Tag: Gjergj Kastriot Skenderbeu

 • Gjenerali më i mirë i njerëzimit Gjergj Kastrioti Skënderbeu!

  Gjenerali më i mirë i njerëzimit Gjergj Kastrioti Skënderbeu!

  Gjenerali më i mirë i njerëzimit! Gjergj Kastrioti Skënderbeu Sipas burimeve historike, mesatarisht Ushtria e Gjergj Kastriotit, vrau mbi 150.000 ushtarë osman, prej tyre vetë Gjergj Kastrioti në beteja vrau mbi 3000 ushtarë osman. Ushtria e Gjergj Kastriotit kishte Gardën Pretoriane me 5.000 djem më të ushtruar për kohën dhe me ushtrinë “ushtar për oxhak”…

 • Fjalimi i fundit i Skënderbeut

  Fjalimi i fundit i Skënderbeut

  Ky është fjalimi ose porosia e fundit e Gjergj Kastriot Skënderbeut për popullin e tij. “Jam në prag të varrit. Po ju lë një mbretëri me forca të afta për ta mbrojtur, por me një pasardhës të paaftë nga mosha për ta drejtuar. Megjithatë, në qoftë se në të ardhmen ju bëheni trima dhe të…

 • ‘Skënderbeu hero, politikan, mbret dhe simbol i shqiptarve’

  ‘Skënderbeu hero, politikan, mbret dhe simbol i shqiptarve’

  Nga Aurenc Bebja*, Francë Në faqen n°314 të librit me titull “Histoire de la Turquie II – Historia e Turqisë II”, të poetit, romancierit, dramaturgut dhe politikanit të njohur francez, Alphonse De Lamartine, botuar në Paris në 1862, gjejmë një përshkrim të veçantë për heroin tonë kombëtar, Gjergj Kastriotin, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut…

 • Gjergj Kastrioti në nëntor 1443, përmes Luginës së Preshevës filloi veprën e tij!

  Gjergj Kastrioti në nëntor 1443, përmes Luginës së Preshevës filloi veprën e tij!

  Lugina e Preshevës, mes tyre disa dhjetëra fshatëra, kanë edhe sot kujtimin e paharruar për Motin e Madh, veçmas Shqipëtarëve katolik të kësaj ane! Një ndër fshatrat e tillë, është edhe Rahovica. Fshat ky më i madh i komunës së Preshevës, që ka rreth 1200 shtëpi, me rreth 6000 banorë. Falë pozitës gjeostrategjike, i ka…

 • Arbëreshët kujtojn betejën e Skënderbeut në fshatin Livadhi /Video

  Arbëreshët kujtojn betejën e Skënderbeut në fshatin Livadhi /Video

   Këta shqiptarë të lashtë për nga origjina janë vijnë për të vizituar fshatin Livadhi, në vendin ku është zhvilluar beteja e Gjergj Kastriotit kundër osmallinjëve, ky pelegrinazh realizohet në nder të së Martës së Fitores së Madhe dhe betejës së Livadhisë. Dita e së Martës së Fitores së Madhe është festë tradicionale për arbëreshët. Në…

 • Beteja e Torviolit në 29 qershor 1444

  Beteja e Torviolit në 29 qershor 1444

  Nga : Dorian Koçi Kjo ishte beteja e parë e Gjergj Kastriot Skënderbeut pas marrjes së Krujës në 28 nëntor 1443 dhe shpalljes së revoltës së tij. Në një fushë të Dibrës së poshtme 8 mijë kalorës e 7 mijë këmbësorë, pjesa më e madhe nga principata e Kastriotit, mbetën në histori për faktin se…

 • Skënderbeu sipas 200 autorëve

  Skënderbeu sipas 200 autorëve

  Një libër i ri për “Vitin Skënderbeu 2018”/ Album-Antologjia “Skënderbeu, Heroi ynë Kombëtar, Atlet i Krishtit, Mbrojtës i Europës”, synon ta rrokë figurën e Skënderbeut në tre dimensionet e tij madhore shfaqur që në vetë titullin e saj, në një diapazon të gjerë kohor që përfshin vitet 1414-2017. Legjenda thotë – në gegërishten e bukur…

