Tag: Lajme nga Tirana

 • “Piramida e re”, zbulohen gjithë detajet, ja ç’do ndodhë brenda dhe jashtë saj!

  Piramida është padyshim një ndër ndërtesat më të veçanta të Tiranës. Aktualisht, gjendja e saj duket e mjeruar, por pritet që së shpejti të nisin punimet për transformimin. Por çfarë parashikon projekti për pjesën brenda dhe jashtë e si do të ndryshojë Piramida? Në këtë episod të “Ora e Tiranës” ju zbulojmë të gjitha detajet.

 • Luftë tregtare mes vëllezërish, Kosova kërcënon me taksë Shqipërinë

  Në debatin për efektet e taksës 100% ndaj Serbisë dhe Bosnjës, organizuar nga Instituti Riinvest, ministri i Tregtisë dhe Industrisë (MTI), Endrit Shala, ka paralajmëruar taksë edhe për shtete tjetra. Shala ka përmendur Shqipërinë dhe Maqedoninë ndaj të cilave prodhuesit kosovarë kanë ankesë për disa taksa të këtyre vendeve. “Unë veç i kam paralajmëruar MSA-në,…

 • Karnavalet e Korçës, festivali ndërkombëtar nisi të shtunën

  Korça ka çelur sezonin turistik me festivalin ndërkombëtar të karnavaleve. Për të 12 vit radhazi grupe nga Shqipëria, Rumania, Bosnje Hercegovina, Maqedonia e Veriut dhe Argjentina janë bërë pjesë e këtij festivali duke sjellë performacat e tyre dhe veshjet shumë ngjyrëshe në qendër të Korçës për të vazhduar performancat në pazarin e vjetër të Korçës.…

 • Minatorët protestë para parlamentit kundërshtimin ndaj projektligjit

  Minatorët protestë para parlamentit kundërshtimin ndaj projektligjit

  Një grup minatorësh kanë dalë sot në protesta para parlamentit për të shprehur kundërshtimin ndaj projektligjit që pritet të miratohet sot për statusin e tyre. Në seancën plenare do të diskutohet pr/ligji “Për trajtimin financiar, suplementar të punonjësve që kanë punuar në miniera, në nëntokë, të punonjësve të industrisë së naftës e të gazit dhe…

 • Tregu i artit në Shqipëri. Më shumë të interesuar janë të huajt

  Tregu i artit në Shqipëri. Më shumë të interesuar janë të huajt

  Para disa ditësh pati jehonë lajmi i një rekordi të ri botëror në fushën e artit. Një vepër e piktorit francez, Claude Monet, ishte blerë për plot 110.7 milionë dollarë, në ankand. Shitja e pikturës së serisë “Mullarët e kashtës”, rezulton gjithashtu rekord, edhe sepse është hera e parë, që një pikturë impresionisti, kalon shifrën…

 • Gjobitet marketi. Produktet jashtë afatit, pa etiketë dhe nuk kishte licencë për aktivitetin

  Gjobitet marketi. Produktet jashtë afatit, pa etiketë dhe nuk kishte licencë për aktivitetin

  Autoriteti Kombëtar i Ushqimit (AKU) ka gjobitur një market të një rrjeti të njohur në Tiranë, pasi inspektorët konstatuan se subjekti nuk dispononte licencën përkatëse për kategorinë e aktivitetit dhe vendin ku e ushtron atë, kishte mangësi në etiketimet e produkteve dhe nuk dispononte një sistem funksional gjurmueshmërie. Gjithashtu, inspektorët konstatuan se disa produkte si…

 • Humbi jetën sot në Letoni, kush është major Klodian Tanushi

  Humbi jetën sot në Letoni, kush është major Klodian Tanushi

  Shpërthimi i një mine në kampin “Adazi” të Letonisë u mori jetën dy ushtarakëve shqiptarë, Zarife Hasanaj dhe Klodian Tanushit. Ky i fundit ndërroi jetë katër ditë pas ngjarjes së rëndë në një nga spitalet e Letonisë për shkak të lëndimeve të shumta. Pak javë me parë, kontigjenti shqiptar fitoi garën e zhvilluar në bazën…

