Categories
Histori Shqipëria

Britanikët, letër sekrete Ali Pashës: Shpall pavarësinë e Shqipërisë, do të mbështesim ushtarakisht

Pashai i Janinës, i njohur përmes botimeve publike dhe i panjohur mes dokumenteve sekrete; me qindra të tilla raportojnë fshehtas çfarë ndodh në Shqipëri në librin e fundit të Irakli Koçollarit, “Ali Pasha dhe Shqipëria në arkivat britanike”; pas dokumenteve zbulohen emrat e misionarëve dhe agjentëve të famshëm e të njohur për studimet albanologjike; asnjëri […]

Categories
Histori Të gjitha

“Universiteti i Durrësit i vitit 1380 – i pari universitet në Ballkan”

Jahja Drançolli Në fillim të viteve ‘90-të, në shtypin ditor të Kosovës si dhe në revistën “Buletini” të Fakultetit Filozofik (1993), kishte parë dritën një studim imi me titullin, “Universiteti i Durrësit” (së bashku me burime e literaturë referente), që ishte rezultat i punës së gjatë hulumtuese jo vetëm në arkiva publike italiane dhe kroate, […]

Categories
Histori Të gjitha

“Ujku” shqiptar që sundoi Moldavinë për 19 vjet

Nga Marin Mema Një nga figurat më pak të trajtuara nga historiografia shqiptare është padyshim ajo e Vasil Koçit ose Vasil Lupu, siç njihet më gjerë, njeriu që për më se 19 vjet qëndroi mbi fron si princ i Moldavisë. Por kush ishte Vasil shqiptari, siç i pëlqente shpesh të identifikohej apo “ujku”, siç e […]

Categories
Histori Të gjitha

Donika, gruaja e parë e Arbërisë

Donika mbante titullin dukeshë dhe ishte e bija e princit të famshëm të Arbërisë, Gjergj Aranitit, një prej prijësve më të mëdhenj të luftës kundër pushtimit Osman. Ajo lidhi kurorë me Gjergj Kastriotin dhe u bë princeshë. Në gjuhën e sotme protokollare ajo ishte gruaja e parë e Arbërisë. Donika lindi në Kaninë, më 1428. […]

Categories
Histori Të gjitha

Fotot e rralla: Veriu i Shqipërisë 1902-1908

Eksploruesi austriak Erih Libert (1873-1951) i cili ishte kirurg me profesion vizitoi për herë të parë Shqipërinë në shtator 1902 ku shëtiti zonën e Pultit dhe malet në jug të lumit Drin. Në gusht 1903 shkoi në Shkodër dhe kaloi me shqiptarin Luigj Jakoviqi në Dushman, përgjatë bregut të majtë të Drinit, në pjesën jugore […]

Categories
Histori Të gjitha

Disa sqarime mbi “Privilegjin e Aleksandrit të Madh” që paraprin Statutet e Shkodrës

Privilegji i Aleksandrit të Madh është një dëshmi e çmuar për historinë e Shqipërisë, sepse hap një dritare mbi problemin e origjinës së popullit shqiptar. Teksti i Statuteve të Shkodrës i rizbuluar në vitin 1995 nga dorëshkrimet e Bibliotekës së Muzeut Correr në Venecia, mendohet të jetë kopjuar me përpikmëri nga teksti origjinal i ruajtur në Arkivin […]

Categories
Histori Të gjitha

Çfarë tha Ismail Qemali vite më parë në Vlorë?

Fjalimi i Ismail Qemalit përpara popullit të Vlorës më 28 nëntor 1912 Sot anembarë botës ku ka shqiptarë, ka nisur festa e 105 vjetorit të pavarësisë. Në nder të kësaj dite të shënuar për çdo shqiptar rreth e rreth botës, po botojmë fjalën e Ismail Qemalit të mbajtur më 28 Nëntor 1912 në Mitingun e […]

Categories
Histori Të gjitha

Ismail Qemali, babai i kombit

24 janari është përvjetori i 167-të i lindjes së Ismail Qemalit që përkon edhe përvjetorin e 92-të të vdekjes së tij. Për të kujtuar figurën që udhëhoqi Rilindjen Kombëtare në shpalljen e Pavarësisë së Shqipërisë dhe kontributin e tij të paçmuar për kombin shqiptar, intervistuam Darling Vlorën, një prej stërnipave të tij. Darling Vlora jeton […]

Categories
Histori Të gjitha

Bajo Topulli dhe Çerçiz Topulli me penë e pushkë për çlirimin e Shqipërisë

Në mesin e familjeve atdhetare, emblematike  të kombit shquhet edhe familja Topulli nga Gjirokastra e cila çlirimit të Shqipërisë i dha dy ndër personalitetet më meritore dhe më militante të kombit: Bajo Topullin dhe Çerçiz Topullin. Të dy vëllezërit nën ndikimin e ideve të rilindësve, Konstandin Kristoforidhi, Vaso Pasha, Avdyl, Naim dhe Sami Frashëri, Jani […]

Categories
Histori Të gjitha

Bajram Haxhiu, patrioti lushnjar që kaloi disa luftëra deri në çlirimin e vendit

Familja Haxhiu është një nga familjet e vjetra lushnjare. Sigurisht që sapo dëgjon këtë mbiemër të vjen së pari në mendje emri i një prej pinjollëve të saj,Bajram Haxhiu. Në fakt ai njihet më shumë vetëm me emrin Xha Bami, ndërkohë që është figura e parë e shquar e familjes së vjetër të qytetit të […]

