More

  Amanet Ora e Malsisë

  Amanet Ora e Malsisë
  Pâsh a’t kang qe e kie nis
  Për do bjeshk çka din me m’ than
  Rrug e mriza ka jan kan
  Për do fise përtej Drinit
  Për do djelm t´Lek Dukagjinit,
  Qe kur n’djep i ka lidh nana
  Me kang trimash t’ui kndue zana
  Der sa Turku Malet i shkeli
  Tek leu Hana e prëroi Dielli.
  Kund s´jan pa do djelm ma trima
  Syt me shkńdija si vetima
  Dhe t’betuem rreth atij gurit
  Ne emen tē Zotit e t’flamurit,
  Mos me lshue malsin te tân
  N’kjoft se Turku del matan.
  Nuk vonon po bjen Buria
  Vjen Prelé Tuli e Man Avdia,
  Dy ma trima kund s´jan dit
  Me’i dal sot pashës n’prit.
  Nis e ka Pasha asqerin
  Thue po don me na nxan diellin
  Topat vlojn si űnt n’oxhak
  Me’i qit fare i doket pak,
  I’a ka nis t´madhe me qesh
  Për malsort se qysh jan vesh,
  Me lkur dashit përmi shpind
  Me jelek pullat zbërthým
  Me musteqe e kapuq t’ bardh
  Diçka n’ mend fillon me i ardh
  Ju kujtue historia
  Që i pat than gjyshi te shpia,
  Për nji trim nji burr t’zotin
  Emni i tij Gjergj Kastrioti,
  Diçka pashës si ka pëlqye
  Ka marr vet komand ushtrie
  Ka derdh topa e flak barotit
  Paqim ra na n’dor të Zotit!
  Shum qindrojn malsort n’fortes
  Lidh me gurin Besa-Bes
  Bini trima mos u dorzoni
  Dhe Sulltanin mos ma gzoni
  N’Vatikan me nis nji fjal
  S´kalon Turku kndej për t’gjall.
  Fort lufton Deli Tahiri
  Shpindën pshtetun te i biri
  Mir ma mban pushkën e gât
  Shum e turkun ma la rât.
  Sokol Toma n’nji llogore
  Pe sheh pashën si ndër vorre,
  Fort lufton ai për vatan
  Pushka e re namin po e ban.
  Njaj Kol Doda i rrin përbri
  Me dy djemt filiza t’ri
  Që gjith jetën i kish msue
  Qysh në luft mos me u dorzue.
  Burra t’rrept ndër ato prita
  S´don me dit se çka asht frika
  Gjithka toks dielli i ka ra
  Si Tush Balën trim ska pâ
  Sadik Gjergjin ka për bri
  Mos me u gjet kund shoqi i tij
  Që nuk pyesin për pushk as topa
  As n’u hapt me i përbi toka.
  Mir lufton a´i Prele Muslia
  Si tradit qi e ka malcia
  Si Zmal Ujka e Qun Delia
  Që ju prin besa e burrnia
  Ndue Mehmeti e thot nji fjal
  Mos ta lâm asnji të gjall.
  Kush luifton perkrah me burra
  Si luftojn Zoja e Lula
  Dy gra t´forta si qetina
  Mir ju ndezet ne dor martina.
  Babun Uka fort bërtiti
  Ku je Pash tu ka lidh fyti
  Mos na i prek kullat me fmi
  Sot po i len eshnat n´Shqipni.
  Kosh bekue dit e bardh
  Kush n’Qaf t’Agrit paska dal
  Që po ndihen kâ vikasin
  Turgut Pashës rrmisht po i thrrasin
  Gurin Murg n´kalofsh i gjalle
  Pun e shtir knej ka m´et dale.
  Mehmet Shpëndi me djelmni
  Jan rreshtu Qafës përmbi.
  Si kala krejt po ushtojn
  Shala e Shosh, Toplan kur kndojn
  T’uj e pa luftën përball
  Si luftojn Palç, Bris e Salc.
  Kan ndez zjërm e pushk tuj qit
  Turgut Pash tash ka po ik
  Cektsisht pasha ish mëndue
  Se ktu s´mundet me kalue
  Filloj toka me i’u nxi
  Thue po i bjen malet përmi.
  Ka ra ne guj me ba duvâ
  Kurr ksi trimash nuk kish pâ
  Ka pre rrugën dal e ik
  Guri Murg sot e a´t dit
  Ka met shëj e historis
  Se i´a rujti nderën Shqipnisë.

  #nga Besnik Palnikaj )

  Përshkrim historik përmes poezisë folkloriste, nga e cila nxjerrim thelbin e një lufte të përgjakshme të 10 korrikut 1910 në Kodra të Palcit,

  Lajmet e fundit
  Lajme të ngjashme

  PËRGJIGJU

  Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
  Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu