Tag: lajme nga korca

 • “Korça, zemra e Shqiptarisë”/ Ekspozohen dokumentet e Mësonjëtores së Parë/ Video

  Në qytetin që ka lidhje të ngushtë me 7 marsin kjo ekspozitë tregon një sakrificë të gjithë kombit dhe të gjitha trevave që kulmoi me ngritjen e Mësonjëtores së Parë Shqipe në Korçë. Këtë 7 Mars, në Korçë është çelur ekspozita “Korça, Zemra e Shqiptarisë”, me dokumente dhe fotografi mbi Mësonjëtoren e Parë Shqipe gjatë…

 • Pllaja e Kolonjës, qytetërimi prehistorik më në zë i Ballkanit

  Nga Seldi Hasanas “Pllaja e Kolonjës, së bashku me pellgun e Korçës në Shqipërinë Juglindore, përfaqëson një nga rajonet më të pasura e më në zë të qytetërimit prehistorik, brenda vendit tonë e më gjerë në rrafshin ballkanik”, – është shprehur kështu, Prof. As. Dr. Skënder Aliu. Ky përfundim është arritur nga gjetjet e shumta arkeologjike…

 • Për mbrojtjen e qytetit të Korçës, mbetën të vrarë 200 burra dhe qindra të plagosur

  grekët hynë në Korçë më 7 prill 1912, u larguan pas 14 muajve, më 17 shkurt 1914, por tashmë ishte përhapur fjala se grekët do të vinin përsëri, – vazhdon rrëfimin e tij, Gazi Hasanas,

 • Korça në një trekëndësh historiko-kulturor

  Korça ka qenë gjithmonë dalluar për kulturën, traditën, historinë dhe qytetarinë e një qyteti gjithnjë e më shumë me standard europiane. E gjithë historia dhe atraksioni i Korçës është brenda një trekëndëshi sitesh që frekuentohet çdo ditë nga qindra turistë. I pari në listë renditet Parku “Rinia”.

 • Karnavalet e Korçës, festivali ndërkombëtar nisi të shtunën

  Korça ka çelur sezonin turistik me festivalin ndërkombëtar të karnavaleve. Për të 12 vit radhazi grupe nga Shqipëria, Rumania, Bosnje Hercegovina, Maqedonia e Veriut dhe Argjentina janë bërë pjesë e këtij festivali duke sjellë performacat e tyre dhe veshjet shumë ngjyrëshe në qendër të Korçës për të vazhduar performancat në pazarin e vjetër të Korçës.…

 • Tërmet 5.3 ballë në Korçë, raportohet për banesa të dëmtuara

  Korça është zgjuar sot nga tërmeti. Rreth orës 06:27 minuta janë ndjerë lëkundje të forta tërmeti me magnitudë 5.3 ballë dhe thellësi 4 km, ç’ka ka alarmuar qytetarët, të cilët kanë dalë jashtë banesave të tyre. Lëkundjet janë ndjerë në Ersekë dhe Pogradec e ndërsa epiqendra ishte 12 km vijë ajrore mes Korçës dhe Ersekës,…