Krijesat mitologjike më të pazakonta në mitologjinë Shqiptare

Shumë prej jush mund të jenë të apasionuar pas figurave mitologjike.Shqipëria është një ndër ato vende me më shumë krijesa të dëgjuara shpesh në mitologjinë shqiptare.Duke përjashtuar orët,fatet dhe shtojzovallet, mitologjia e vendit tonë është tepër e larmishme shkruan shqip.info. Nga më interesantet deri tek më të frikshmet, këto janë figurat mitologjike të Shqipërisë. Zana… Continue reading Krijesat mitologjike më të pazakonta në mitologjinë Shqiptare

Dokumentet e CIA, më 1993 SHBA i trembej një konflikti ushtarak Shqipëri Serbi

Në vitin 1993, Shtetet e Bashkuara të Amerikës i trembeshin një përplasje ushtarake mes Shqipërisë dhe Serbisë. Në një dokument të deklasifikuar për këtë vit theksohet se për shkak të marrëdhënieve të Beogradit dhe Prishtinës, në konflikt mund të përfshihej dhe Tirana. Mirëpo në dokument jepet një pasqyrë e kapaciteteve ushtarake të të dyja vendeve.… Continue reading Dokumentet e CIA, më 1993 SHBA i trembej një konflikti ushtarak Shqipëri Serbi

Greqi Jugosllavi, marrëveshje të fshehtë për ndarjen e Shqipërisë

Në fundin e vitit 1942, tri Fuqitë Aleate, Britania e Madhe, BS dhe SHBA, pas një konsultimi të përbashkët, bënë të ditur, përmes ministrave të Jashtëm, deklaratat e qeverive të tyre, në të cilat ato shpreheshin publikisht se nuk njihnin pushtimin fashist të Shqipërisë e se ripohonin pavarësinë e saj, të njohur me vendimet e… Continue reading Greqi Jugosllavi, marrëveshje të fshehtë për ndarjen e Shqipërisë

Cilat ishin 150 shoqëritë shqiptare që u formuan në SHBA

Viron Prodani Vijon nga numri i kaluar Përpjekjet e para të shqiptarëve të Amerikës për t’u organizuar në shoqëri patriotike filluan në fillim të shek. XX-të. Që nga viti 1906 kur u krijua shoqëria e parë dhe deri në fillim të viteve ‘40, u formuan mbi 150 shoqëri të cilat kanë dhënë një kontribut shumë… Continue reading Cilat ishin 150 shoqëritë shqiptare që u formuan në SHBA

Shën Gjergji ishte pellazg nga Cappadokia!

Shkruan Fahri Xharra Kapadokia e njohur si Hatti , që nga Koha e vonëshme e Bronzit ishte vendlindja e Hititëve – pellazg me qendër Hatusa. Pra  mbi këtë tokë ishin Hititet deri ne shek., 12-të pra Kr. Frigjët deri në shek 7-të praKr. Lydianet deri në Aleksandrin e Madh , pastaj Roma , Bizanti dhe Osmanet .… Continue reading Shën Gjergji ishte pellazg nga Cappadokia!

Një vizitë në Butrintin e 1934-s, fotot e rralla nga zbulimet e Ugolinit

Një Butrint ndryshe nga ai që shohim sot…! Vendi duket i mbuluar nga bimët e egra dhe rrënojat duken aq tërheqëse, duke mbajtur shenjat e gjurmëve dhe mistereve të antikitetit ilir. Butrinti si nuk e kemi parë asnjëherë vjen në retrospektivë nga një penë e shquar e gazetarit të viteve ‘30 , zotit Nebil Çika,… Continue reading Një vizitë në Butrintin e 1934-s, fotot e rralla nga zbulimet e Ugolinit

Këta ishin 3 vëllezërit shqiptarë që shpëtuan në ‘Titanik’

Tragjedi që do të jetojë nga pavdekësia Kaloi mbi një shekull nga gjëma mbinjerëzore, që 100 vjet përpara, mori 1517 jetë njerëzish e sot po merr gjithnjë e më shumë përmasa legjende. Fundosja e Titanikut që konstruktorët e WIHTE STAR LINE e quajtën të pafundosshëm, u fundos, u përmbyt i papërmbytshmi, por legjenda e tij… Continue reading Këta ishin 3 vëllezërit shqiptarë që shpëtuan në ‘Titanik’

Si u torturuan barbarisht shqiptarët, për të ndërruar fenë!

Në vitin 1843, kur porta e lartë, e proklamoi “Hatisherifin e Gjylhanes” në Kosovë, kjo nuk u prit mirë nga popullata shqiptare, menjëherë filluan trazirat dhe popullata u ngrit në kryengritje. Në fillim qendrat e kryengritjes u bënë sanxhaku i Shkupit dhe ai i Prizrenit. Zemërimi i madh i shqiptarëve ishte shtuar, kur përveç shtimit… Continue reading Si u torturuan barbarisht shqiptarët, për të ndërruar fenë!

