Tag: kuriozitete shqip

 • Padrinot e mafias shqiptare: Emrat dhe historitë e jashtëzakonshme

  RAPORT EKSKLUZIV/ Nga Joey Lika i cilësuar si “mbreti i botës së krimit e drogës në Nju Jork. Pse Lika ishte tmerri i Cosa Nostra-s në Nju Jorkun e viteve ’80 dhe krahasimi me Al Kaponen, tek Aleks Rudaj që sfidoi pesë familjet e La Cosa Nostra-s së Nju Jorkut dhe mafiozi i dekadës së…

 • Shkollimi rrit jetëgjatësinë

  Përfundimi i shkollimit primar dhe studimi në universitet mund të shtojë vite në jetën tuaj, ka treguar një hulumtim i ri. Studiuesit analizuan të dhënat e më shumë se 5,000 njerëzve amerikanë dhe zbuluan se ata që vazhdojnë ngritjet akademike priren të jetonin më gjatë. Çdo kualifikim – siç është diploma apo përfundimi i studimeve…

 • 29 shkurti, historia tragjike e ditës që shfaqet çdo 4 vjet

  Mite, legjenda dhe besimet të vjetra shënojnë shkurtin me 29 ditë si një vit fatal. Kjo është arsyeja pse kemi edhe një ditë më shumë në kalendar. E përpiktë, si çdo 4 vjet, arriti 29 shkurti 2020. Jemi në vitin e brishtë, ajo që është parë gjithmonë në besimin popullor si viti fatal. 29 shkurti…

 • Shtrati nuk duhet të jetë kurrë me kokë nga dera, ja pse

  Ata që vuajnë nga pagjumësia e dinë fare mirë se nuk ka gjë më të keqe se të vuash nga mungesa e gjumit. Nëse vuan edhe ti nga pagjumësia, me siguri ke provuar pafund mënyra vetëm për të arritur të esh një natë e qetë. Po e keni menduar se ndoshta pozicioni i krevatit me…

 • Njihuni me shenjat e horoskopit që do përjetojnë “tmerr” për “Shën Valentin”

  Dita e Shën Valentinit është rreth e përqark, dhe kjo festë njihet si dita më romantike e vitit. Por dy çifte të zodiakut nuk do e përjetojnë aspak mirë këtë ditë të gëzuar. Bëhet fjalë për Dashi-Shigjetari dhe Akrepi-Ujori. Ja pse Dita e Shën Valentinit 2020 do të jetë më e keqja për këto çifte.…

 • Do të mbeteni të ‘mahnitur’, zgjidh lulen me muajin e lindjes dhe zbuloni mesazhin që fshihet për ju

  Lulja e muajit tuaj të lindjes zbulon se kush je me të vërtetë! Personalitetet tona janë një sërë faktorësh të shumtë dhe kur zbulojmë më shumë për gjithçka që jemi, fitojmë më shumë njohuri se si të shfrytëzojmë pikat e forta dhe si të menaxhojmë dobësitë. Një nga mënyrat për të rritur këtë vetëdije është…

 • Arianët, e vërteta e bjondëve me sy bojëqielli

  Ishin të gjatë, bjondë, me sy bojëqiell. Kishin nofull të fortë, ballë të lartë dhe shpatulla të gjera. Me një fjalë, njerëz të pashëm me tipare tipike nordike. Dy studiues gjermanë të fundit të tetëqindës e përshkruanin në këtë mënyrë aspektin fizik të indoeuropianëve, alias Arianëve, popull primitiv, gjaku i të cilit rrjedh në venat…

 • Çfarë do të ndodhte me Tokën po të mos kishte më njerëz?

  Siç kemi mësuar nga shkenca, Toka ekziston prej më shumë se 4.5 milionë viteve, kurse njerëzit e quajnë shtëpi të tyren për më shumë se 200 mijë vite.  Për këtë është logjike të pretendohet që planeti ynë ka ekzistuar dhe zhvilluar para nesh, dhe do të vazhdojë të jetë edhe po të mos ketë më…

 • Ju ndodh të flisni me vete? Zbuloni çfarë tregon për ju, qenka shumë e rëndësishme

  Mund të të ketë ndodhur edhe ty që po lexon këtë artikull. Mund ta kesh gjetur veten duke menduar me zë të lartë pavarësisht ambientit apo njerëzve që të rrethojnë. Mos u shqetëso, nuk ka asnjë problem. Sipas ekspertëve të folurit me veten është diçka shumë e mirë. E Folura Me Veten Dhe Rëndësia e…

 • Shikon në ëndërr para? Ja çfarë kuptimi kanë ëndrrat e tilla

  Para se të tundësh kokën në shenjë mosbesimi me mendimin se ëndrrat nuk kanë ndikim në jetën tënde, ki parasysh se shkencëtarët kanë zbuluar së fundi se ëndrrat ndikojnë edhe në sjelljen tonë gjatë ditës. Në studimin e publikuar pak kohë më parë në revistën ‘Social Psychological and Personality Science’, një ekip i USA dhe…

 • Zbuloni ushqimet që shkatërrojnë jetën tuaj seksuale pa e kuptuar

  Nëse trangulli, avokado, shalqiri apo xhenxhefili sugjerohen për të pasur një jetë të kënaqshme seksuale, ka dhe ushqime që duhet t’i shmangni. Pijet e gazuaraJeta juaj seksuale shkatërrohet nga pijet e gazuara. Ato ndihmojnë në dehidrim të shpejtë, obezitet dhe zhvillimin e kariesit dentar. Kjo nuk ndihmon për të stimuluar as libidon tuaj, as të…

 • Sa kalori harxhoni gjatë seksit?

