Tag: lajme sport

 • Talentet në futboll, përzgjidhen të rinjtë që do të luajnë në të ardhmen

  Shqipëria ka bazën e futbollistëve për të ardhmen edhe brenda vendit, kështu thotë drejtoi i ekipeve kombëtare, Xhemal Mustedanagiç. Pasi ka mbërritur në fazën e fundit të seleksionimeve me përfaqësueset rajonale, kroati shprehet optimist për të ardhmen e kuqezinjve. “Absolutisht që në futbollin shqiptar ka shumë elemente, unë e kam thënë edhe më herët këtë…

 • Shqipëria mposht Moldavinë/ Ja çfarë thotë trajneri i kuqëzinjve

  Shqipëria fitoi 2 me 0 ndaj Moldavisë në ndeshjen e vlefshme për eleminatorët e Euro 2020. Pas takimit ka folur edhe trajneri i kombëtares shqiptare Edi Reja ku u shpreh i kënaqur me lojën dhe fitoren. “Na duhej fitorja, luajtëm mirë, e arritëm dhe morëm rezultatin që meritonim. Në qoftë se s’do të fitonim do…

 • Kosova dhuron spektakël, mposht me përmbysje Bullgarinë

  Kosova ka marrë një fitore spektakolare në trasfertë ndaj Bullgarisë me rezultatin 2-3. Kosovarët arritën të siguronin fitoren në minutat e fundit. Pjesa e parë nisi mirë për Kombëtaren Kosovare ku ishte ylli Milot Rashica ai që shënoi në minutën e 14. Bullgaria arriti të barazonte në minutën e 43 me Popov duke bërë që…

 • Shqipëria humb kundër Islandës/ Ja kush është fajtori sipas trajnerit Edi Reja

  Shqipëria humbi në transfertë kundër Islandës në ndeshjen e vlefshme për eliminatoret e Euro 2020. Pas takimit ka folur edhe tekniku Edi Reja, i cili sot debutoi me ekipin kombëtar. Reja u shpreh i kënaqur me lojën e ekipit, por kundërshtari ishte më mirë fizikisht dhe kjo bëri diferencën. “Në përgjithësi luajtëm mirë dhe jam…

 • Dy sfidat e Shqipërisë, Edy Reja zbulon të grumbulluarit

  Dy sfidat e Shqipërisë, Edy Reja zbulon të grumbulluarit

  Kombëtarja shqiptare nisi sot grumbullimin zyrtar për ndeshjet kualifikuese të “Euro 2020” ndaj Islandës dhe Moldavisë. Trajneri Edy Reja publikoi listën e të grumbulluarve, ku bin në sy mungesa e Strakoshës, rikthimi i Mavrajt e Cikalleshit dhe thirrja për herë të parë e Kumbullës. Trajneri italian pranoi se, gjithsesi, për këto dy sfida do të…

 • Superiorja, Tirana mbetet “zot” i fatit të saj për mbijetesën në elitë

  Superiorja, Tirana mbetet “zot” i fatit të saj për mbijetesën në elitë

  Kategoria Superiore ka përmbyllur javën e saj të parafundit të këtij sezoni, ku titulli është vendosur tashmë dhe i ka takuar Partizanit, ndërkohë që beteja për mbijetesë dhe kupat e Europës do të vijojë deri në frymën e fundit, apo 90 minutat e javës së 36. Në duelet e kësaj të diele, veç Flamurtarit që…

 • Kukësi, Gjoka: Të blindojmë vendin e dytë, keqardhje për Tiranën

  Kukësi, Gjoka: Të blindojmë vendin e dytë, keqardhje për Tiranën

  Trajneri i Kukësit, Ernest Gjoka, ka folur në vigjilje të ndeshjes me Partizanin për objektivat e ekipit të tij, ku thekson se pavarësisht arritjes në finalen e Kupës së Shqipërisë, Kukësi duhet të sigurojë vendin e dytë. Gjithashtu, ai shpreh keqardhje për situatën e Tiranës, por gjithsesi mbetet i fokusuar te skuadra e tij. “Ndeshje…