Selaniku dhe Manastiri dy qytete të rëndësishme të historisë shqiptare

Para më shumë se një shekulli shumë qytete mes Sarajevës dhe Stambollit ishin qendra të rëndësishme ekonomike dhe kulturore me lidhje të ngushta me botën perëndimore. Dy shembuj në afërsi të Kosovës dhe Shqipërisë së sotme shquheshin veçanërisht: Selaniku me 14 konsullata dhe Manastiri me 2482 dyqane dhe me një popullsi, e cila, siç theksonte… Continue reading Selaniku dhe Manastiri dy qytete të rëndësishme të historisë shqiptare

Woodrow Wilson njeriu që shpëtoi Shqipërinë nga coptimi

Prof.Dr.Nebi Dervishi Më 3 shkurt 2015, u mbushën plot 91 vjet nga vdekja e Udro Uilsonit (Thomas Woodrow Wilson) 28 dhjetor 1856 – shkurt 1924). Presidenti i SHBA në vitet 1913-1917 dhe 1917 – 1921, kryetar i delegacionit amerikan në Konferencën e Paqes në Versaj (1919-1920); hartues i Deklaratës së 14 pikave të shpallura më… Continue reading Woodrow Wilson njeriu që shpëtoi Shqipërinë nga coptimi

“Jam arvanit dhe flas arvanitika”, – kjo ishte fjalia e përsëritur me krenari, nga çdo banor i Salaminës dikur

“Jam arvanit dhe flas arvanitika”, – kjo ishte fjalia e përsëritur me krenari, nga çdo banor i Salaminës, si dëshmi për historianin grek, Tasos Karantis. Janë dy studime të botuara në revistën greke, “Rrezet e grekëve”, për historinë e arvanitasve në Greqi. Në këto studime evidentohet se, në shumicën e krahinave të Greqisë, duke përfshirë… Continue reading “Jam arvanit dhe flas arvanitika”, – kjo ishte fjalia e përsëritur me krenari, nga çdo banor i Salaminës dikur

Mbishkrimet etruske flasin shqip “dëshifrim”

Nga: Aleksander Hasanas Sythina etruske – EtimologjiAshtu si shumica e enëve të këtij lloji, ‘vazo – etruske’ janë pa bazë dhe koka është e mbyllur me një kapak në formën e një bulze – SYTHI në krye të saj. Ajo është përdorur si një enë e vogël terrakote që mbante vaj ose parfum. Shumë vazo të tilla janë gjetur… Continue reading Mbishkrimet etruske flasin shqip “dëshifrim”

Ish-ministri grek ‘ndez’ debate: Suliotët ishin shqiptarë, ne u kemi ‘vjedhur’ gjuhën

Ish-ministri grek, Theodoros Pangalos, ka shkaktuar një “tërmet” të vërtetë pas qëndrimit të tij të bërë publik në rrjetet sociale, ku deklaronte se suliotët ishin shqiptarë.  Përmes rreshtave, të postuar në Twittter, ai nënvizon se suliotët, që hodhën foshnjat e tyre nga Zalogo, si sot e 215 vjet më parë, duke preferuar më mirë të… Continue reading Ish-ministri grek ‘ndez’ debate: Suliotët ishin shqiptarë, ne u kemi ‘vjedhur’ gjuhën

Pirro i Epirit shkatërronte ushtritë romake dhe Kartagjene, si dhe ideoj një urë midis Shqipërisë dhe Italisë

Pirroja, sipas Plinit, ishte i pari që konceptoi një urë të ngjashme përmes Adriatikut në pikën e tij më të ngushtë, në ngushtincën e Otrantos. Rasti i volitshëm erdhi në vitin 282 para Kr. Qyteti i pasur tregtar i Tarentit(Taranto) në jug të Italisë, një koloni Spartane, e kishte hale në sy flotën Romake në portin e vet (gjë që binte në kundërshtim me marrëveshjen) dhe i kërkoi ndihmë Pirros.

Shqiptarët në Vitet 1900

Të gjithë ata që kanë pasur mundësinë që ta vizitojnë Shqipërinë të paktën një herë në jetën e tyre kanë mbetur të mrekulluar dhe nuk kanë mundur që ta harrojnë lehtë. Të tillë ndjesi e ka pasur edhe miku më i madh i Shqipërisë dhe shqiptarëve, Aubrey Herbert, i cili së fundi ka shkruar edhe… Continue reading Shqiptarët në Vitet 1900

Vasil Ujku, Shqiptari që u bë mbreti i Moldavisë dhe sundoi për 19 vite

Për prejardhjen e familjes Koçi ka disa teza. Njëra prej tyre i identifikon paraardhësit me rrënjë nga Shqipëria Jugore, të emigruar në fshatin Arbanas në Bullgari, ku ende jeton një komunitet shqiptar. Një tjetër i vendos, pas mbërritjes në Bullgari, në një zonë pranë qytetit Razgrad. Duke qenë se studimet e mirëfillta për këtë figurë… Continue reading Vasil Ujku, Shqiptari që u bë mbreti i Moldavisë dhe sundoi për 19 vite