Pllaja e Kolonjës, qytetërimi prehistorik më në zë i Ballkanit

Nga Seldi Hasanas “Pllaja e Kolonjës, së bashku me pellgun e Korçës në Shqipërinë Juglindore, përfaqëson një nga rajonet më të pasura e më në zë të qytetërimit prehistorik, brenda vendit tonë e më gjerë në rrafshin ballkanik”, – është shprehur kështu, Prof. As. Dr. Skënder Aliu. Ky përfundim është arritur nga gjetjet e shumta arkeologjike… Continue reading Pllaja e Kolonjës, qytetërimi prehistorik më në zë i Ballkanit

Korça në një trekëndësh historiko-kulturor

Korça ka qenë gjithmonë dalluar për kulturën, traditën, historinë dhe qytetarinë e një qyteti gjithnjë e më shumë me standard europiane. E gjithë historia dhe atraksioni i Korçës është brenda një trekëndëshi sitesh që frekuentohet çdo ditë nga qindra turistë. I pari në listë renditet Parku “Rinia”.

Sot dita e mësuesit; Përkujtohet në Korçë 132 vjetori i “Mësonjëtores”

Hapja e Mësonjëtores së Parë shqipe realizoi një ëndërr të hershme të shqiptarëve. Daljen në dritë të gjuhës shqipe pas shumë shekujsh. Në këtë 7 Mars, kjo ndërtesë ku nisi të mësohej shqip mbetet në epiqendër të festimeve. Koleksionistët Niko Kotherja dhe Mirgen Shamblli sjellin një ekspozitë të veçantë me dëftesa dhe dokumente të tjera… Continue reading Sot dita e mësuesit; Përkujtohet në Korçë 132 vjetori i “Mësonjëtores”

Korçë, qëllohet me armë zjarri drejt një makine të parkuar

Një makinë e parkuar në qytetin e Korçës, është sulmuar me armë mbrëmjen e sotme, ndërsa për fat të mirë nuk ka pasur viktima. Ngjarja ka ndodhur në lagjen 4, rreth orës 21:45, ndërsa mjeti ishte në pronësi të shtetasit me inicialet A.A. Ky i fundit nuk ndodhej në mjet, në momentin e të shtënave,… Continue reading Korçë, qëllohet me armë zjarri drejt një makine të parkuar

Mollët e Korçës i hanë bagëtitë

Në Dvoran të Korçës, bagëtitë këtë dimër po ushqehen me mollë! Banorët e fshatit po ushqejnë kafshët me prodhimin që nuk arrijnë ta shesin për shkak të mungesës së tregut dhe çmimit të ulët. Banor: Me 100 lekë të vjetër.  Fermerët flasin për tonelata prodhim që ka mbetur stok në oborret familjare. Një pjesë e mirë… Continue reading Mollët e Korçës i hanë bagëtitë