Categories
Poezi Shqip

Cohu Shqiptar!

Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën ma dëgjoni. Të bashkohemi për këtë komb ku i ka pas viset Shqipnia Zot ti dalim ne atdheut me bekim nga Perendia. Të mos trembemi as te mos shitemi për lek gjaku dhe mashtrime, Se në pushtet rrin […]

Categories
ShowBiz

“Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga e cila vjen e realizuar edhe me videoklip në të cilin këngëtari shfaqet me shumë stil dhe energji. Për muzikën dhe detajet e tjera është kujdesur vetë personalisht, me orkestrim nga Burim Krasniqi, ndërsa për […]

Categories
Opinione

Po guxoj te shkruaj per krenarite e vendit tim Nikaj Mertur

LULASH VATNIKAJ

Categories
Poezi Shqip

Realiteti, Covid-19

Ardh na ka virusi i zi Si n’tán botë edhe n’Shqipni, Zemra ther e fort po dhám S’bahet shpirti gur as shkam, Kur po i shoh Shqiptart e mi Qe se kan buken për fmi, Shkoj me fjet e s’më merr gjumi Thu po m’zan malet për fundi, Nuk kam frocë me ba ndryshim Sado […]

Categories
Histori

Kush ishte Marash Kola i Salcës së Mërturit

Marsh Kole Progni 1870 – 1953

Categories
Poezi Shqip

Amanet Ora e Malsisë

Amanet Ora e MalsisëPâsh a’t kang qe e kie nisPër do bjeshk çka din me m’ thanRrug e mriza ka jan kanPër do fise përtej DrinitPër do djelm t´Lek Dukagjinit,Qe kur n’djep i ka lidh nanaMe kang trimash t’ui kndue zanaDer sa Turku Malet i shkeliTek leu Hana e prëroi Dielli.Kund s´jan pa do djelm […]