 • Kjo është piktura e larguar për hatër të Serbisë

  Kjo është piktura e larguar për hatër të Serbisë

  Kjo është piktura në hollin Kuvendit të Kosovës që përmban elemente kombëtare e që konoton historinë e shqiptarëve dhe luftërat e tyre për liri e për bashkim kombëtar, shkruan shqip.info/ Dhe është mu kjo piktura që i pengoj Beogradit, klasës politike shqiptare dhe Listës Serbe. Paçka, kjo pikturë edhe u konzervua, e u mbështell, me…

 • Nëna e Skënderbeut / për ata që duan ta dinë

  Nëna e Skënderbeut / për ata që duan ta dinë

  Nga Naim Flamuri Thoni, T’I BESOJMË PROPAGANDËS PANSLLAVE!? Ata kanë 300 vjet që duan t’ia veshin Skenderbeut nânën serbe, bullgare, greke, etj., era sendërtime. ARGUMENTET E SHKOQITUN MIRË JANË! Fillon me Frang Bardhin “Apologjia e Skënderbeut”, botuar latinisht në Venedik, më 1636. Titulli i saj i plotë është: “Gjergj Kastrioti epirotas, i quajtur zakonisht Skënderbe, princ trim…

 • Fjalimi i fundit madhështor i Gjergj Kastriotit

  Fjalimi i fundit madhështor i Gjergj Kastriotit

  Aurenc Bebja, Francë Fjalimi i më poshtëm është marrë nga libri i autorit Stephan Zannovich, me titullin « Le Grand Castriotto d’Albanie, Histoire ». Teksti prej 131 faqesh është botuar në vitin 1779 nga shtëpia botuese J.J.Kesler, Frankfurt. Gjergj Kastrioti, i sëmurë, nuk mund ti shmangej vdekjes dhe për këtë arsye fton në vatrën e tij…

 • Robërimi dhe kthimi i Skënderbeut sipas legjendave popullore

  Robërimi dhe kthimi i Skënderbeut sipas legjendave popullore

  PERCEPTIMET POPULLORE MBI HEROIN KOMBËTAR TË MBLEDHURA NGA STUDIUESI DHOSI LIPERI SHUMË DEKADA MË PARË DHE KRAHASIMI I TYRE ME FAKTET E NXJERRA NGA BURIMET HISTORIKE. SI NDODHI ROBËRIA DHE RIKTHIMI, NGA DOLI STEMA… MITOLOGJIA SKËNDERIANE NGJARJA – KOMANDANTI I USHTRISË TURKE LAJMËROI SULLTANIN SE NANDË VOCAT E XHON KASTRIOTIT I PREVA E KA MET SALL…

 • Volteri për shqiptarët në epokën e Skënderbeut

  Volteri për shqiptarët në epokën e Skënderbeut

  Thenie te Volterit– Gjykojeni një njeri më shumë nga pyetjet se sa nga përgjigjet e tij.– Zoti është një komedian i cili po luan para një audience e cila ka shumë frikë të qeshë.– Është e rrezikshme të kesh të drejtë, atëherë kur qeveria e ka gabim.– Ekzistojnë të vërteta të cilat nuk janë për…

 • Ja si përfunduan armët e Skënderbeut në Vjenë

  Ja si përfunduan armët e Skënderbeut në Vjenë

  Historia e armëve sipas Leo Alexander Freundlich Historinë se si armët përfunduan në Vjenë e jep konsulli i Shqipërisë në Austri gjatë Mbretërisë së Zogut, Leo Alexander Rfeundlich. Në Arkivin e Shtetit në dosjen e Skënderbeut gjendet një shkrim ku tregohet historia e udhëtimit të tij. Artikulli i Freundlish, një njeri i pasionuar pas historisë…

