Padrinot e mafias shqiptare: Emrat dhe historitë e jashtëzakonshme

RAPORT EKSKLUZIV/ Nga Joey Lika i cilësuar si “mbreti i botës së krimit e drogës në Nju Jork. Pse Lika ishte tmerri i Cosa Nostra-s në Nju Jorkun e viteve ’80 dhe krahasimi me Al Kaponen, tek Aleks Rudaj që sfidoi pesë familjet e La Cosa Nostra-s së Nju Jorkut dhe mafiozi i dekadës së… Continue reading Padrinot e mafias shqiptare: Emrat dhe historitë e jashtëzakonshme

29 shkurti, historia tragjike e ditës që shfaqet çdo 4 vjet

Mite, legjenda dhe besimet të vjetra shënojnë shkurtin me 29 ditë si një vit fatal. Kjo është arsyeja pse kemi edhe një ditë më shumë në kalendar. E përpiktë, si çdo 4 vjet, arriti 29 shkurti 2020. Jemi në vitin e brishtë, ajo që është parë gjithmonë në besimin popullor si viti fatal. 29 shkurti… Continue reading 29 shkurti, historia tragjike e ditës që shfaqet çdo 4 vjet

Shtrati nuk duhet të jetë kurrë me kokë nga dera, ja pse

Ata që vuajnë nga pagjumësia e dinë fare mirë se nuk ka gjë më të keqe se të vuash nga mungesa e gjumit. Nëse vuan edhe ti nga pagjumësia, me siguri ke provuar pafund mënyra vetëm për të arritur të esh një natë e qetë. Po e keni menduar se ndoshta pozicioni i krevatit me… Continue reading Shtrati nuk duhet të jetë kurrë me kokë nga dera, ja pse

Ra në gjendje kome dhe udhëtoi në vitin 3906, tregon si do të jetë e ardhmja e njerëzimit

Më 1921, Paul Amadeus Dienach, një mësues zvicerano-austriak me probleme shëndetësore, ra në një gjendje komae që zgjati për një vit. Gjatë kësaj kohe, vetëdija e tij udhëtoi në të ardhmen dhe hyn në trupin e një njeriu tjetër, i cili jeton në vitet 3906 A.D. Këtu janë parashikimet e asaj që do të ndodhë… Continue reading Ra në gjendje kome dhe udhëtoi në vitin 3906, tregon si do të jetë e ardhmja e njerëzimit

Keni blerë shalqi të papjekur? Me këtë truk s’do gaboni asnjëherë!

Ju ka ndodhur që të bleni një shalqi, dhe më pas të jeni zhgënjyer pasi ka qënë i papjekur? Ndonëse tregtarët nuk ju tregojnë ndonjë truk, atëherë ndiqni këto këshilla, dhe do të mbeteni të kënaqur. Një ndër gabimet që bëjnë shumë blerës është se përzgjedhin një shalqi që duket sa më i pastër dhe… Continue reading Keni blerë shalqi të papjekur? Me këtë truk s’do gaboni asnjëherë!

Shpikje shqiptarësh? Ja si t’i shpëtosh radarit të policisë

Edhe këtë nuk e kishim parë! Grup viber me mbi 5000 anëtarë dhe kode të veçanta për t’i shpëtuar radarit të policisë. Pikërisht një grup në viber që quhet “Radari” është formuar në Kosovë. Përmes këtij grupi ata njoftojnë për vendet në të cilat ka radarë duke iu mundësuar të tjerëve t’i shpëtojnë këtij “Big… Continue reading Shpikje shqiptarësh? Ja si t’i shpëtosh radarit të policisë

I moshuari 182 vjeçar tregon sekretin e jatëgjatësisë, ai ka ngrënë diçka që kurrë nuk do e hanit

Mahashta Murasi nga qyteti i Bangalore i Indisë Veriore, sipas Librit Botëror të Rekordeve, ai është njeriu më i vjetër në planet. Ai e ka dëshmuar këtë edhe në rastin kur ka vdekur nipi i nipit të tij. Indiani i lindur në vitin 1835, ka tërhequr vëmendjen e gjithë njerëzve në botë. Mahashta Mûrasi thuhet… Continue reading I moshuari 182 vjeçar tregon sekretin e jatëgjatësisë, ai ka ngrënë diçka që kurrë nuk do e hanit

Mjeshtria e ruajtjes së qetësisë!

