Category: Turizmi

 • Zbulimi italian/ Pandemia, turizmi dhe a do jetë Shqipëria “histori suksesi”?!

  Pandemia Covid-19 ka bërë që e gjithë bota të shtrojë pikëpyetje të mëdha për të ardhmen e turizmit, përfshirë këtu Shqipërinë. Megjithatë, operatorja turistike Sara Perico, e cila promovon Shqipërinë në Itali, thotë se suksesi i përmbysur i turizmit në vitin 2020, nuk nënkupton zvogëlimin e dëshirës për të vizituar vendin e shqiponjave. “Besoj se…

 • Folezimi i pelikanit kaçurrel në Divjakë Karavasta Regjistrohen 85 çifte, shifra më e lartë në 40 vite

  Sezoni i folezimit të pelikanit kaçurrel (Pelecanus crispus) në Parkun Kombëtar Divjakë-Karavasta po përfundon. Kolonia regjistroi në vitin 2020, plot 85 çifte, shifra më e lartë në këto 40 vitet e fundit. Kolonia është e ndarë në tri nënkoloni të vogla, dhe po prodhon rreth 65 të vegjël të aftë për të fluturuar. AOS Albania…

 • Puka, parajsa e fshehur e turizmit dhe aventurës

  E transformuar nga themelet, Puka është shndërruar në një destinacion të ri turistik. Dhe jo vetëm për qytetin. Shpellat e famshme jo larg saj, majat e maleve dhe shtigjet, hanet dhe ushqimi i mirë, uji dhe ajri i pastër janë arsye që të drejtojnë me kënaqësi drejt verilindjes. Është surprizues qyteti që të shfaqet para…

 • Korça në një trekëndësh historiko-kulturor

  Korça ka qenë gjithmonë dalluar për kulturën, traditën, historinë dhe qytetarinë e një qyteti gjithnjë e më shumë me standard europiane. E gjithë historia dhe atraksioni i Korçës është brenda një trekëndëshi sitesh që frekuentohet çdo ditë nga qindra turistë. I pari në listë renditet Parku “Rinia”.

 • Belshi destinacion turistik, investimet që po zhvillojnë ekonominë lokale

  Investimet e qeverisë në Belsh kanë ndikuar në rritjen e të ardhurave për ekonominë lokale, duke rivitalizuar bizneset e zonës dhe agroturizmin. Pjesë e një projekti modern të financuar nga qeveria shqiptare, Belshi po transformohet në një zonë në shërbim të komunitetit. Shëtitorja e re buzë liqenit dhe pista në ujë, si dhe rikonstruksioni i…

 • Televizioni amerikan CNBC: Shqipëria, destinacion turistik i vitit 2020

  Televizioni amerikan CNBC ka rishikuar një pjesë të listave të shumta për “vendet më të mira për t’i vizituar”, të pubikuara gjatë kësaj periudhe të vitit dhe u kërkoi ekspertëve të industrisë së udhëtimit për këshilla për kohët dhe arsyet më të mira për të vizituar qytete të caktuara. Nga ana tjetër, një studim i…

 • Vilë Bashtova e Kavajës dhe kështjella e rrallë në Shqipëri

  Vilë Bashtova e Kavajës dhe kështjella e rrallë në Shqipëri

  Një udhëtim në Vilë Bashtovë të Kavajës, vetëm 10-të km larg autostradës Durrës-Rrogozhinë është destinacioni tjetër që Ilnisa Agolli përmes projektit “100 fshatrat turistike të Shqipërisë”, na zbulon sot. Një fshat që konsiderohet i vetmi në Ballkan, për natyren dhe kështjellën e rrallë që gjendet aty. Por sa jemi në dijeni për këtë fshat mahnitës…

 • Shpella e Gadimes/ Një atraksion turistik në Kosovë

  Shpella e Gadimes/ Një atraksion turistik në Kosovë

  Shpella e Gadimës është një nga atrakstionet më të mëdha turistike të Kosovës me afro 7 mijë vizitorë të pritur gjatë këtij viti. Në këto ditë vere, numri i vizitorëve është rritur akoma më shumë, pasi shumë emigrantë kosovarë, që kanë ardhur për pushime, zgjedhin të kalojnë një ditë në shpellën e mermertë, e vetmja…

 • Shqipëria vendi i vogël me zemër të madhe

  Gazeta më e madhe e Pakistanit në gjuhën angleze ”The Express Tribune” rendit pesë vendet me shumicë myslimane, që nuk duhen humbur së vizituari. Sipas kësaj gazete, Shqipëria ndodhet në pesë vendet kryesore që përbëjnë trend në në destinacionet turistike për këtë vit. ”Një sekret i jashtëzakonshëm ballkanik i ruajtur më së miri, Shqipëria ka…

 • 152 turistë zviceranë dhe francezë vizitojnë Vlorën

  Qyteti i Vlorës gjatë këtij sezoni turistik është kthyer në një nga destinacionet më të preferuara për vizitorët vendas dhe të huaj. Ditën e sotme në portin e Vlorës ka mbërritur kroçera “La Belle de l’Adriatique” me 152 turistë francezë dhe zviceranë, raporton ATSH. “Turistët janë mirëpritur nga stafi i portit dhe iu është ofruar informacion…