  Nëse urreni palestrën dhe jeni në kërkim të një opsioni tjetër për të harxhuar kaloritë, partneri mund t’ju ndihmojë. Sipas Healthline (dhe çdo njeriu që ekziston) seksi është një aktivitet që i bën mirë shëndetit tuaj psikologjik, emocional dhe fizik. Por sa kalori harxhoni gjatë aktivitete të ndryshme intime? Të puthurit: 68 kalori në orë…

 • Sot është një ditë e veçantë, ndodh një herë në një mijë vjet

  Në 10 mijë vjet ekzistojnë 366 ditë identike dhe dita e sotme 2 shkurt 2020, ose 02/02/2020, është njëra prej tyre. Në shekullin aktual ka ndodhur disa herë që të kemi një “ditë speciale”, e cila nuk ndryshon nëse lexohet nga e majta apo nga e djathta, ku një shembull i tillë është 21.02.2012. Por…

 • Ju jeni një Mësues Shpirtëror

  Pavarësisht nëse e njihni apo jo veten si një master shpirtëror, ju jeni, të paktën nga këndvështrimi ynë. Sepse ju keni zgjedhur mishërimin në këtë moment të jashtëzakonshëm evolucionar. Ju jeni në vijat e para. Ju jeni ata që keni guximin të jeni këtu. Dhe ne ju përkulemi. Nëse jeni duke e përjetuar jetën tuaj…

 • Zgjerimi i ndërgjegjes sonë

  Gjatë gjithë jetës sonë, vetëdija jonë zgjerohet me marrjen e njohurive dhe përvojës. Në këtë rritje të vazhdueshme të vetëdijes njerëzore qëndron shpresa e botës. Paralelja në botën fizike me këtë zgjerim të vetëdijes gjendet në rritjen ekuivalente fizike të trupit. Një foshnjë është e pazhvilluar, por është jeta dhe trupi i mundshëm që do…

 • Duajeni veten tuaj

  Mirëqenia përfshin shprehjen e ndjenjave tuaja në një mënyrë të pjekur dhe të përgjegjshme. Emocionet tuaja janë aspekti më i vështirë i zotërimit të qenies tuaj biologjike për të luajtur lojën e jetës brenda këtij sistemi të vetëdijes. Emocionet janë si interpretime muzikore që luhen në një piano të gjatë dy km – ju duhet…

 • Ra në gjendje kome dhe udhëtoi në vitin 3906, tregon si do të jetë e ardhmja e njerëzimit

  Më 1921, Paul Amadeus Dienach, një mësues zvicerano-austriak me probleme shëndetësore, ra në një gjendje komae që zgjati për një vit. Gjatë kësaj kohe, vetëdija e tij udhëtoi në të ardhmen dhe hyn në trupin e një njeriu tjetër, i cili jeton në vitet 3906 A.D. Këtu janë parashikimet e asaj që do të ndodhë…

 • Një histori e dy motrave shqiptare që tregon për karakterin dhe moralin

  Një histori e dy motrave shqiptare që tregon për karakterin dhe moralin

  Viti 1920 Këto dy motra të varfra kishin ecur 40 kilometra nga një fshat malor për të arritur në Tiranë. Vajza në të majtë vuante nga një infeksion i rëndë në sy dhe, për të shpëtuar nga verbimi i plotë, kishte nevojë për një ilaç që shpërndahej nga farmacia e Kryqit të Kuq Amerikan në…

 • Ja cilat kafshë rrezikojnë zhdukjen në vendin tonë

  Shqipëria duke qenë se është një vend i cili ka klimë mesdhetare dhe dalje të gjerë në det, jep mundësinë e krijimit të habitateve të ndryshme për gjallesa të ndryshme. Në vendin tonë rriten kafshë të cilat ja të përshtatura në këtë klimë e që mbi të gjitha janë të rralla. Këto kafshë prej vitesh…

 • Keni blerë shalqi të papjekur? Me këtë truk s’do gaboni asnjëherë!

  Ju ka ndodhur që të bleni një shalqi, dhe më pas të jeni zhgënjyer pasi ka qënë i papjekur? Ndonëse tregtarët nuk ju tregojnë ndonjë truk, atëherë ndiqni këto këshilla, dhe do të mbeteni të kënaqur. Një ndër gabimet që bëjnë shumë blerës është se përzgjedhin një shalqi që duket sa më i pastër dhe…