Categories
Histori Të gjitha

Zbulime të reja për historinë e Aleksandër Molosit, dajës së Aleksandrit të Madh

-Libri “Epiri dhe Aleksandër Molosi” i Dr. Jani Koçillarit i promovuar në Muzeun H. Kombëtar është i pari libër në Shqipëri rreth kësaj figure “Epiri dhe Aleksandër Molosi” është libri i parë ndër autorët e shqiptarë, ku shkruhet për historinë e Epirit në periudhën kur drejtohej nga Aleksandri i molosëve. Autori, Dr. Jani Koçillari, historian […]

Categories
Histori Të gjitha

Dinastia e Ptolomejve të Aleksandrisë ishte me origjinë nga shqiptarët antik

Shkruan: Fahri XHARRA Kleopatra lindi në Egjypt (69  –30 BC ), ishte e bija e Faranonit  Ptolomeu i 12 i cili kishte origjinë maqedonase,  nga loza e Ptolomejve, njërit nga 12 gjeneralet e Aleksandrit të Madh. Pas vdekjes së Lekës së Madh Ptolomeu i Parë në vitin 323 par Kr. e mori në duar timonin […]

Categories
Turizmi

Fshati Shetaj i Durrësit, aty ku preket historia

Premierë sot, në kanalin e youtube Top Channel është Shetaj i Durrësit, fshati fundit përpara se të shkosh në Kepin e Rodinit. Vetëm 45 km larg kryeqytetit, këtu mund të njihesh me historinë e kalasë, kishave dhe banorëve. Cilat ishin qëllimet e Skënderbeut, kur ndërtoi kalanë? Pse kjo kala ishte stacioni fundit i tij në […]

Categories
Histori Të gjitha

Kryengritja antiotomane e Malsis së Madhe e vitit 1911

Ketu në keto fusha, kodra e male ku e kishte folenë shqipja me zogjtë e saj. Ketu në keto hapsira toksore e qiellore të tejngopura me sakrifica, lotë e gjakë . Ketu ku mbiu kushtrimi e u rrite liria, ketu u ruajt edhe besa, bujaria, urtia e trimeria, ketu gjeti streh edhe enderra europiane që […]

Categories
Histori Të gjitha

Harta e botës e vitit 1553 me Zotin shqiptar në qendër të saj

Një hartë e rrallë që pretendon ta paraqesë në mënyrë të plotë gjithë botën (globin) e hartuar në shekullin e 16-të i ka vendosur shqiptarët jo vetëm në krye, por edhe si rolin kryesor brenda saj. Në pjesën e sipërme me figura njerëzore, por si përshkrim apo përgjasim të zotërave, e vetmja figurë mbizotëruese dhe […]

Categories
Histori Të gjitha

Padituria europiane dhe falsifikimi grek i Historisë

Nga Stiljan DEDJA Të gjithë ne e kemi ditur, apo mësuar nëpër shkolla, që populli grek është një popull shumë i lashtë dhe me shumë histori, që grekët apo helenët janë në ato troje qysh prej fillimit, dhe që nuk ka egzistuar para tyre ndonjë popull tjetër më i vjetër se ai. Kemi ditur gjithashtu […]

Categories
Histori Të gjitha

Kongresi i Lushnjes (21-31 janar 1920) akti themelor kushtetues për pavarësinë e plotë të Shqipërisë

Kongresi i Lushnjes, që njihet si një ngjarje e madhe e historisë së kombit tonë u mbajt prej 21-deri më 31 janar të vitit 1920, në të cilin u miratua një akt kushtetues për pavarësinë e plotë të Shqipërisë. Gjatë ditëve të punimeve Kongresi zgjodhi këshillin e lartë prej 4 vetash, që do të kryente […]

Categories
Histori Të gjitha

Fjalët e fundit të Aleksandrit të Madh

Fjalët e fundit të Aleksandrit të MadhKur ndodhej në shtratin e vdekjes, Aleksandri i Madh thirri gjeneralët e tij dhe u tha 3 porositë e fundit.1. Mjekët më të mirë duhet t’i mbanin arkivolin;2.Pasuria që kishte grumbulluar (para, ar, gurë të çmuar) duhet të shpërndhej përgjatë rrugës për në varreza;3. Duart e tij duhet të […]

Categories
Histori Të gjitha

Historia e panjohur e Isa Boletinit

Historia e panjohur e Isa Boletinit… Të fshehtat e të pathënat e saj, betejat e dokumentuara dhe ato më pak të njohura. Si u vra në pabesi dhe kush e hartoi planin? Ndiqni të plotë videon e dokumentarit të gazetarit Marin Mema. Si kurrë më parë zbuloni Isa Boletinin. Gjurmë Shqiptare nga Marin Mema!

Categories
Histori Të gjitha

CARIA – Popujt e Azisë së Vogël – Shqipja gjuha e tyre.

Shkruan: Aleksander HASANAS Gjuha Cariane pa frikë mund të përdorim frazën – “Barbarians” gjuhë barbare pra, e fshehur kjo maskuar nga një maskim grek – për ti dhënë një përshkrim të shpejtë kombit të vet si të lashtë dhe të njohur si Carians. Kjo edhe për një arsye tjetër: A dini se shumë njerëz të famshëm […]