Më shum

  Si të fitoni para nga Youtube!

  YouTube paguan, në disa mënyra të ndryshme. Për t’u bërë i pagueshëm në YouTube nuk është e thjeshtë; ju mund të bëheni të suksesshëm vetëm nëse tërhiqni një numër të konsiderueshëm të shikuesve.

  Megjithatë, paratë do të ju vijnë nëse jeni të dedikuar dhe të gatshëm për të shfrytëzuar secilën mundësi. Më poshtë do të gjeni disa nga rrugët që ju sjellin më së shumti para.

  Krijoni një audiencë

  Nëse askush nuk shikon videot tuaja, ju nuk mund të bëni para. Për të krijuar një audiencë ju duhet të bëni disa gjëra. Tërhiqni abonues, pëlqime dhe komente në mënyrë që algoritmet e YouTube të punojnë në favorin tuaj. Shtoni etiketa të ndryshme dhe tituj në mënyrë që videot e juaja të dallohen nga shumica.

  Komunikoni

  Një audiencë e cila e di që ju jeni duke i dhënë vëmendje është ajo e cila do të ju sjell vëmendje juve në këmbim. Është e rëndësishme që të ktheni përgjigje në komentet që ju shtrojnë pyetje. Kjo do të ju sjell rangim më të lartë në algoritmin e YouTube. Konsideroni poashtu ndjekjen dhe abonimin në kanalet e ngjashme me tuajin. Duke zgjeruar kështu rrjetin ju do të keni audiencë më të madhe.

  Integroni reklamat e AdSense

  Metoda kryesore e Google për të monetizuar llogarinë tuaj është përmes reklamave. Ju duhet të regjistroni llogarinë e juaj në YouTube për të pranuar monetizim dhe poashtu të regjistroheni për një llogari me AdSense dhe të klikoni në pullat adekuate gjatë ngarkimit të videove tuaja. Nëse përdorni përmbajtje që është në pronë të dikujt tjetër, ju mund të hasni në probleme me rregullat e YouTube dhe videoja juaj mund të bllokohet.

  Tërhiqni abonuesit ‘Red’

  Shërbimi pa reklama, YouTube Red, mundet gjithashtu të ju sjell poashtu para në xhepat tuaj. Nëse një abonues Red shpenzon shumë kohë duke shikuar videot e juaja, ju do të merrni më shumë para. Nëse jeni regjistruar që të merrni para përmes AdSense, ju nuk duhet të bëni asgjë më tepër për të mbledur fonde nga YouTube Red.

  Gjeni sponsorë dhe bëni marrëveshje me firma

  Pasi që kanali juaj të ketë arritur një madhësi të caktuar, ju mundeni që të tërhiqnipromocione që paguhen. Nëse keni kanal të gjerë, reklamuesit mund edhe të vijnë tek ju me oferta të dëshirueshme.

  Pranoni donacione
  Një audiencë e përkushtuar mund të jetë edhe bujare. Shumë krijues përmbajtjesh pranojnë donacione nga shikuesit e tyre përmes Patreon. Duke ua bërë të ditur shikuesve në fund të një videoje se janë të mirëseardhur të kontribojnë, mund të jetë një mënyrë e mirë për të mbledhur më shumë fonde.

  Komercializoni

  Mos e nënvlersoni entuziazmin e audiencës së dedikuar. Nëse krijoni besueshmëri, audienca juaj mund të bëjë reklamë të brendit tuaj. Ose së paku, të blerë diçka/shqip.info

  Latest news

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

  I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja...

  Related news

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

  I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here