Tag: Shqiptar

 • Historia e Çerçiz Topullit

  Historia e Çerçiz Topullit

  Historia e Çerçiz Topullit (lindur ne 1880-vdekur ne 15 (ose 17) korrik 1915), është historia e një Heroi të Popullit me të gjithë të mirat dhe ndonjëherë të metat e tij të vogla që mund ti ketë çdo burrë. Lindi në Gjirokastër në vitin 1880, një prej 13 fëmijëve të Agush  dhe Haso Topullit. Pas shkollës fillore, shkon…

 • Parku Arkeologjik i Finiqit në Shqipëri, destinacion kulturor e turistik

  Parku Arkeologjik i Finiqit në Shqipëri, destinacion kulturor e turistik

  Qyteti i lashtë i Finiqit përbën një vlerë të madhe historike dhe arkeologjike, pjesë e pa ndarë e trashëgimisë shqiptare kulturore. Qyteti antik i Foinikës mori statusin Park Arkeologjik Kombëtar në vitin 2005. Foinikia ka një histori të lashtë. Ai ka qenë kryeqendra e kaonëve, ndërsa në shekullin III u bë kryeqyteti i gjithë shtetit…

 • Eposi shqiptar i kreshnikve

  Eposi shqiptar i kreshnikve

  Eposi shqiptar i veriut, ose cikli i kreshnikëve, erdhi në vëmendjen e studiuesve para një shekulli. Ai u shfaq pikërisht në përmbyllje të epokës së Rilindjes Kombëtare, që me të drejtë është quajtur shekulli i “kultit të epopesë”.  Letërsia shqiptare lindi e u zhvillua për një kohë të gjatë si letërsi heronjsh. Ata që nuk…

 • Shqiptaret ne Notre Dame. Kur shqiptarët mbajtën meshë në Notre Dame të Parisit

  Shqiptaret ne Notre Dame. Kur shqiptarët mbajtën meshë në Notre Dame të Parisit

  Kur shqiptarët mbajtën meshë në Notre Dame të Parisit. Zjarri shkatërrimtar që goditi dje Katedralen e famshme Notre Dame të Parisit, solli reagime emocionale në mbarë botën. Shumë shqiptarë e amerikanë ashtu si njerëz në mbarë botën komentuan ngjarjen e shumë prej tyre botuan e ribotuan kujtime kolektive e personale, historike e intime, të lidhura me…

 • Ministria e Brendshme e pranon: Grabitja në Rinas, cënim i sigurisë kombëtare!

  Ministria e Brendshme e pranon: Grabitja në Rinas, cënim i sigurisë kombëtare!

  Zv/ministri i Brendshëm, Besfort Lamallari, i ftuar në emisionin Top Talk me gazetarin Denis Dyrnjaja, pranoi se grabitja e bujshme në Rinas është “cënim i sigurisë kombëtare”. “U cënua siguria kombëtare, u cënua siguria në një nyje nevralgjike të vendit tonë, siç është aeroporti i vetëm ndërkombëtar në Shqipëri. Duhet të kuptojmë pse ndodhi kjo”,…

 • Kombinime ngjyrash për të transformuar shtëpine tuaj

  Kombinime ngjyrash për të transformuar shtëpine tuaj

  Kur vjen puna tek ekperimentimi me ngjyrat për sa i përket arredimit të brendshëm, mundësitë janë të pafundme dhe përfshijnë nuanca nga më të ndryshmet shkruan shqip.info/.   Ju mund të zgjidhni mjaft lehtë të shkoni drejt ngjyrave të theksuara duke përdorur ngjyrën rozë apo të kuqe, ose të synoni për një ambjent më të qetë…

 • Besimi i vërtet i Shqiptarve

  Besimi i vërtet i Shqiptarve

  “Pavarësisht nga bashkëjetesa e besimeve (muhamedane-krishtere) në Shqipëri, besimi pellazgjik akoma vazhdon me praninë e tij në mesin e popullit. Aq më tepër që një numër i madh i betimeve solemne, nuk bëhen në emër të Krishtit apo Muhamedit, por në emër të gurit. Kështu që në rastet kur shqyrtohet ndarja kufitare në mes të…

 • Revolucioni i vitit 1821 në Greqi, ishte revolucion i shqiptarëve

  Revolucioni i vitit 1821 në Greqi, ishte revolucion i shqiptarëve

  “Ata që u çliruan me gjakun e mundimet tona janë armiqtë më të këqijtë tanë” (Fan Noli) Nga: Alba Haruni Pas revolucionit francez 1789-1799 nisi një epokë e re që tronditi nga themelet Evropën e vjetër. Jehona e tij i dha jetë lëvizjeve të përgjithshme, të cilat kërkonin në bazë të bashkëjetesës politike dhe shoqërore:…

 • Luftëtarët Shqiptar me plisa në kokë çliruan Maqedoninë!

  Luftëtarët Shqiptar me plisa në kokë çliruan Maqedoninë!

  Një foto e rrallë është publikuar në rrjetet sociale, shkruan shqip.info Bëhet fjalë për njësitin ushtarak “Luboten”, i Gajur Derallës nga Tetova. Në këtë foto shihen qartë luftëtarët shqiptar të armatosur me pushka, ndërsa përveç uniformës ushtarake, në kokë kanë plisin e bardh. Mësohet se Gajur Deralla e ka udhëhequr këtë njësit gjatë luftës së…

 • Gjuha arvanitase gjen rrënjët, guri 3600 vjeçar hedh dritë mbi të vërtetën

  Gjuha jonë e folur nuk dihet që nga cili vit daton, por disa dokumente që na vijnë edhe sot e kësaj dite, mund të themi me gojën plot se as vitin në të cilin ajo ka filluar të shkruhet nuk mund ta themi.

 • Njihuni me fshatin në Mal të Zi që ruajti identitetin shqiptar dhe rezistoi kundër armikut (VIDEO)

  Njihuni me fshatin në Mal të Zi që ruajti identitetin shqiptar dhe rezistoi kundër armikut (VIDEO)

  I ndodhur atje poshtë, rrëzë liqenit të Shkodrës, fshati “Besa” që edhe emrin e veçantë e ka marrë nga besa e shqiptarit, bërtet edhe sot me të madhe “Unë jam Shqipëri!”