Europa

Shqipëria merr PO-në për negociatat/ Ministri gjerman i Evropës: Urime për Tiranën, është e merituar

Këshilli i ministrave të BE-së për Çështjet Evropiane dha sot Po-në për çeljen e negociatave të BE-së me Shqipërinë dhe…

1 year ago

Koronavirus: Evropa tani është epiqendra e pandemisë, thotë OBSH

Evropa tani është "epiqendra" e pandemisë globale të koronavirusit, thotë kreu i Organizatës Botërore të Shëndetit. Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus…

1 year ago

Tusk propozon shtyrjen e Brexit-it për një vit, por me disa kushte

Kryetari i liderëve të Bashkimit Evropian, Donald Tusk propozoi të martën t’i ofrojë Britanisë një zgjatje të afatit të Brexit-it…

2 years ago

Evropa i vendos vizat SHBA-së, por duke nisur nga viti 2021

Bashkimi Europian tha se viza ETIAS është e vlefshme për tre vjet dhe i lejon amerikanët të hyjnë në zonën…

2 years ago

Eurodeputetët takojnë Bashën dhe Kryemadhin. Diskutohet zgjidhja e krizës

Para vendimit për hapjen ose jo të bisedimeve për anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin Europian në Tiranë ka mbërritur delegacioni…

2 years ago

Shqipëria i dha udhëheqës Europës, por ajo nuk i dha kurrë mundësi të bëjnë shtet

Dr. Aleksandre Lambert, historiani zvicerian, i cili është edhe drejtor Akademik i “School of International Training” në Gjenevë, është një…

2 years ago