Categories
Histori Të gjitha

“Ujku” shqiptar që sundoi Moldavinë për 19 vjet

Nga Marin Mema Një nga figurat më pak të trajtuara nga historiografia shqiptare është padyshim ajo e Vasil Koçit ose Vasil Lupu, siç njihet më gjerë, njeriu që për më se 19 vjet qëndroi mbi fron si princ i Moldavisë. Por kush ishte Vasil shqiptari, siç i pëlqente shpesh të identifikohej apo “ujku”, siç e […]

Categories
Histori Të gjitha

Donika, gruaja e parë e Arbërisë

Donika mbante titullin dukeshë dhe ishte e bija e princit të famshëm të Arbërisë, Gjergj Aranitit, një prej prijësve më të mëdhenj të luftës kundër pushtimit Osman. Ajo lidhi kurorë me Gjergj Kastriotin dhe u bë princeshë. Në gjuhën e sotme protokollare ajo ishte gruaja e parë e Arbërisë. Donika lindi në Kaninë, më 1428. […]

Categories
Histori Të gjitha

Fotot e rralla: Veriu i Shqipërisë 1902-1908

Eksploruesi austriak Erih Libert (1873-1951) i cili ishte kirurg me profesion vizitoi për herë të parë Shqipërinë në shtator 1902 ku shëtiti zonën e Pultit dhe malet në jug të lumit Drin. Në gusht 1903 shkoi në Shkodër dhe kaloi me shqiptarin Luigj Jakoviqi në Dushman, përgjatë bregut të majtë të Drinit, në pjesën jugore […]

Categories
Histori Të gjitha

Disa sqarime mbi “Privilegjin e Aleksandrit të Madh” që paraprin Statutet e Shkodrës

Privilegji i Aleksandrit të Madh është një dëshmi e çmuar për historinë e Shqipërisë, sepse hap një dritare mbi problemin e origjinës së popullit shqiptar. Teksti i Statuteve të Shkodrës i rizbuluar në vitin 1995 nga dorëshkrimet e Bibliotekës së Muzeut Correr në Venecia, mendohet të jetë kopjuar me përpikmëri nga teksti origjinal i ruajtur në Arkivin […]

Categories
Histori Të gjitha

Çfarë tha Ismail Qemali vite më parë në Vlorë?

Fjalimi i Ismail Qemalit përpara popullit të Vlorës më 28 nëntor 1912 Sot anembarë botës ku ka shqiptarë, ka nisur festa e 105 vjetorit të pavarësisë. Në nder të kësaj dite të shënuar për çdo shqiptar rreth e rreth botës, po botojmë fjalën e Ismail Qemalit të mbajtur më 28 Nëntor 1912 në Mitingun e […]

Categories
Histori Të gjitha

Ismail Qemali, babai i kombit

24 janari është përvjetori i 167-të i lindjes së Ismail Qemalit që përkon edhe përvjetorin e 92-të të vdekjes së tij. Për të kujtuar figurën që udhëhoqi Rilindjen Kombëtare në shpalljen e Pavarësisë së Shqipërisë dhe kontributin e tij të paçmuar për kombin shqiptar, intervistuam Darling Vlorën, një prej stërnipave të tij. Darling Vlora jeton […]

Categories
Histori Të gjitha

Bajo Topulli dhe Çerçiz Topulli me penë e pushkë për çlirimin e Shqipërisë

Në mesin e familjeve atdhetare, emblematike  të kombit shquhet edhe familja Topulli nga Gjirokastra e cila çlirimit të Shqipërisë i dha dy ndër personalitetet më meritore dhe më militante të kombit: Bajo Topullin dhe Çerçiz Topullin. Të dy vëllezërit nën ndikimin e ideve të rilindësve, Konstandin Kristoforidhi, Vaso Pasha, Avdyl, Naim dhe Sami Frashëri, Jani […]

Categories
Histori Të gjitha

Bajram Haxhiu, patrioti lushnjar që kaloi disa luftëra deri në çlirimin e vendit

Familja Haxhiu është një nga familjet e vjetra lushnjare. Sigurisht që sapo dëgjon këtë mbiemër të vjen së pari në mendje emri i një prej pinjollëve të saj,Bajram Haxhiu. Në fakt ai njihet më shumë vetëm me emrin Xha Bami, ndërkohë që është figura e parë e shquar e familjes së vjetër të qytetit të […]

Categories
Histori Të gjitha

Dinastia e Ptolomejve të Aleksandrisë ishte me origjinë nga shqiptarët antik

Shkruan: Fahri XHARRA Kleopatra lindi në Egjypt (69  –30 BC ), ishte e bija e Faranonit  Ptolomeu i 12 i cili kishte origjinë maqedonase,  nga loza e Ptolomejve, njërit nga 12 gjeneralet e Aleksandrit të Madh. Pas vdekjes së Lekës së Madh Ptolomeu i Parë në vitin 323 par Kr. e mori në duar timonin […]

Categories
Histori Të gjitha

Padituria europiane dhe falsifikimi grek i Historisë

Nga Stiljan DEDJA Të gjithë ne e kemi ditur, apo mësuar nëpër shkolla, që populli grek është një popull shumë i lashtë dhe me shumë histori, që grekët apo helenët janë në ato troje qysh prej fillimit, dhe që nuk ka egzistuar para tyre ndonjë popull tjetër më i vjetër se ai. Kemi ditur gjithashtu […]

Categories
Histori Të gjitha

Kongresi i Lushnjes (21-31 janar 1920) akti themelor kushtetues për pavarësinë e plotë të Shqipërisë

Kongresi i Lushnjes, që njihet si një ngjarje e madhe e historisë së kombit tonë u mbajt prej 21-deri më 31 janar të vitit 1920, në të cilin u miratua një akt kushtetues për pavarësinë e plotë të Shqipërisë. Gjatë ditëve të punimeve Kongresi zgjodhi këshillin e lartë prej 4 vetash, që do të kryente […]

Categories
Histori Të gjitha

Napoleon Bonaparta, strategu më i madh ushtarakë shqiptar!

