Më shum

  Superiorja, Tirana mbetet “zot” i fatit të saj për mbijetesën në elitë

  Kategoria Superiore ka përmbyllur javën e saj të parafundit të këtij sezoni, ku titulli është vendosur tashmë dhe i ka takuar Partizanit, ndërkohë që beteja për mbijetesë dhe kupat e Europës do të vijojë deri në frymën e fundit, apo 90 minutat e javës së 36.

  Në duelet e kësaj të diele, veç Flamurtarit që mori 3 pikët në tavolinë si pasojë e përjashtimit të Kamzës nga elita e futbollit shqiptar, ranë në sy fitoret e “sinkronizuara” të dy pretendentëve për mbijetesë, Tirana dhe Kastrioti, respektivisht ndaj Laçit në Kurbin dhe Teutës në Krujë.

  Bardheblutë e kryeqytetit mposhtën 3-1 kurbinasit në një ndeshje “të çmendur” që mund të kishte pasur një rezultat edhe më të thellë, po të mos ishin humbur plot 3 penallti, një për Laçin dhe dy për Tiranën.

  Një fitore gjithsesi e vyer për kryeqytetasit, të cilët në 90 minutat e fundit e kanë fatin në duart e tyre për qëndrimin në Superiore, ndërsa Kastrioti është me një këmbë drejt Kategorisë së Parë, pavarësisht se mposhti 2-1 Teutën, me durrsakët që humbasin kësisoj terren për kupat e Europës.

  Në ndeshjet e tjera, kampionët e saposhpallur të Partizanit, të cilët pritet të festojnë në shesh rikthimin e titullit kampion pas 26 vitesh, barazuan 1-1 me Kukësin, edhe pse ishin verilindorët që kaluan të parët në avantazh me anë të Reginaldos, golit të të cilit iu kundërpërgjigj Çinari për “demat e kuq”.

  Skënderbeu mposhti 2-0 Luftëtarin e Gjirokastrës, në të vetmen ndeshje pa interes të kësaj të diele.

  Latest news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Related news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here