Disa rregulla si te ruani qetsin! 1. Njihni kë kini përballë, por mbi të gjitha njihni veten Njohja e të tjerëve nënkupton mençuri, por njohja e vetes është një iluminim i vërtetë. Por pse duhet të njohësh veten për të debatuar në mënyrë efektive? Për të mos humbur qetësinë, ne duhet të punojmë për forcën… Continue reading Mjeshtria e ruajtjes së qetësisë!

Si të fitoni para nga Youtube!

YouTube paguan, në disa mënyra të ndryshme. Për t’u bërë i pagueshëm në YouTube nuk është e thjeshtë; ju mund të bëheni të suksesshëm vetëm nëse tërhiqni një numër të konsiderueshëm të shikuesve. Megjithatë, paratë do të ju vijnë nëse jeni të dedikuar dhe të gatshëm për të shfrytëzuar secilën mundësi. Më poshtë do të gjeni disa nga rrugët… Continue reading Si të fitoni para nga Youtube!

Del lista e Iluminatit, kush janë masonët shqiptarë

Disa thonë se mund të kenë të drejtë, duke ditur se disa ‘vëllazëri’ në universitetet më të mira në botë kanë arritur të ‘prodhojnë’ liderët më të fuqishëm në planet. Të tjerë thonë se janë thjesht mite. Së fundmi, BBC vizitoinjë prej këtyre lozhave të masonëve në Skoci. Gazetarja Amanda Ruggeri thotë se në Edinburg… Continue reading Del lista e Iluminatit, kush janë masonët shqiptarë

Pesë shenjat e Horoskopit, që do kenë pasuri në jetë

Sipas astrologjisë, çdo shenjë e zodiakut ka karakteristikat e veta individuale, si pozitive ashtu edhe negative. Gjithsesi, ka shenja me personalitet të tillë të denjë për të arritur gjëra të mëdha, si shenjat e mëposhtme të cilat janë nën yjësitë me fat. Ndërkohë që çdo simbol i rrotës së horoskopit mund të aspiroj të ketë… Continue reading Pesë shenjat e Horoskopit, që do kenë pasuri në jetë

Natyra në krizë, njerëzit kërcënojnë 1 milionë specie me zhdukje

Në tokë, në det, në qiell, impakti shkatërrues i njerëzve në natyre është treguar hapur në raportin e publikuar nga OKB. Një milion specie dhe bimë janë kërcënuar tani më tani me zhdukje. Natyra kudo po bie në një shpejtësi të paparë ndonjëherë së bashku me nevojën tonë për më shumë ushqim dhe energji. Këto… Continue reading Natyra në krizë, njerëzit kërcënojnë 1 milionë specie me zhdukje

Shihni gjarpër në ëndërr: Ja cili është kuptimi

Gjarpri simbolizon armikun e përbetuar, duke pasur parasysh se Iblisi i mallkuar e ka marrë gjarprin si ndërmjetës midis tij dhe Ademit, a.s.Sa më i madh të jetë gjarpri i parë në ëndërr aq më i ashpër do të jetë armiku.Gjarpri mund të simbolizojë edhe lapërdharin duke pasur parasysh natyrën e tyre për të kafshuar.Gjarpri… Continue reading Shihni gjarpër në ëndërr: Ja cili është kuptimi