 • Misteri i varrit të Skënderbeut, si qëndron e vërteta

  Misteri i varrit të Skënderbeut, si qëndron e vërteta

  Rreth 545 vjet nga vdekja ende i panjohur fati i eshtrave të “Heroit” tonë Kombëtar, Gjergj Kastriot Skënderbeut?! Në vazhdim të debatit mbi engimën e eshtrave të Skënderbeut, botuar një ditë më parë, referuar një raporti të ’68 të mbajtur nga Enver Hoxha ku flitet se një prift (I paidentifikuar) ka gjetur një kafkë që…

 • Italiania që po trondit historinë. Flamuri dhe simbolet e Skënderbeut në kishën e famshme të Venecias. Por jo vetëm kaq…

  Italiania që po trondit historinë. Flamuri dhe simbolet e Skënderbeut në kishën e famshme të Venecias. Por jo vetëm kaq…

  Një flamur që valëvitet në një nga nga tre harqet e tavanit që fsheh historitë biblike të Esterit dhe Mardocheos, paraqet një shqiponjë të zezë mbi sfondin e kuq dhe është lexuar deri më sot si një flamur hasburgian.  Në fakt flamuri hasburgian nuk ka pasur kurrë një sfond të kuq, por të hapur. Në…

 • Sekretet që nuk dinim për Skenderbeun/ Ja çfarë thoshte Senati i Venedikut

  Sekretet që nuk dinim për Skenderbeun/ Ja çfarë thoshte Senati i Venedikut

  Sipas një italiani të quajtur Petruzi, në një letër dërguar Senatit të Venedikut, jepen disa karakteristike më parë të panjohura për heroin kombëtar të shqiptarëve, Gjergj Kastrioti Skënderbeu. Sipas Petruzit, bashkëkohës i Skënderbeut që e kishte parë disa herë në beteja, “Kastrioti është i madh më tepër se madhësia e zakonshme e njeriut, i fuqishëm,…

 • Letra e Skënderbeut drejtuar Papës në Romë, pesë shekuj më parë

  Letra e Skënderbeut drejtuar Papës në Romë, pesë shekuj më parë

  Kjo është letra që Skënderbeu ia kishte dërguar Papës në Romë. Kjo letër daton që nga 8 prilli i vitit 1456, ndërsa kjo gjë është bërë e ditur përmes një punimi të Dhimitër Pilika i cili kishte shkruar për të në janar të vitit 1967, përcjell KultPlus. Gjergj Kastrioti Skënderbeu-Zot në Arbër, asht siç thuhej…

 • Thënie Kombëtare: Gergj Kastrioti- Skenderbeu

  Thënie Kombëtare: Gergj Kastrioti- Skenderbeu

  “Kryeni detyren ndaj atdheut per e cilin asnjehere nuk duhet kujtuar se eshte derdhur gjak, se eshte luftuar sa duhet, sepse dashuria per te ia kalon cdo dashurie tjeter” Gergj Kastrioti – Skenderbeu/shqip.info

 • 50 fakte nga jeta e Gjergj Kastriot Skënderbeut, Një nga 4 gjeneralët më të zotë në historin e njerzimit

  50 fakte nga jeta e Gjergj Kastriot Skënderbeut, Një nga 4 gjeneralët më të zotë në historin e njerzimit

  Përse Skënderbeu u shndërrua në pikën referuese të shqiptarëve gjatë Rilindjes dhe përse edhe sot ai mbetet krenaria më e madhe e shqiptarëve? Përse bota dhe sidomos Evropa e krishterë e vlerëson atë si një nga mbrojtësit më të mëdhenj të qytetërimit të krishterë? Gazetari Roland Qafoku, publikoi dje në emisionin “Debati në Channel One”,…

 • Heroi kombëtar Gjergj Kastrioti, që turqit e krahasonin me Aleksandrin e Madh

  Heroi kombëtar Gjergj Kastrioti, që turqit e krahasonin me Aleksandrin e Madh

  Heroi kombëtar Gjergj Kastrioti, që turqit e krahasonin me Aleksandrin e Madh