 • Në Zvërnec të Vlorës, aty ku historitë vijnë erë det

  Vetëm pak kilometra larg qytetit të Vlorës, ti mund të zbulosh magjinë që të ofron Zvërneci, fshati turistik që frekuentojnë çdo vit qindra të huaj. Përmes projektit të “100-të fshatrave”, Ilnisa Agolli na rrugëton drejt kontrasteve të tij, ku zbulon dhe një fokë që noton në ujërat e detit Jon. Kështu mes bukurive natyroren dhe…

 • Shqipëria e Jugut: Mrekullia e fshehur që duhet vizituar

  Shqipëria Jugore konsiderohet si një mrekulli në vete, me një peisazh ndër më të bukurit në Ballkan, e që duhet patjetet të vizitohet, transmeton shqip.info sot. Me mure të ngushta e të fella të shkëmbinjve, natyrë të egët, fshatra e burime të gurit, lirisht mund të quhet si një bukuri e rrallë natyrore, që jo…

 • Befasi njerëzore në Kryezi të Pukës

  Kryeziu është një nga fshatrat më të bukur të Pukës me një ekonomi të begatë, me resurse në të gjitha fushat,  dhe tradita të shumta historiko – kulturore. Por çfarë ka të veçantë, fshati Kryezi në Pukë? Cila është historia e familjeve ndër vite aty? A ruhen veshjet e grave Mirditore sot? (Ishte kusht me…

 • Radomira rrëzë Korabit, fshati që të mirëpret në shtëpi

  Radomira rrëzë Korabit, fshati që të mirëpret në shtëpi

  Porta hyrëse drejt malit të Korabit, është fshati Radomirë. Në bjeshkët e Dibrës dhe 35 km larg Peshkopisë, Ilnisa Agolli na zbulon një copë të gjelbër magjike, e cila të befason nga bukuria e lëndinave, maleve dhe përroit përrallor të Veleshicës. Por surpriza më e madhe aty janë banorët, të cilët nuk ngurrojnë të hapin…

 • Udhëtoni në Shqipëri nga Tirana në Apolloni, duke kaluar nëpër Berat dhe Vlorë

  Udhëtoni në Shqipëri nga Tirana në Apolloni, duke kaluar nëpër Berat dhe Vlorë

  Me këtë fjali e përditshmja italiane Il Sole 24 Ore nis një artikull për Shqipërinë, e cila përmbledh disa nga qytetet më në zë të vendit tonë, në formën e një reportazhi për të tërhequr turistë. “Në të vërtetë, pa nxehtësinë e verës, ju mund t’i vlerësoni më mirë qytetet e brendshme dhe vendet arkeologjike…

 • Lezhë/ Planifikohet hapja e kursit për guidë turistike rajonale

  Lezhë/ Planifikohet hapja e kursit për guidë turistike rajonale

  TIRANË, 27 maj /ATSH/- Bashkia e Lezhës në bashkëpunim me Zyrën e Punësimit Lezhë po planifikojnë hapjen e një kursi për guidë turistike rajonale. Ky është një shërbim i munguar në qarkun e Lezhës, por shumë i nevojshëm për drejtimin që ka zona, turizmin. Bashkia e Lezhës fton të gjithë personat e interesuar të cilët…

 • “Plazhet shqiptare si Karaibet”

  “Plazhet shqiptare si Karaibet”

  “Shqipëria, trendi mes jetës së natës dhe plazheve si në Karaibe”. Këtë titull ka përzgjedhur  media italiane TgCom për t’u bërë një ftesë italianëve për të pushuar në plazhet e jugut të Shqipërisë. Artikulli i portalit informativ u propozon italianëve 8 plazhe që i konsideron si idealë për një ndërthurje mes banjës së diellit dhe turizmit kulturor…

 • Magjia e natyrës shqiptare Fusha e Domosdovës

  Magjia e natyrës shqiptare Fusha e Domosdovës

  Shqipëria është padyshim e bekuar nga Zoti për natyrën që i ka falur. Pamjet e fushës së Domosdovës, Përrenjas e dëshmojnë më së miri.

 • Shqipëria, një vend ideal për t’u eksploruar

  Shqipëria, një vend ideal për t’u eksploruar

  Shkruan “lagenziadiviaggi.it”, rrjeti i parë multimedial i informacionit turistik në Itali “Ju që hyni në Shqipëri, lini çdo vend tjetër. Kalimi i Adriatikut është mënyra më e mirë për të rishkruar perceptimin italian të kësaj toke dhe të këtij populli”, shkruan “lagenziadiviaggi.it. “Jo një komb i vjetër, konservator dhe i varfër, por i ri (më…

 • Vjosa, kanione dhe gjelbërim përrallor

  Vjosa, kanione dhe gjelbërim përrallor

  Lumi i Vjosës dhe natyra përreth Përmetit është një begati e pafund që ja vlen të vizitohet nga të gjithë ata që dëshirojnë pak aventurë jashtë rehatisë së restoranteve të bregdetit Në fund të shekullit 19, poeti i madh shqiptar Naim Frashëri ishte frymëzuar nga natyra e Shqipërisë dhe në mes tjerash i kishte shkruar…