Më shum

  Cohu Shqiptar!

  Një poezi që po përhapet kudo. Nga: Besnik Palnikaj

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni,

  Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën ma dëgjoni.

  Të bashkohemi për këtë komb ku i ka pas viset Shqipnia

  Zot ti dalim ne atdheut me bekim nga Perendia.

  Të mos trembemi as te mos shitemi për lek gjaku dhe mashtrime,

  Se në pushtet rrin krimineli ordiner mbushun me krime.

  Në k’të vend të gjithë kanë frikë askush një fjalë nuk e flet

  Pushtetarit me saraje po i duket vetja mbret.

  Ndërsa populli barkun thatë e me plot borgje mbi supe

  Nuk guxon të thotë një fjalë rrin veshtron për një copë buke.

  Ku janë lisat e Naimit që për dhe janë tretun

  Ku i ka djemt, vashat Shqipnia pse zani u’asht mekun.

  Vijnë milionat me ndertue vetem kisha dhe xhamia

  Qofsha i mallkum prej zotit nëse ju rrejn fjalt e mia.

  Ikin Shqiptarët e gjorë në azil ndër tjera shtete

  Një grusht mallë gatue me lot si kujtim marrin me vete,

  Ma as grushti i Migjenit nuk ma shfreh zemrimin

  Ne kete vend qe politika bashkejeton turpshem me krimin.

  Qohuni Shqiptar mos rrini pa i dal zot vetit

  Boll jena shpërnda si korba te pa shpresë rrugeve t’kurbetit,

  Këtu ku na lindi nana na msoj gjuhën e vet

  Ti luftojmë pa pik mëshire, kriminelat në pushtet.

  Se ne diellin na e zunë Zoti i pastë gjykue

  Sa dekada edhe shekuj padrejtësit duhet me durue.

  Po po, ty po të drejtohem që shkon pas politikanit

  Pse sot jemi më të mjerët n’shtete t’varfera të Ballkanit.

  Ndotem tokën mbeturina, lumenj dhe dete

  Deputeti dredh zingjirin që mendon vetëm për vete.

  Dhimta i’a kaploftë shpirtin, qohu Shqiptar mos rri ku je!

  Për k´ta vllezër edhe motra që pa shpres jetojnë mbi dhe.

  More ju zuzar t’pa bese, na mashtruat disa here

  Vodhet, rropet q’ju zu dora, qju pa syri o te mjere,

  Fmite tuaj me miliona dhe makina vijnë verdallë

  Ju gjykofte Zoti e koha hije e zeze u mbete në ballë.

  Po po Zoti e pastë gjykue dhe pafte mbi ne

  Padrejtesitë që vijnë prej jush si kolere përmbi dhe.

  Ju perqeshni fjalet e mija edhe pse thash të vërtetën

  Une kam kombin, shpirtin tim që për të e jap edhe jetën.

  Qohuni Shqiptarë pash besën për vendin tuj

  Mos t´rrim veq me sy prej qiellit duke than o Zot na ruj.

  Ta ndertojmë kombin tonë duke i dal na zot vetit

  Te ikin nga ku jane ulur k´ta rrugaqe n´kolltuk t´pushtetit.

  Të vijnë një ditë e re ku shkëlqejnë viset Shqiptare

  Ose ndryshe pushken horrit e ma mirë me dalun fare.

  Latest news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Related news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here