 • Shpresat e Bushit, “pazar” te Shkëndija. Në total, 17 lojtarë nga jashtë

  Shpresat e Bushit, “pazar” te Shkëndija. Në total, 17 lojtarë nga jashtë

  Plot 17 futbollistë, nga 25 në total të grumbulluar nga përfaqësuesja Shpresa, luajnë jashtë vendit tonë. Në prag të përballjeve kualifikuese për kampionatin europian të U21 muajin tjetër, trajneri i Kombëtares Alban Bushi ka bërë disa ndryshime, ku spikatin gjithashtu 3 lojtarë nga skuadra e Shkëndijës, shqiptarët që fituan titullin në Maqedoni. “Kjo është ndeshja…

 • Tirana rigjen dy titullarë, Mema zbardh formacionin anti-Laçi

  Tirana rigjen dy titullarë, Mema zbardh formacionin anti-Laçi

  Ardian Mema mund të marrë frymë lirisht, të paktën për momentin. Në vigjilje të sfidës e cila pritet të përcaktoj fatin e tyre në elitën e futbollit shqiptar, tekniku bardheblu rigjen dy titullarë shumë të rëndësishëm. Dorian Kërçiku dhe Albi Doka i janë bashkuar pjesës tjetër të skuadrës duke u stërvitur plotësisht për 90 minuta.…

 • FSHF ndryshon kalendarin për ndeshjet e fundit të Superiores

  FSHF ndryshon kalendarin për ndeshjet e fundit të Superiores

  FSHF ka vendosur që të ndryshojë axhendën e ndeshjeve të fundit të Kategorisë Superiore. Kështu ndeshjet e parashikuara për ditën e shtunë me 25 maj do të shtyhen për ditën e dielë me 26 maj në orën në orën 16:30. Ndërsa java e fundit që ishte planifikuar të luhej të mërkurën, FSHF ka bërë ndryshimin…

 • Feston Shkëndija. “Det” kuqezi dhe titull në Tetovë

  Feston Shkëndija. “Det” kuqezi dhe titull në Tetovë

  Edhe pse e zyrtarizoi titullin kampion në futbollin maqedonas pak javë më parë, Shkëndija e ktheu në një festë elektrizuese ndeshjen e fundit të zhvilluar në shtëpi. Skuadra nga Tetova mblodhi me mijëra tifozë në përballjen ndaj Akademisë Pandev, duke festuar me ngjyrat kuqezi edhe titullin e tretë në historinë e saj. Plot 4 gola…

 • Vllaznia e mbyll me fitore Kategorinë e Parë, në pritje të finales

  Vllaznia e mbyll me fitore Kategorinë e Parë, në pritje të finales

  Vllaznia e mbylli me fitore sezonin në Kategorinë e Parë. Shkodranët mposhtën Erzenin në ndeshjen e fundit të kampionatit, me rezultatin e ngushtë 1-0, duke u shpallur edhe kampione e grupit A të kësaj kategorie. Ajo e zhvilluar në “Loro Boriçi” ishte një ndeshje që u vendos që në pjesën e parë, ku ka mjaftuar…

 • Nesër Partizani-Tirana/ Të kuqtë duan titullin, bardheblutë mbijetesën

  Nesër Partizani-Tirana/ Të kuqtë duan titullin, bardheblutë mbijetesën

  Pak orë e ndajnë kryeqytetin nga derbi i madh Partizani-Tirana i fundit për këtë sezon dhe në këtë 9-mnutësh pritet të arrihen objektiva kryesorë për skuadrat, të kuqtë në rast fitoreje do të mbyllin çështjen e titullit kampion që në javën e 33-të, ndërsa Tirana mund të sigurojë mbijetesën. Gjithsesi trajneri i Partizanit Skënder Gega…

 • Askush si Xherdan Shaqiri, shqiptari i parë që kalon për herë të dytë në finale të Ligës së Kampionëve

  Askush si Xherdan Shaqiri, shqiptari i parë që kalon për herë të dytë në finale të Ligës së Kampionëve