A ishte Napoleon Bonaparta Arbëresh? Nga : Elena Kocaqi Napoleon Bonaparta është një nga strategët më të mëdhenj ushtarakë që ka nxjerrë njerëzimi. Ai meriton që të vihet pranë burrave të tjerë të mëdhenj, pasi arriti të pushtojë monarkitë më të mëdha të Evropës, si atë gjermane, austriake, madje dhe vetë Rusinë, sepse hyri në […]

Categories
Histori Të gjitha

Shqipëria e kohës së Cezarit…(Kur konsujt romakë jetonin dhe luftonin në Iliri)

Nga : Luan Rama Mundoheshim të bënim një shaka që ata ta gjenin, duke u thënë se ishte në brigjet e detit Adriatik. Pastaj duke shtuar u thonim se ishte në kufi me Greqinë, pastaj me Malin e Zi. Dhe atëherë këta persona më së fundi arrinin ta gjenin se bëhej fjalë për Shqipërinë. Ata […]

Categories
Histori Të gjitha

Ka vetem nje komb: Kombi Shqiptar

Punuar nga : Prof.Dr.Mehdi HYSENI NË KOSOVËN E SHQIPËRISË ETNIKE NUK KA KOMB KOSOVAR, POR VETËM NJË PJESË E KOMBIT SHQIPTAR Madje, edhe në kuptimin alegorik të figuracionit stilistik të “shkencës” miksologjike-kozmopolite të proceseve integruese rajonale, kur të përkthehet politikisht përmbajtja e kombit kosovar,  del se, formula e përkufizimit të tij diletant multietmik, është kjo: […]

Categories
Arkeologji Histori Të gjitha

Mbretëria Ardiane, zbulohet qyteti ilir i para 2300 vjetëve në Bushat

Fatmira Nikolli – Në pamje të parë, i ngjante vetëm një toke bujqësore. Deri në vitet 1990, aty qe vendosur edhe një repart tankesh. Në vitet 1980 u gjetën krejt rastësisht varre antike, mandej një fontanë e prapë, ajo dukej si një fushë krejt e zakonshme, derisa një grup arkeologësh duke përdorur metoda invasive, hasi në […]

Categories
Histori Të gjitha

Heronjtë e antikitetit në gojën e një malësori

Pregaditi – Zylyftar Hoxha Para shatë vjetësh në një nga sallat e Hotel “Tirana” u promovua libri i Rose Wilder Lane,  “Zonja Lane për Shqipërinë”, me titullin “Majat e Shalës” në origjinal, të përkthyer nga një vajzë e re shqiptare me banim në Amerikë, me emrin Dorina Molla. Për përkthimin e këtij libri ajo ka […]

Categories
Histori Të gjitha

Vlora e vjetër dhe kalaja e Skelës /Foto

Nga Gëzim Llojdia 1.Qyteti edhe në foto historike të ruajtur nga dëshmitarë të kësaj periudhe tregojnë fytyrën e qytetit, pak të njohur, të errtë të historisë. Urbanistika e katër lagjeve të hershme tregon përfund katër kodrave (Qafës së Koçiut, Mesovunit, Budakut dhe Kuzbabasë) shtrirje e banesave qytetare dhe ka një arsye që shqyrton këtë shtrirje të […]

Categories
Histori

Refugjatët Çamë ne 1946,këmbëzbathur e të pangrënë,por s`kërkonin lëmoshë

Ish-drejtori i Arkivit në Ministrinë e Brendshme, historiani Kastriot Dervishi në një postim në rrjetin social “Facebook” shkruan mbi fatin e refugjatët çamë në 1946. Dervishi deklaron se shumica e popullsisë është larguar nga Çamëria me pak rroba e ndonjë sasi të pakët florinjsh. Pak familje mundën të marrin bagëtitë me vete. Historiani thotë se […]

Categories
Histori Të gjitha

Shqiptarët që bënë greqinë

Përgatiti Alqi Koçiko Revista “Besa”, nisi botimin e saj si organ i Shoqatës së Arvanitasve të Greqisë, në vitin 1983 si revistë e përtremuajshme. Artikulli i Aristidh Kolës shfaqet në numrin e 5-të të “Besës” (qershor-korrik-gusht 1984), në kohën kur autori ishte edhe sekretar i Lidhjes ndërsa kryetar Jorgo Jeru. Revista e cila vijon të dalë […]

Categories
Histori Të gjitha

Volteri për shqiptarët në epokën e Skënderbeut

Thenie te Volterit– Gjykojeni një njeri më shumë nga pyetjet se sa nga përgjigjet e tij.– Zoti është një komedian i cili po luan para një audience e cila ka shumë frikë të qeshë.– Është e rrezikshme të kesh të drejtë, atëherë kur qeveria e ka gabim.– Ekzistojnë të vërteta të cilat nuk janë për […]