Categories
Bota

Francë, shënohet temperatura më e lartë në historinë e vendit

Termometri në Villevieille të Francës shënoi sot 45.1°C, duke vendosur edhe rekordin historik në këtë shtet. Komuna që ndodhet në jug të vendit shpalli “alarmin e kuq”, një vendim i marrë gjithashtu për herë të parë në histori, për shkak të temperaturës së nxehtë. Mbi 4000 shkolla janë mbyllur në Francë dhe njerëzit kanë shpërndarë […]

Categories
Aktualitet

Lëkundje tërmeti në qarkun e Korçës sot

Lëkundje tërmeti janë regjistruar pasditen e sotme në qarkun e Korçës. Tërmeti ka qenë me magnitutë 3.9 dhe me epiqendër në Devoll, në afërsi të kufirit me Greqinë. Për momentin nuk raportohet për dëme materiale apo njerëz të lënduar. Në 1 qershor, qarku i Korçës u godit nga një seri tërmetesh që dëmtoi shumë banesa […]

Categories
Bota

Kuq e Zi në Amerikë. Parada e madhe për çështjen shqiptare

Si kurrë më parë mijëra e mijëra shqiptarë veshën Kuq e Zi zemrën e NY. Si u organizua parada për çështjen shqiptare? Përse diplomacia shqiptare mungoi? Çfarë i shqetësoi mediat në Greqi? Si u mbajtën larg partitë politike? Detajet e një organizimi të mbështetur çdo vit nga shteti Amerikan. Ngjyrat e vetme ishin ato Kuq […]

Categories
Lajme

Vjen lajmi i madh, KE rekomandon hapjen e negociatave për Shqipërinë

Komisioni Europian rekomandon hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Gjatë publikimit të Progres Raportit, Komisioneri Hahn deklaroi se Shqipëria ka bërë një reformë të paprecedentë në drejtësi, ndërsa vlerësoi si historike marrëveshjen mes Maqedonisë së Veriut dhe Maqedonisë. “Rajoni duhet të ketë më shumë rezultate të qëndrueshme, së pari shteti ligjor. Qëllimi […]

Categories
Aktualitet

Turistë mbi motor. Të apasionuarit pas udhëtimeve zgjedhin majin të vijnë në Shqipëri

Turistët tregojnë se kjo është periudha më e mirë për të pushuar në jugun e Shqipërisë, pasi nuk ka trafik dhe rrugët janë të lira për të udhëtuar me motora dhe biçikleta. Këta janë të huajt aventurierë, që nuk e vizitojnë Shqipërinë vetëm për detin dhe qetësinë, por dhe për çdo mundësi që vendi ynë […]

Categories
Lajme

Minatorët protestë para parlamentit kundërshtimin ndaj projektligjit

Një grup minatorësh kanë dalë sot në protesta para parlamentit për të shprehur kundërshtimin ndaj projektligjit që pritet të miratohet sot për statusin e tyre. Në seancën plenare do të diskutohet pr/ligji “Për trajtimin financiar, suplementar të punonjësve që kanë punuar në miniera, në nëntokë, të punonjësve të industrisë së naftës e të gazit dhe […]

Categories
Lajme

Kërkohet vendkalim i ri kufitar mes Malit të Zi dhe Kosovës

Komuna e Plavës ka kërkuar nga Ministria e Punëve të Brendshme të qeverisë së Malit të Zi, nismën për hapjen e vendkalimit kufitar në Çakorr, qëllimi i të cilit është zhvillimi i lidhjes sa më të mirë me Kosovën, duke patur parasysh rëndësinë e kësaj lidhjeje për zhvillim të mëtejshëm të mundësive ekonomiko-turistike, si dhe […]

Categories
Lajme

Mashtrim me ilaçin e veshkave, në treg me dy çmime. Hetim për abuzim

Mashtrimi me çmimin e shitjes së ilaçit Soludamin nga kompania CFO Farma është shtrirë në të gjithë vendin. Të afërmit e të sëmurëve me veshka thonë se u është dashur të kufizojnë ushqimin e fëmijëve për të blerë ilaçin që shitet 180 herë më shtrenjtë se çmimi që duhet të ishte. Gazetarët tanë në rrethe […]

Categories
Lajme

Sot ditë zie/ Homazhe për “Dëshmorin e Atdheut”, major Tanushin

Zhvillohen sot homazhe në nder të majorit Klodian Tanushi, i cili humbi jetën në Camp Adazi të Letonisë, pas shpërthimit të një mine. Homazhet do të mbahen në mjediset e Muzeut Historik Kombëtar në Tiranë, nga ora 10:00-12:00. Komisioni Qendror i Statutit “Dëshmor i Atdheut”, nën drejtimin e ministres së Mbrojtjes Olta Xhaçka, e shpall […]

Categories
Lajme

Udhëtimi i fundit, mbërrin në atdhe trupi i major Tanushit

Mbërrin në atdhe trupi i pajetë i major Klodian Tanushit, Dëshmorit të atdheut, i cili u vra në krye të detyrës ndërsa ishte me mision në Letoni. Arkëmorti i mbuluar me flamurin e kuq mbahet në krahë nga kolegët e tij, ndërsa në aeroportin e Rinasit kanë dalë për ta pritur, Ministrja e Mbrojtjes Olta […]

