Tag: Albania

 • Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN E SHQIPTARËVE NË BULLGARI NË KOHËN E MESJETËS. ATA NUK KANË QENË LARG ATDHEUT TË ROBËRUAR DHE KURRË NUK KANË HARRUAR SE JANË SHQIPTARË. SHQIPTARËT NGA TERRITORET NË JUGUN E BULLGARISË KANË NJË…

 • Adriana Lima ngre temperaturat shfaqet më seksi se kurrë

  Adriana Lima ngre temperaturat shfaqet më seksi se kurrë

  Pjesë e edicionit të 72-të të Festivalit të Filmit në Kanë është edhe ish-modelja e Victoria’s Secret, Adriana Lima. E veshur me një fustan ngjyrë vjollcë të mbuluar me xixa, i mbyllur tek gjoksi, por i çarë tek këmbët, modelja ra në sy dhe u komentua shumë pozitivisht. Ajo i kishte shtuar pamjes së saj…

 • Fshati Shetaj i Durrësit, aty ku preket historia

  Fshati Shetaj i Durrësit, aty ku preket historia

  Premierë sot, në kanalin e youtube Top Channel është Shetaj i Durrësit, fshati fundit përpara se të shkosh në Kepin e Rodinit. Vetëm 45 km larg kryeqytetit, këtu mund të njihesh me historinë e kalasë, kishave dhe banorëve. Cilat ishin qëllimet e Skënderbeut, kur ndërtoi kalanë? Pse kjo kala ishte stacioni fundit i tij në…

 • Napoleon Bonaparta, strategu më i madh ushtarakë shqiptar!

  Napoleon Bonaparta, strategu më i madh ushtarakë shqiptar!

  A ishte Napoleon Bonaparta Arbëresh? Nga : Elena Kocaqi Napoleon Bonaparta është një nga strategët më të mëdhenj ushtarakë që ka nxjerrë njerëzimi. Ai meriton që të vihet pranë burrave të tjerë të mëdhenj, pasi arriti të pushtojë monarkitë më të mëdha të Evropës, si atë gjermane, austriake, madje dhe vetë Rusinë, sepse hyri në…

 • 15 plazhet më të bukura Shqiptare / Foto

  15 plazhet më të bukura Shqiptare / Foto

  Shqipëria po mbush gjithmonë e më shumë listat e vendeve që sugjerohen nga kompani e blogje të njohur udhëtimi, si destinacione për të mos u humbur. Shqipëria është shndërruar shumë shpejt në një destinacion veror popullor, falë bregdetit mahnitës dhe plazheve të bukura që janë disa prej faktorëve madhorë që qëndrojnë pas rritjes në shifra…

 • Pamje të vjetëra nga Shqipëria e Jugut

  Pamje të vjetëra nga Shqipëria e Jugut

  EPIRI I VITEVE 1855:JANINA, PARGA, PARAMITHIA, ARTA, FILATI, BUTRINTI. Titulli: Twelve Sketches in double tinted Lithography of Scenes in Southern Albania,Autori: BERESFORD, George de la Poer, Captain.Botues: London, Day and Son, [1855].

 • Vlora e vjetër dhe kalaja e Skelës /Foto

  Vlora e vjetër dhe kalaja e Skelës /Foto

  Nga Gëzim Llojdia 1.Qyteti edhe në foto historike të ruajtur nga dëshmitarë të kësaj periudhe tregojnë fytyrën e qytetit, pak të njohur, të errtë të historisë. Urbanistika e katër lagjeve të hershme tregon përfund katër kodrave (Qafës së Koçiut, Mesovunit, Budakut dhe Kuzbabasë) shtrirje e banesave qytetare dhe ka një arsye që shqyrton këtë shtrirje të…

 • Shqiptarët që bënë greqinë

  Shqiptarët që bënë greqinë

  Përgatiti Alqi Koçiko Revista “Besa”, nisi botimin e saj si organ i Shoqatës së Arvanitasve të Greqisë, në vitin 1983 si revistë e përtremuajshme. Artikulli i Aristidh Kolës shfaqet në numrin e 5-të të “Besës” (qershor-korrik-gusht 1984), në kohën kur autori ishte edhe sekretar i Lidhjes ndërsa kryetar Jorgo Jeru. Revista e cila vijon të dalë…

 • Historia e rrethimit të Shkodrës që tronditi edhe Isabellën e Spanjës

  Historia e rrethimit të Shkodrës që tronditi edhe Isabellën e Spanjës

  Një nga qytetet që është kërkuar më shumë dhe që ndër shekuj ka pasur një zhvillim të jashtëzakonshëm është pikërisht Shkodra, qyteti verior i betejave të forta. Nëse e shohim Shkodrën që në antikitet, kemi për të kuptuar shumë më mirë edhe arsyen se pse ajo ka qenë kaq e kërkuar nga forcat më të…

 • Shqiptarët ortodoksë në Maqedoni po kthehen në origjinen e tyre

  Shqiptarët ortodoksë në Maqedoni po kthehen në origjinen e tyre

  Intelektuali i shquar, shqiptar ortodoks Branisllav Sinadinovski thotë se në Maqedoni mungojnë kishat ortodokse shqiptare, ndërsa nga ana tjetër, nuk mungojnë, sipas tij, kërcënimet dhe sulmet për të penguar deklarimin e hapur dhe zyrtar të tyre si shqiptarë.“Mesazhi im është të festojmë edhe njëmijë vjet të tjera dhe të përparojmë edhe më shumë, të ndërtojmë…

 • Qytetet Alba, në të gjithë Europën- histori e fshehur

  Qytetet Alba, në të gjithë Europën- histori e fshehur

  Shkruan  Fahri Xharra Ka shumë rrugë për të dëshmuar popullimin e Italisë nga Pellazgo-Iliret, sot do ndjekim linjën GJUHESORE te ETIMOLOGJISE. Atë qe do kemi ne qendër te vëmendjes dhe që do përshkojë te gjithë ketë publikim do jete fjala “ALBA”, Shqyrtimi I kësaj fjale do na ndihmojë te gjejmë gjurmët dhe lëvizjet e te…

 • Luftëtarët Shqiptar me plisa në kokë çliruan Maqedoninë!