  Xherdan Shaqiri me Liverpoolin e tij ka zhvilluar sot një ndeshje të madhe ndaj Barcelonës, ku ka fituar 4-0 për të kaluar në finale. Një sezon me ngritje dhe rënie për Xherdan Shaqirin, që në pjesën e dytë të këtij sezoni, nuk kishte edhe aq paraqitje. Ai kishte qëndruar tetë ndeshje radhazi në bankë, për…

 • Mbërrin në Tiranë Edy Reja, trajneri i ri i kombëtares

  Mbërrin në Tiranë Edy Reja, trajneri i ri i kombëtares

  Trajneri i ri i kombëtares, Edoardo “Edy” Reja ka mbërritur në Tiranë. Prezantimi zyrtar pritet të zhvillohet rreth orës 16:00 në ambientet e FSHF. Edoardo “Edy” Reja është emri i përzgjedhur nga Federata Shqiptare e Futbollit për të drejtuar skuadrën kuqezi në kualifikueset për Europianin e vitit 2020, duke zëvendësuar në stol bashkëkombasin e tij,…

 • Memushaj nuk ndalet, ‘shkund’ rrjetën me një super gol

  Memushaj nuk ndalet, ‘shkund’ rrjetën me një super gol

  Ledian Memushaj konfirmon edhe njëherë momentin e mirë që po kalon në skuadrën e Pescarës. Mesfushori i kombëtares ka qenë protagonist në ndeshjen e Pescarës me Perugian në Serie B. Pescara është një nga ekipet që lufton për tu ngjitur në Serie A dhe Memushaj po jep një kontribut të vyer për italianët. Edhe në…

 • Në Napoli janë të sigurtë: Edy Reja, në pankinën e Shqipërisë

  Në Napoli janë të sigurtë: Edy Reja, në pankinën e Shqipërisë

  Pas Beppe Dossenës, Gianni De Biasit dhe Christian Panuccit, mediet napolitane e japin të sigurtë: Federata Shqiptare e Futbollit ka zgjedhur një tjetër teknik italian dhe ai është 73-vjeçari Edoardo “Edy” Reja. Ish-trajneri i Napolit dhe Atalantës do të zëvendësojë kështu Panuccin e shkarkuar menjëherë pas humbjes në shtëpi përballë Turqisë, në takimin e parë…

 • Tusk propozon shtyrjen e Brexit-it për një vit, por me disa kushte

  Tusk propozon shtyrjen e Brexit-it për një vit, por me disa kushte

  Kryetari i liderëve të Bashkimit Evropian, Donald Tusk propozoi të martën t’i ofrojë Britanisë një zgjatje të afatit të Brexit-it deri në një vit, me mundësinë e largimit më herët, vetëm nëse Britania e ratifikon marrëveshjen ekzistuese të tërheqjes. Në një letër drejtuar krerëve të BE në prag të një samiti të posaçëm për të…

 • Armando Sadiku shënon gol prej 40 metrash

  Armando Sadiku shënon gol prej 40 metrash

  Sulmuesi i Kombëtares së Shqipërisë, Armando Sadiku ka realizuar nje super gol nga një distancë prej 40 metrash në sfidën ndaj Bazelit. Ne ndeshjen ndaj Bazelit, Sadiku tregoi rikthimin e tij ne formen me te mire ndersa portieri qe pesoi golin mbeti si spektator. Ne formacionin e Bazelit ishte edhe Taulant Xhaka i cili ka…

 • Sot Andorra-Shqipëri, ku fitorja është një detyrim

  Sot Andorra-Shqipëri, ku fitorja është një detyrim

  Sot në mbrëmje do të luhet ndeshja mes Andorrës dhe Kombëtares Shqiptare. në stadiumin ‘Nacional’ skuadra jonë përfaqësuese do të ketë Ervin Bulkun në pankinë pas shkarkimit të Christian Panuccit dhe do të kërkojë që të harrojë humbjen e pësuar 3 ditë më parë ndaj Turqisë. Për kuqezinjtë fitorja ndaj Andorrës është një detyrim, diçka…