Më shum

  Realiteti, Covid-19

  Vjen dhe poezia më e re nga Besnik Palnikaj, kushtuar kohës në të cilen Shqipëria po përballet me Korona Virus e njohur ndryshe si Covid-19.

  Ardh na ka virusi i zi
  Si n’tán botë edhe n’Shqipni,
  Zemra ther e fort po dhám
  S’bahet shpirti gur as shkam,
  Kur po i shoh Shqiptart e mi
  Qe se kan buken për fmi,
  Shkoj me fjet e s’më merr gjumi
  Thu po m’zan malet për fundi,
  Nuk kam frocë me ba ndryshim
  Sado zemra në vend s’po më rrin.

  O Shqiptar brenda kufinit
  Pashi a’t besë, tamlin e gjinit,
  Banu bashkè n’ket dit të zezë
  Si me Gjergjin besa besë,
  E mos të shkojme krah politikës
  As prej qarit dhe as prej frikës.
  Një t’mir nuk ja kanè sjellë kujë
  Të lan me vdek për bukë e ujë.
  Na kan rrëjt si asht ma keq
  10 dit shenjt 4 vjet Dreq.

  Tash ty Zot po të drejtohem
  Nuk kam frikë si po gabohem,
  Si e le Shqipninë n’dorë të horit
  T´uj jetu me pika të zorit,
  E sa lutje t´drejtojmë në ditë
  Me na dhanè paqe e dritë,
  Mos na len në dor t´gabume
  Dora e jote koftè e gzueme,
  Se për qysh e kam pleqnue
  Kollaj plagët s’kan me u sherue.

  Kena mbet t’uj than medet
  Për vllavrasjet 30 vjet,
  Vrit e zhduk e kurrë s’janë gjetë
  Në Shqipni me qindra jetë,
  E kur na bjenë ditë fatkeqësie
  Jem pa krahë e pa zot shpie,
  “Rroftë” Gërdeci me Termetin
  Që na banë për me njoftë shtetin,
  Kurr mos paqim keq mas sodit
  E n’koftë virusi shej prej Zotit.

  Besnik Palnikaj

  Latest news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Related news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here