 • Rama: Kemi bërë detyrat. Presim nga BE-ja hapjen e negociatave

  Rama: Kemi bërë detyrat. Presim nga BE-ja hapjen e negociatave

  Kryeministri Edi Rama, në një konferencë të përbashkët për shtyp me Federica Mogherinin, përfaqësuesen e lartë për politikë të Jashtme në BE, e cila ndodhet për vizitë zyrtare në Tiranë, deklaroi se “nga Komisioni Europian presim që të na thonë që i kemi kryer të gjitha detyrat e shtëpisë dhe të çelen negociatat”. “Shqipëria flet…

 • Spartak Ngjela Çfarë na tregoi samiti i Berlinit

  Spartak Ngjela Çfarë na tregoi samiti i Berlinit

  E shihni se si operon politika serbe sot në lidhje me Kosovën?E patë dje presidentin serb të kapitulluar pas samitit të Berlinit.Por, ai sërish tha: “në do të qëndrojmë”Njëlloj si psikologjia e Milosheviçit. Kur Ollbruk i tha Milosheviçit në vitin 1999 se “ti do bombardohesh”, ky as që pyeti fare dhe qëndroi si stoik, i…

 • Tiranë, arrestohen 3 persona. Ishin në kërkim për tenativë vrasjeje, kanosje me armë dhe…

  Tiranë, arrestohen 3 persona. Ishin në kërkim për tenativë vrasjeje, kanosje me armë dhe…

  Gjatë 24 orëve të fundit, nga strukturat policore të Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë, u kapën dhe u ndaluan 3 persona të shpallur në kërkim për vepra të ndryshme penale. Kapet nga shërbimet e Policisë të Komisariatit të Policisë nr 3, një person me masë sigurie “Arrest në burg”, për veprat penale “Kanosje” dhe “Prodhimi…

 • Haradinaj: Serbia duhet ta njohë Kosovën dhe kufijtë e saj

  Haradinaj: Serbia duhet ta njohë Kosovën dhe kufijtë e saj

  Serbia duhet ta njohë pavarësinë dhe sovranitetin e Kosovës, në kufijtë e saj ekzistues, ka thënë kryeministri i Kosovës, Eamush Haradinaj. Ai ka folur në takimin e Nivelit të Lartë të Liderëve të Ballkanit Perëndimor, i thirrur nga Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti i Francës, Emmanuel Macron, i cili u mbajt në Berlin. “Njohja…

 • Alarm për bombë në Tiranë, policia blindon zonën në Unazën e Re

  Alarm për bombë në Tiranë, policia blindon zonën në Unazën e Re

  Në Unazë te Re, tek rrethrrotullimi i dytë, në asfalt në anë të bordurës, është konstatuar një pako ku dyshohet se brenda saj ka lëndë shpërthyese. Në vendngjarja po shkojnë ekspertët e repartit antieksploziv të RENEA-s për veprime të mëtejshme. Shërbimet e policisë kanë marrë masa duke vendosur perimetrin e sigurisë. Policia ka realizuar shpërthimin…

 • Grabitja e Rinasit, publikohet dinamika e ngjarjes: Murataj kishte bllokues valësh

  Grabitja e Rinasit, publikohet dinamika e ngjarjes: Murataj kishte bllokues valësh

  Prokuroria ka bërë publike sot dinamikën e grabitjes së Rinasit. Në të thuhet se ka pasur shkëmbim zjarri mes policisë dhe grabitësve, ndjekja ka vijuar dhe rrugës u gjet një trup i pajetë, i cili i përket Admir Muratajt. Gjatë kqyrjes atij iu gjet një grantë dore, dy granta tymuese, një pistoletë, gërshërë dhe aparat…

 • Reklama të fshehura, nxitje dhune dhe cenim privatësie, AMA gjoba për disa televizione

  Reklama të fshehura, nxitje dhune dhe cenim privatësie, AMA gjoba për disa televizione

  Gjoba të cilat variojnë nga 120.000 lekë në 400.000 lekë janë masat e marra nga Bordi i Autoritetit të Mediave Audiovizive në mbledhjen e së mërkurës ndaj disa televizioneve. Masat administrative me gjobë janë vënë për arsye të ndryshme, nga nxitja e dhunës, tek reklamat e fshehura, por edhe për cënim të privatësisë. Njoftimi i…

 • Protesta e opozitës pa afat, ambasada e SHBA thirrje qytetarëve amerikanë: Kujdes!