Categories
Lajme

“Historia e Diplomacisë Shqiptare”, vendosja e marrëdhënieve diplomatike me SHBA. Dokumenti i vitit 1922

“Historia e Diplomacisë Shqiptare” sjell këtë javë në arkivën online materialet përkatëse që flasin për përpjekjet e qeverisë shqiptare për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike me SHBA, proces që u finalizua më 28 korrik 1922. Në korrik 1926 emërohet Ministri i parë Fuqiplotë dhe i Jashtëzakonshëm shqiptar në Uashington, Faik Konica, i cili hapi Legatën shqiptare […]

Categories
Politikë

Opozita, gati për protestën e katërt dhe “vendimtare”

Pasditen e kësaj të shtune, në Tiranë do të zhvillohet protesta e katërt e madhe e opozitës së drejtuar nga Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi, me kërkesën e kahershme të largimit të Qeverisë “Rama”. Gjithçka pritet të nisë në orën 18:30, me mbështetësit e Partisë Demokratike, Lëvizjes Socialiste për Integrim dhe aleatëve të tjerë të […]

Categories
Lajme

Humbi jetën sot në Letoni, kush është major Klodian Tanushi

Shpërthimi i një mine në kampin “Adazi” të Letonisë u mori jetën dy ushtarakëve shqiptarë, Zarife Hasanaj dhe Klodian Tanushit. Ky i fundit ndërroi jetë katër ditë pas ngjarjes së rëndë në një nga spitalet e Letonisë për shkak të lëndimeve të shumta. Pak javë me parë, kontigjenti shqiptar fitoi garën e zhvilluar në bazën […]

Categories
Lajme

Familjet shqiptare në mbijetesë, 63% me pak të ardhura në muaj

Shpenzimet që i duhen një familjeje mesatare në muaj për të kryer një jetë dinjitoze, janë gati 50% më të larta sesa të ardhurat që ata marrin, kjo për 63% të familjeve shqiptare. Për një familje mesatare, jetesa në Shqipëri është e vështirë, madje kthehet në mbijetesë për shkak të të ardhurave të pakta dhe […]

Categories
Lajme

Rama: Kemi bërë detyrat. Presim nga BE-ja hapjen e negociatave

Kryeministri Edi Rama, në një konferencë të përbashkët për shtyp me Federica Mogherinin, përfaqësuesen e lartë për politikë të Jashtme në BE, e cila ndodhet për vizitë zyrtare në Tiranë, deklaroi se “nga Komisioni Europian presim që të na thonë që i kemi kryer të gjitha detyrat e shtëpisë dhe të çelen negociatat”. “Shqipëria flet […]

Categories
Aktualitet

6000 mije euro për license ‘mesuesi’, arrestohet një person

Policia e Shkodrës ka zbuluar dy persona, të cilët i kishin marrë një qytetarje 6 mijë euro, për të marrë provimin e Licencës në mësuesi. Gjithashtu ata i kishin kërkuar edhe 4 mijë euro të tjera, në mënyrë që djali i saj të merrte një bursë studimi jashtë shtetit “Në muajin Janar 2018, dyshohet se […]

Categories
Politikë

Arrestohet ish-deputeti i Partisë Demokratike, Klevis Balliu

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Klevis Balliu është arrestuar nga policia. Së bashku me të është arrestuar edhe një banor i Unazës së Re. Balliut, i cili u shoqërua në polici gjatë protestës së banorëve të Astirit paraditen e sotme, i është komunikuar masa e arrestit në Komisariatin nr 6

Categories
Lajme

Përmbytje në Vlorë. Disa lagje dhe rrugë nën ujë

Qyteti i Vlorës, sërish nën ujë. Reshjet e shiut që kanë rënë mëngjesin e sotëm me intensitet të lartë kanë sjellë probleme në disa rrugë dhe lagje të qytetit. Lagjja “28 Nëntori”, Lagjja “Pavarësia”, “1 Maji”, zona e Skelës si dhe shumë rrugë ndodhen nën ujë. Edhe pse hidrovori i qytetit punon me kapacitet të […]

Categories
Lajme

Maqedonia e Veriut voton për Presidentin e ri, shqiptarët faktor

Maqedonia e Veriut voton sot (5 maj) për Presidentin e ardhshëm të vendit. Ky është raundi i dytë i votimeve pasi në të parin dështoi votimi si pasojë e interesimit të vogël të qytetarëve për të dalë në votime. 1.79% ishte pjesëmarrja në raundin e parë, apo 755.702 votues zgjodhën në mes Blerim Rekës, Gordana […]

Categories
Lajme

Mediat ndërkombëtare: Shqipëria ndër shtetet më të sigurta në botë

Suedia, Zvicra dhe SHBA janë së bashku me Shqipërinë 4 shtetet me të sigurta në botë bazuar në sipas infastrukturën (bunkere, fortesa) si dhe hapësirat natyrore në të cilat është më pak e mundshme që të përhapet lufta e tretë botërore. Indeksi i Paqes Ndërkombëtare “Global Peace Index” ka publikuar listën me shtetet më të […]