Më shum

  Kush ishte Marash Kola i Salcës së Mërturit

  Nga: Besnik Palnikaj

  Marsh Kola (Progni) lindi me 5 tetor të vitit 1870, në Salcë.

  I njohur në shumë veprimtari të ndryshme patriotike të kohes, ai mori pjesë edhe në luftën e vitit 1910-të, në kodër të Palçit, kundër ushtris Turke, të udhëhequr nga Shefqet Dërgut Pasha.

  Nga kjo qëndres e pashoqe e Malsorve trima që detyruan ushtrinë turke të kthehej mbrapa, duke pësuar një disfatë të madhe morale si dhe humbje të mëdha në ushtarë dhe mjete luftimi e bënë edhe më te njohur figuren e Marash Koles.
  Gjatë luftimeve, për të mos lejuar kalimin e focave Turke në Salcë e pertej, Marashi, së bashku me 4 bashkëluftetarë( bashkfshataret e tij) u “ngujua” në Gurin Murg, duke e kthyer gurin Murg në një fortesë të pathyeshme për dy javë rresht.
  Me ta u bashkue edhe Grimc Ndou i Brashtës së Shoshit i cili edhe u plagos. Marashi mori pjesë edhe në luftën kundër Malazezëve në qershorin e vitit 1915-të, duke u shquar në organizimin e saj dhe në luftimet e drejt për drejta (referuar Pader Llupit). Ai shoqëroj Baronin, Franc Nopçe, gjatë gjithë kohës së qendrimit të tij në zonën e Nikaj-Mërturit, deri sa e dorezoi shendosh e mire tek Kisha e Abatit, në Shalë.
  Në shenje mirenjohje për sherbimin që i bëri, Baroni Nopçe, mori floket e nipit të Marashit, Vate Sokolit te Abatit, duke u bërë kështu kumara( Nuni) i tij, një gjest shumë i vlerësuar për atë kohë. Naten e fundit që kaluan së bashku tek shpia e Sokol Shytanit te Abatit i cili kishte për bashkëshorte motren e Marashit, Trige Kolen. Bashkluftetar i Bajram Currit.
  Gjatë revolucionit të 1924-trës e shoqeroi, së bashku me shumë luftetarë të tjerë nga Malsia e Gjakoves deri sa hynë në Tiranë si fitimtare.
  Lidhjet me Bac Bajramin i pati shumë të forta.Ka qënë Kryetari i parë i Keshillit Antifashist NÇL për Salcën, pozicion të cilin e mbajti për dy vjetë (1945-46).
  Duke mos pranuar të bëhej vegel e pushtetit të instaluar të kohës, u burgos pa të drejtë.
  Pas 7 javesh fitoi pafajsinë dhe u kthye në shtëpi pranë familjes, gjithsesi nuk pranoi ma kurrë të bëhej pjesë e pushtetit komunist.

  Marsh Kole Progni nderroj jetë me 21 Janar të vitit 1953, në Salcë të Mërturit.

  Latest news

  Për nder të 28 Nëntorit, shqiptarët në Nju Jork brenda natës mbushin lagjet me flamurin kombëtar

  Shqiptarët të cilët jetojnë dhe veprojnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës edhe një herë e kanë dëshmuar se janë më të bashkuar se...

  “Qyteti Muze i Beratit”, vendi i ruajtjes së traditës dhe lashtësisë shqiptare

  Nga ADEM LUSHAJ – Deçan – Kosovë Ruajtja e vlerave antike si, shtëpitë, kalldrëmet, rrugicat, pastaj Kalaja, Muzetë e shumta, Lumi “Osum”, ullishtat, “përsheshi me...

  3 Trajtime në shtëpi për të rinuar lëkurën e duarve!

  Duart tona kanë një lëkurë shumë të hollë dhe të ndjeshme. Pikërisht për këtë kërkojnë kujdes të veçantë. Disa faktorë mund ta rrënojnë lëkurën.Për...

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut Nga: Haxhi MEHMETAJ, arkeolog Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri të...

  Related news

  Për nder të 28 Nëntorit, shqiptarët në Nju Jork brenda natës mbushin lagjet me flamurin kombëtar

  Shqiptarët të cilët jetojnë dhe veprojnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës edhe një herë e kanë dëshmuar se janë më të bashkuar se...

  “Qyteti Muze i Beratit”, vendi i ruajtjes së traditës dhe lashtësisë shqiptare

  Nga ADEM LUSHAJ – Deçan – Kosovë Ruajtja e vlerave antike si, shtëpitë, kalldrëmet, rrugicat, pastaj Kalaja, Muzetë e shumta, Lumi “Osum”, ullishtat, “përsheshi me...

  3 Trajtime në shtëpi për të rinuar lëkurën e duarve!

  Duart tona kanë një lëkurë shumë të hollë dhe të ndjeshme. Pikërisht për këtë kërkojnë kujdes të veçantë. Disa faktorë mund ta rrënojnë lëkurën.Për...

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut Nga: Haxhi MEHMETAJ, arkeolog Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri të...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here