Asimilimi i Europianit Neolitik E-V13 nga indo-evropianët

Për shumë vite shumica dërrmuese e akademikëve kanë supozuar se E-V13 dhe linjat e tjera E1b1b erdhën në Ballkan nga Levanti jugor nëpërmjet Anadollit gjatë kohës së neolitit dhe se frekuenca e lartë e E-V13 ishte shkaktuar nga një efekt fonditor/themelues midis kolonizatorëve . Kjo teori ka atë që njerëzit E1b1b u asocuan me zhvillimin… Continue reading Asimilimi i Europianit Neolitik E-V13 nga indo-evropianët

Numri i vijave në kyçin e dorës tregon sa gjatë do jetoni

Pjesa më e madhe e vijave në kycin e dorës tregojnë sa jetë të gjatë do keni, ndërsa vijat e ndërprera lidhen me probleme shëndetësore apo vështirësi në jetë. Nëse keni dy vija, do të jetoni deri në moshën 40-60 vjec. Vija e tretë tregon se do jetoni 70-90 vjet. Kështu, sa më shumë vija… Continue reading Numri i vijave në kyçin e dorës tregon sa gjatë do jetoni

Artisti i veçantë që pikturon në lëkurën e dhisë /Video

Lëkura është bërë pjesë e artit të tij të Pjetër Vukajt, 50-vjeçarit nga qyteti i Shkodrës. Fillesat e para të tij ishin me gdhendjen e drurit, por, sipas tij, më vonë kupton se jo vetëm me dru mund të bëhet art. Lëkura e kecit ishte ajo që e ka shtytur rastësisht të bëjë portrete që… Continue reading Artisti i veçantë që pikturon në lëkurën e dhisë /Video

Mësuesja që u dha nxënësve të saj një mësim që nuk gjendet në asnjë libër shkolle!

Ky artikull frymëzues për herë të parë u botua në revistën “Reader’s Digest” disa vite më parë. Bëhej fjalë për historinë e një mësueseje të jashtëzakonshme, Helen Mrosla, e cila ia arriti që t’i bënte nxënësit e saj të besonin te vetja vetëm me një veprim. Sot, po e shpërndajmë me ju këtë mësim kaq… Continue reading Mësuesja që u dha nxënësve të saj një mësim që nuk gjendet në asnjë libër shkolle!

Makina e Enver Hoxhës që arrinte 120 km në orë

Në vitet e shkëlqimit historik do ishte ëndërr t’i qëndronim pranë këtij prototipi të “Skodes”, ndërsa sot ajo gjendet mes makinash të viteve të fundit në një autoservis të Lezhës, si dëshmi kohës së pakthyeshme… Modeli unik, për të cilin thuhet se ka vetëm 100 ekzemplare ne bote, rastësisht ka rënë në duar të dy… Continue reading Makina e Enver Hoxhës që arrinte 120 km në orë

Sfera që ra nga qielli në Kalimash: Ngjarja që s’u shpjegua asnjëherë

Janë disa ndodhi të pashpjegueshme që u kanë ndodhë shqiptarëve, dhe asnjëherë nuk është dhënë ndonjë shpjegim për to. Ndër to është edhe sfera që ra nga qielli në rrugën Rrëshen– Kalimash, shkruan Gazeta Metro. Në vitin 2016 të gjithë punëtorët e Rrugës së Kombit u habitën kur papritur gjetën një sferë të çuditshme të një… Continue reading Sfera që ra nga qielli në Kalimash: Ngjarja që s’u shpjegua asnjëherë

Këto 5 shtete kanë rezervat më të mëdha të arit në botë

Për 5.000 vjet, ari ka dëshmuar statusin e tij si ruajtja e fundit e vlerës. Investitorët e sotëm nxitojnë për të blerë metalin e çmuar. Vendin e parë me rezervat më të mëdha të arit e zë SHBA me 8.407 ton, më pas Gjermania, Italia, Franca dhe në vendin e 5 Rusia. Po ju sjellim… Continue reading Këto 5 shtete kanë rezervat më të mëdha të arit në botë