  Protesta e opozitës pa afat, ambasada e SHBA thirrje qytetarëve amerikanë: Kujdes!

  Nje dite para protestes se lajmeruar nga opozita ne daten 13 prill ne Tirane, ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës u ka bërë thirrje qytetarëve amerikane të shmangin në formë kategorike kalimet në vendin ku është parashikuar të mbahet protesta e opozitës. Ambasada ne njoftimin e saj te sigurise, thekson se kohëzgjatja e demonstratës…

 • Ministria e Brendshme e pranon: Grabitja në Rinas, cënim i sigurisë kombëtare!

  Ministria e Brendshme e pranon: Grabitja në Rinas, cënim i sigurisë kombëtare!

  Zv/ministri i Brendshëm, Besfort Lamallari, i ftuar në emisionin Top Talk me gazetarin Denis Dyrnjaja, pranoi se grabitja e bujshme në Rinas është “cënim i sigurisë kombëtare”. “U cënua siguria kombëtare, u cënua siguria në një nyje nevralgjike të vendit tonë, siç është aeroporti i vetëm ndërkombëtar në Shqipëri. Duhet të kuptojmë pse ndodhi kjo”,…

 • Aeroporti, konflikt financiar. Qeveria i kërkon kompensim për fitimin e tepërt

  Aeroporti, konflikt financiar. Qeveria i kërkon kompensim për fitimin e tepërt

  Përplasja për cënimi i sigurisë në aeroportin e Rinasit nuk është konflikti i vetëm që qeveria ka me kompaninë koncesionare Tirana International airport. Parlalelisht mes palëve ka shpërthyer edhe një konflikt I ashpër financiar, që lidhet me rezultatet e auditimit të koncesionit. Në kontratën koncesionare është parashikuar një nen i cili i jep të drejtën…

 • Zëri i Amerikës: Paqendrueshmëri politike në Shqipëri para zgjedhjeve dhe vendimit të BE-së

  Zëri i Amerikës: Paqendrueshmëri politike në Shqipëri para zgjedhjeve dhe vendimit të BE-së

  Në qershor Shqipëria do të mësojë nëse Bashkimi Evropian do të vendosë për të hapur negociatat e anëtarësimit. Por, po në muajin qershor në Shqipëri janë planifikuar të zhvillohen zgjedhjet lokale dhe ndoshta pa pjesëmarrjen e partisë kryesore të opozitës. Sipas Zërit të Amerikës, ndërsa këto dy ngjarje afrohen, në vend po rritet paqëndrueshmëria politike.…

 • 248 vatra zjarri në të gjithë Shqipërinë

  248 vatra zjarri në të gjithë Shqipërinë

  Ministria e Mbrojtjes ka publikuar të dhënat e vatrave të zjarrit që janë raportuar në të gjithë Shqipërinë. Sipas Ministrisë së Mbrojtjes, janë evidentuar 245 vatra zjarri në total. Ndërkohë që qarku që ka pasur më shumë vatra zjarri raportohet të jetë Elbasani, ku janë evidentuar 49 zjarrvënie dhe nga ku janë djegur 15 hektar…

 • TVSH e re penalizon agrobiznesin. Fermerët dalin në protestë

  TVSH e re penalizon agrobiznesin. Fermerët dalin në protestë

  Aksioni i agropërpunuesve nisi. Edmira Toska në femrën e saj ka 35 krerë lopë, të cilat prodhojnë 200 litra qumësht në ditë. Prej tre ditësh agro-përpunuesit nuk e kanë blerë këtë qumësht. Sipas Edmirës një vendim i tillë po e con atë drejt falimentimit. “Kemi tre ditë që qumështin nuk na e marrin sepse baxhot…