More

  Askush si Xherdan Shaqiri, shqiptari i parë që kalon për herë të dytë në finale të Ligës së Kampionëve

  Xherdan Shaqiri me Liverpoolin e tij ka zhvilluar sot një ndeshje të madhe ndaj Barcelonës, ku ka fituar 4-0 për të kaluar në finale.

  Një sezon me ngritje dhe rënie për Xherdan Shaqirin, që në pjesën e dytë të këtij sezoni, nuk kishte edhe aq paraqitje.

  Ai kishte qëndruar tetë ndeshje radhazi në bankë, për tu inkuadruar pastaj në pjesën e dytë.

  Pas 18 ndeshjeve ai ishte startues, ku sot ndaj Barcelonës dhuroi një asistim.

  Lëndimet e Mohamed Salah dhe Roberto Firminos bën që Shaqiri të luajë nga minuta e parë.

  Ai luajti për 90 minuta, për ta ndihmuar Liverpolin të kalojë në finale, e që për të do të jetë e dyta në karrierën e tij.

  E para ishte në vitin 2013 kur luante te Bayern Munich, e që kundër Borussia Dortmund, ai ishte në bankë.

  Bayern fitoi 2-1 dhe Shaqiri e mban medaljen në shtëpi, e vetmja e fituar nga një lojtar shqiptar.

  Tashmë me 1 qershor Shaqiri do të jetë përsëri në një finale, kësaj radhe pse jo edhe të luajë, që sukseseve të tij t’i gëzohemi edhe më shumë.

  Lajmet e fundit
  Lajme të ngjashme

  PËRGJIGJU

  Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
  Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu