amerikane që po zhvillohet në SHBA, Saint Louis. Fizikanët Loren Matilsky dhe Juri Toomre kanë zhvilluar një simulim kompjuterik…

 • Dita e Oqeaneve, Google sjell këngët e balenave

  Google zbret në terren për Ditën Botërore të Oqeaneve që festohet në 8 qershor dhe lançon “Pattern Radio:Whale songs”, një website që lejon të dëgjohen rreth 8000 orë regjistrime nënujore me këngët e balenave. Ky instrument i ri, i lindur nga bashkëpunimi me National Oceanic and Atmospheric Administration (Noaa), duke përdorur inteligjencën artificiale. Në vitet…

 • Facebook do të lançojë kripto-valutën e tij GlobalCoin

  Facebook do të lançojë kripto-valutën e tij GlobalCoin

  Facebook thuhet se po finalizon planet për të lansuar kripto-valutën e vet, të quajtur “GlobalCoin”, vitin tjetër. Fillimisht, GlobalCoin do të lansohet në rreth 12 vende në tremujorin e parë përpara se të vijë më vonë në tregje të tjera. Para se kompania të lansojë produktin e tyre, planifikon të testojë atë deri në fund…

 • Space X lançon 60 satelitë për qasje në internet

  Space X lançon 60 satelitë për qasje në internet

  Kompania hapësinore me bazë në SHBA “SpaceX” ka lançuar 60 satelitë për qasje në internet. Në llogarinë e saj në Twitter, kompania SpaceX bëri të ditur se satelitët e quajtur Starlink u lançuan mbrëmë vonë dhe u vendosën në orbitën e ulët të Tokës. Satelitën u lançuan me një raketë me dy faza, Falcon 9,…

 • Kufizimet e “Google”, çfarë ndodh tani me përdoruesit e “Huawei”-t?

  Kufizimet e “Google”, çfarë ndodh tani me përdoruesit e “Huawei”-t?

  “Google” ka ndaluar prodhuesin e telefonëve “Huawei” nga disa përditësime të sistemit operativ “Android”, duke shkaktuar kështu një telash për kompaninë kineze. Telefonët e rinj “Huawei” do të humbasin po ashtu qasjen në aplikacionet popullore të “Google”. Lëvizja vjen pasi administrata e Trumpit e shtoi “Huawei”-n në listën e kompanive, me të cilat firmat amerikane…

 • Si të fitoni para nga Youtube!

  Si të fitoni para nga Youtube!

  YouTube paguan, në disa mënyra të ndryshme. Për t’u bërë i pagueshëm në YouTube nuk është e thjeshtë; ju mund të bëheni të suksesshëm vetëm nëse tërhiqni një numër të konsiderueshëm të shikuesve. Megjithatë, paratë do të ju vijnë nëse jeni të dedikuar dhe të gatshëm për të shfrytëzuar secilën mundësi. Më poshtë do të gjeni disa nga rrugët…

 • Goditet grupi kriminal, vodhi miliona dollarë përmes një virusi

  Goditet grupi kriminal, vodhi miliona dollarë përmes një virusi

  Një grup ndërkombëtar kriminal, që ka përdorur një virus për të vjedhur 100 milionë dollarë nga më shumë se 40 mijë viktima, është goditur. Një operacion kompleks policor është kryer në SHBA, Bullgari, Gjermani, Gjeorgji, Moldavi dhe Ukrainë. Grupi kishte infektuar kompjuterat me viruin “GozNym”, që kapte “online” detaje bankare, që më pas jepnin qasje…

 • Si do të jenë ndërtesat e së ardhmes, arkitektët shpalosin idetë në konkurs

  Si do të jenë ndërtesat e së ardhmes, arkitektët shpalosin idetë në konkurs

  Revista e arkitekturës dhe dizenjimit, eVolo, ka organizuar një konkurs për se si do të jenë qytetet e së ardhmes. Projektet kanë qenë të shumta dhe idetë nga më të larmishmet, që nga piramida kokëposhtë, që do të krijonin ujë në shkretëtirat e Egjiptit, e deri te harqet përmbi malet midis Austrisë dhe Zvicrës.

 • Fluturimi i parë i avionit më të madh në botë

  Fluturimi i parë i avionit më të madh në botë

  Kompania amerikane ”Stratolaunch” njoftoi sot kryerjen e fluturimit të parë në formë testi të avionit më të madh në botë mbi shkretëtirën kaliforniane. Avioni i pazakontë i ndërtuar nga kompania e famshme në fushën e inxhinierisë aeronautike ‘’Scaled Composites’’ në shkretëtirën e Mojave përbëhet nga dy avionë të bashkëngjitur në një trup të vetëm dhe…

 • SHBA, Amazon shkel privatësinë e fëmijëve

  SHBA, Amazon shkel privatësinë e fëmijëve

  Kompania Amazon regjistron dhe mbledh të dhënat e fëmijëve pa pëlqimin e prindërve nëpërmjet pajisjes ”Echo Dot Kids Edition”, sipas raportit paraqitur autoriteteve federale nga disa shoqata për mbrojtjen e privatësisë së fëmijëve. Sipas aktakuzës, Amazon mban të dhënat e bisedës së fëmijës në ”cloud” pavarësisht përpjekjeve të prindërve për ta fshirë atë dhe mbledh…

 • NASA: Ata që shkojnë në Mars do t’u duhet të jetojnë atje dy vite

  NASA: Ata që shkojnë në Mars do t’u duhet të jetojnë atje dy vite

  Shkencëtari turk, Umut Yildiz, i cili punon në agjencinë amerikane të hapësirës, NASA, në lidhje me projektin e udhëtimit në Mars, tha se “shkuarja në Mars do të zgjasë të paktën 6 muaj, dhe ata që do të shkojnë atje, do duhet të jetojnë dy vite”. Yildiz këtë vlerësim e bëri gjatë prezantimit “Shkenca në…