Më shum

  Po ku ka si ti, o Shqipëria ime

  Një nga dy këngët që fitoi çmimin e dytë në festivalin e 19-të të Këngës

  Kjo këngën erdhi në dhjetor të vitit 1980 përmes zëri të mrekullueshëm të Vaçe Zelës,

  Teksti i Këngës:

  E i fortë po shndrit ai diell
  dhe burimi këngës lugjeve i përcjell.
  E i fortë po ngroh ky diell
  edhe trimat nëpër mend mi sjell,
  mi përkëdhel.

  Nga ky diell i kohës sime
  shndrisin shekujt në agime
  dhe naganti i shqiptarit zjarr flakëron!

  (x2)

  Po ku ka si ti, o Shqipëria ime,
  Moj fisnikja përmbi gur.
  Rrjedh në këngë e ligjërime,
  ballëlarta me flamur!

  E i fortë po bien ai terr

  dhe lahuta tingujt mi çon larg,
  i përcjell.
  E i forte po bjen ai terr,
  partizanët nëpër mend mi sjell,
  po mi sjell.

  Nga ky zë i tokës sime
  flasin shekujt me gjëmime,
  edhe krisma e shqiptarit rrjedh
  brez më brez.

  (x2)

  Po ku ka si ti, o Shqipëria ime,
  Moj fisnikja përmbi gur.
  Rrjedh në këngë e ligjërime,
  ballëlarta me flamur!

  Latest news

  Nipi 5-vjeç humbi jetën në aksident rrugor, prej 3 vitesh ngjarja pa autor

  Kërkojmë ndihmën e SPAK të vendosë drejtësiNipi 5-vjeç humbi jetën në aksident rrugor, prej 3 vitesh ngjarja pa autor Nga : Kadri Malka Në të vërtetë,...

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën ma dëgjoni. Të bashkohemi për këtë komb ku i...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet kënga e cila vjen e realizuar...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN E SHQIPTARËVE...

  Related news

  Nipi 5-vjeç humbi jetën në aksident rrugor, prej 3 vitesh ngjarja pa autor

  Kërkojmë ndihmën e SPAK të vendosë drejtësiNipi 5-vjeç humbi jetën në aksident rrugor, prej 3 vitesh ngjarja pa autor Nga : Kadri Malka Në të vërtetë,...

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën ma dëgjoni. Të bashkohemi për këtë komb ku i...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet kënga e cila vjen e realizuar...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN E SHQIPTARËVE...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here