  Luftëtarët Shqiptar me plisa në kokë çliruan Maqedoninë!

  Një foto e rrallë është publikuar në rrjetet sociale, shkruan shqip.info Bëhet fjalë për njësitin ushtarak “Luboten”, i Gajur Derallës nga Tetova. Në këtë foto shihen qartë luftëtarët shqiptar të armatosur me pushka, ndërsa përveç uniformës ushtarake, në kokë kanë plisin e bardh. Mësohet se Gajur Deralla e ka udhëhequr këtë njësit gjatë luftës së…

 • Letra e Skënderbeut drejtuar Papës në Romë, pesë shekuj më parë

  Letra e Skënderbeut drejtuar Papës në Romë, pesë shekuj më parë

  Kjo është letra që Skënderbeu ia kishte dërguar Papës në Romë. Kjo letër daton që nga 8 prilli i vitit 1456, ndërsa kjo gjë është bërë e ditur përmes një punimi të Dhimitër Pilika i cili kishte shkruar për të në janar të vitit 1967, përcjell KultPlus. Gjergj Kastrioti Skënderbeu-Zot në Arbër, asht siç thuhej…

 • Qytetërimin në Ballkan nuk e sollën grekët, atë e gjetën këtu, e kishin ilirët. Zbulimet që do ndryshojnë historinë botërore

  Qytetërimin në Ballkan nuk e sollën grekët, atë e gjetën këtu, e kishin ilirët. Zbulimet që do ndryshojnë historinë botërore

  Kanë kaluar disa kohe nga lajmi i jashtëzakonshëm i arkeologëve kroat se historia Ilire do të rishkruhet dhe me këtë edhe historia e Ballkanit dhe Europës. Më së miri këtë zbulim për ilirët e ka vlerësuar Nju Jork Times, duke iu referuar zbulimit të arkeologëve kroat, shkruan: “Paraardhësit tanë i njohim për gjuajtjen e mamuthëve,…

 • Libra ku mund të referoheni për civilizimin tonë antik Pellazgo Ilir

  Libra ku mund të referoheni për civilizimin tonë antik Pellazgo Ilir

  Libra ku mund të referoheni për civilizimin tonë antik Pellazgo-Ilir : Shek. XVI; XVII; XVIII 1509 Eneo Silvio Piccolomini – ‘Cosmograhia Pii Papae in Asiase & Europe […]’1555 Konrad Gesner Schweizer – “Mithridas sive de differentiis linguarum”1587 Andrea de Poza Spanierin – “Albaner nannte man früher Epiroten”1599 G. Skaliger Franzose – ‘Langues europeennes, “die epirotische…

 • Pasurite Energjitike

  Pasurite Energjitike

  Zona e Fierit eshte nje nga zonat me te medha, me dy vendburime nafte, Patosin dhe Marinzen. Ketu nafta gjendet ne zonat ranore dhe ka permbajtje te larte benzine. Perpunimi i saj behet ne qytetin e Fierit, ne kompleksin kimiko-energjetik.Zona e rrjedhjes se poshtme te Devollit, me vendburimin e Kucoves eshte zona me e vjeter…

 • Media italiane/Korça është xhevahiri i fundvitit, e dinë të gjithë

  Media italiane/Korça është xhevahiri i fundvitit, e dinë të gjithë

  Që Korça është një xhevahir, kjo tashmë është e qartë për të gjithë, qyteti njihet ndryshe edhe si Parisi i vogël. Nuk është asgjë tjetër veçse një qytet i mrekullueshëm,

 • Turizmi në Shqipëri, po ikin nordikët e polakët, vijnë gjermanët

  Turizmi në Shqipëri, po ikin nordikët e polakët, vijnë gjermanët

  Ndërsa 2018-a ishte viti më i mirë historik për turizmin shqiptar, ekspertët janë skeptikë nëse ky sukses do të përsëritet edhe këtë vit. Turistët e parë, ata polakë kanë reduktuar prenotimet, nordikët kanë vënë kushte deri në 2020-n, shtetasit nga Kosova dha një sinjale se taksa e rrugës së Kombit do frenojnë hyrjet. Shpresa këtë…

 • Fustanella një veshje Shqiptare

  Fustanella një veshje Shqiptare

  Në shekujt XVIII – XIX, veshja që tërheq vëmendjen e shumë udhëtarëve të huaj, funksionarë, diplomatë dhe artistë dokumentues, është pikërisht fustanella. Në dokumentime të shumta të kohës, kryesisht nga udhëtarë anglezë, fustanella përshkruhet si veshje karakteristike e shqiptarëve, pavarësisht përhapjes që kishte kjo veshje përtej kufijve të sotëm të Shqipërisë.