Më shum

  Përleshje dhe arrestime, 1 Maj i trazuar në Paris, Rusi dhe Turqi

  Përleshjet kanë shpërthyer në Paris në protestën e organizuar me rastin e 1 majit, Ditës Ndërkombëtare të Punëtorëve.

  Një person është arrestuar nga policia në bulevardin Montparnasse në Paris, ndërsa një tjetër raportohet se është plagosur në përleshje.

  Me mijëra njerëz demonstruan edhe në Stamboll. Policia ka arrestuar 84 persona që kishin tentuar të hynin në sheshin Taksim, që u mbyll për ditën, duke bërë që Turqia të shënojë një tjetër 1 maj të tensionuar. Më herët, turistëve në qytet iu kërkua të qëndronin në hotelet e tyre.

  Rreth 2 mijë protestues anti Kremlin, iu bashkuan marshimeve të 1 majit në Shën Petërburg të Rusisë, duke hedhur slogane kundër presidentit Vladimir Putin. Më shumë se 30 vetë u arrestuan nga policia.

  1 maji u shënua edhe në Kubë me një marshim gjigant, por që në epiqendër kishte mbështetjen për Venezuelën dhe kundërshtimin e politikave të presidentit amerikan, Donald Trump, që kërcënon ishullin me embargo totale.

  Në Gaza, palestinezët kërkuan vende pune dhe kushte më të mira jetese ndërkohë që marshime e protesta pati edhe në qytete të tjera të botës.

  Latest news

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

  I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja...

  Related news

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

  I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here