Tag: Auto

 • Makina me hidrogjen që në vend të tymit nxjerr ujë

  Riversimple është një kompani e vogël, e pavarur, që po ndërton makina me hidrogjen, të cilat i sheh si pjesë e së ardhmes. Inxhinieri Hugo Spoëers e nisi punën me makinat me hidrogjen që 15 vite më parë, të cilat mund të ulin ndotjen e mjedisit. Ai ka ndërtuar një makinë të quajtur “Rasa”, e…

 • Fluturimi i parë i avionit më të madh në botë

  Fluturimi i parë i avionit më të madh në botë

  Kompania amerikane ”Stratolaunch” njoftoi sot kryerjen e fluturimit të parë në formë testi të avionit më të madh në botë mbi shkretëtirën kaliforniane. Avioni i pazakontë i ndërtuar nga kompania e famshme në fushën e inxhinierisë aeronautike ‘’Scaled Composites’’ në shkretëtirën e Mojave përbëhet nga dy avionë të bashkëngjitur në një trup të vetëm dhe…

 • Aston Martin prezanton makinën 100% elektrike / Foto

  Aston Martin prezanton makinën 100% elektrike / Foto

  Aston Martin Rapide E është makina më e re e markës britanike që u prezantua në Sallonin e Shangait. Bëhet fjalë për një makinë 100% elektrike që do të dalë në treg në fund të këtij viti. Kjo makinë do të ketë tre modalitete karikimi, ndërsa shpejtësia maksimale e saj do të jetë 250 km/h.

 • VW planifikon prodhimin e 22 milionë veturave elektrike

  VW planifikon prodhimin e 22 milionë veturave elektrike

  Prodhuesi gjerman i automjeteve ”Volkswagen” (VW) njoftoi se planifikon të prodhojë në 10 vitet e ardhshme 22 milionë makina elektrike dhe të ulë emetimet e dyoksidit të karbonit me 30 për qind. Ky është një plan ambicioz, pasi VW vitin e kaluar prodhoi më pak se 50 000 automjete, të cilat kanë vetëm bateritë. Kompania…

 • Toyota prodhon një makinë të re hibride për Suzukin

  Toyota prodhon një makinë të re hibride për Suzukin

  Toyota njoftoi sot se po punon për të prodhuar një makinë të re hibride për partnerin e saj, Suzuki në Britaninë e Madhe, një lajm i mirë për industrinë britanike të makinave, e vënë përballë sprovës së Brexit. Kompania japoneze sqaroi për median se do të ofronte “një automjet hibrid elektrik” për bashkëkombasin e saj…