kuriozitete shqiptare

29 shkurti, historia tragjike e ditës që shfaqet çdo 4 vjet

Mite, legjenda dhe besimet të vjetra shënojnë shkurtin me 29 ditë si një vit fatal. Kjo është arsyeja pse kemi…

1 year ago

Njihuni me shenjat e horoskopit që do përjetojnë “tmerr” për “Shën Valentin”

Dita e Shën Valentinit është rreth e përqark, dhe kjo festë njihet si dita më romantike e vitit. Por dy…

1 year ago

Arianët, e vërteta e bjondëve me sy bojëqielli

Ishin të gjatë, bjondë, me sy bojëqiell. Kishin nofull të fortë, ballë të lartë dhe shpatulla të gjera. Me një…

1 year ago

Sot është një ditë e veçantë, ndodh një herë në një mijë vjet

Në 10 mijë vjet ekzistojnë 366 ditë identike dhe dita e sotme 2 shkurt 2020, ose 02/02/2020, është njëra prej…

1 year ago

Një histori e dy motrave shqiptare që tregon për karakterin dhe moralin

Viti 1920 Këto dy motra të varfra kishin ecur 40 kilometra nga një fshat malor për të arritur në Tiranë.…

2 years ago

Keni blerë shalqi të papjekur? Me këtë truk s’do gaboni asnjëherë!

Ju ka ndodhur që të bleni një shalqi, dhe më pas të jeni zhgënjyer pasi ka qënë i papjekur? Ndonëse…

2 years ago

Mjeshtria e ruajtjes së qetësisë!

Disa rregulla si te ruani qetsin! 1. Njihni kë kini përballë, por mbi të gjitha njihni veten Njohja e të…

2 years ago

Del lista e Iluminatit, kush janë masonët shqiptarë

Disa thonë se mund të kenë të drejtë, duke ditur se disa ‘vëllazëri’ në universitetet më të mira në botë…

2 years ago

Pesë shenjat e Horoskopit, që do kenë pasuri në jetë

Sipas astrologjisë, çdo shenjë e zodiakut ka karakteristikat e veta individuale, si pozitive ashtu edhe negative. Gjithsesi, ka shenja me…

2 years ago

Natyra në krizë, njerëzit kërcënojnë 1 milionë specie me zhdukje

Në tokë, në det, në qiell, impakti shkatërrues i njerëzve në natyre është treguar hapur në raportin e publikuar nga…

2 years ago

Shihni gjarpër në ëndërr: Ja cili është kuptimi

Gjarpri simbolizon armikun e përbetuar, duke pasur parasysh se Iblisi i mallkuar e ka marrë gjarprin si ndërmjetës midis tij…

2 years ago

Zbulohet mozaiku me gëzhoja plumbi që portretizon figurën e Agim Ramadanit

Më 3 maj në ora 14:00 në qendër të qytetit të Gjilanit do të zbulohet mozaiku me gëzhoja plumbi që…

2 years ago

Numri i vijave në kyçin e dorës tregon sa gjatë do jetoni

Pjesa më e madhe e vijave në kycin e dorës tregojnë sa jetë të gjatë do keni, ndërsa vijat e…

2 years ago

Makina e Enver Hoxhës që arrinte 120 km në orë

Në vitet e shkëlqimit historik do ishte ëndërr t’i qëndronim pranë këtij prototipi të “Skodes”, ndërsa sot ajo gjendet mes…

2 years ago

Këto 5 shtete kanë rezervat më të mëdha të arit në botë

Për 5.000 vjet, ari ka dëshmuar statusin e tij si ruajtja e fundit e vlerës. Investitorët e sotëm nxitojnë për…

2 years ago

Truri i njeriut, mund të ndjejë fushën magnetike të Tokës

A mund të ndjejnë qeniet njerëzore valët magnetike të tokës? Biologët e dinë se kafshët e tjeramunden. Ata mendojnë se…

2 years ago

Zbuloni domethënien e formës së gishtit tënd

Forma A Kur nuk je i/e lumtur qëndron në vetmi pasi mendon se sa më shumë të qëndrosh vetëm, aq…

2 years ago

Muzika përforcon efektin e barnave kundër dhimbjes

Në studimet e mëparshme, shkencëtarët kanë shqyrtuar idenë e përdorimit të muzikës si një terapi për të lehtësuar dhimbjet, shkruan…

2 years ago

Cila është historia e 1 Prillit?!

Dita e 1 Prillit, është e njohur tashmë si dita e gënjeshtrave, në mbarë botën. Por origjina e saj është…

2 years ago